fotowoltaika
Porady

O czym należy pamiętać przy montażu paneli foltaicznych?

Rosnące ceny prądu oraz naciski na korzystanie z odnawialnych źródeł energii sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych na swoich posesjach lub w biurach i warsztatach. Jeśli również jesteś w tej grupie osób i zastanawiasz się, czy warto postawić na fotowoltaikę w Ciechanowie, przeczytaj poniższy, krótki poradnik, który pomoże podjąć Ci decyzję. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas montażu paneli słonecznych i jak na tym skorzystać.

Sprawdzona i długowieczna fotowoltaika — Ciechanów

Panele słoneczne pozwalają korzystać z energii słonecznej, a darmowy prąd może zasilić Twoje urządzenia elektryczne, pomoże Ci ogrzać dom i wodę do kąpieli. Specjalna budowa paneli fotowoltaicznych gwarantuje wydajną i bezpieczną zamianę prądu stałego w prąd zmienny, czyli ten sam, który jest używany w domach. W okresie letnim możesz do woli korzystać z prądu, a nadwyżki energii sprzedasz sieci energetycznej. A jeśli posiadasz pompę ciepła, to w obniżeniu kosztów jej użytkowania pomoże Ci właśnie fotowoltaika. Ciechanów to miasto, w którym wielu mieszkańców zdecydowało się właśnie na to rozwiązanie.

Panele pracują również w okresie zimowym, mimo iż dni są krótkie i nierzadko pochmurne. Koniecznie musisz wiedzieć o dotacjach na zieloną energię — możesz z łatwością skorzystać z wielu programów wsparcia dla osób, które postanowiły zmienić źródło energii na odnawialne. Dzięki dotacjom z programów rządowych lub unijnych część poniesionych kosztów zostanie Ci zwrócona.

Fotowoltaika Ciechanów — na czym polega jej prawidłowy montaż?

Panele słoneczne mogą być zamontowane praktycznie wszędzie tam, gdzie dociera odpowiednia ilość promieni słonecznych. Zwykle używa się do tego dachów domów, garaży lub budynków gospodarczych. Jeśli Twój dach ma słabą konstrukcję — nie musisz się martwić, równie dobrze możesz zdecydować się na panele słoneczne zainstalowane na podłożu lub na specjalnych wysięgnikach do fotowoltaiki. Ciechanów to miasto, gdzie wielu inwestorów właśnie w ten sposób zamontowało panele.

Przed instalacją konieczny jest audyt, który oceni ilość ogniw wchodzących w skład Twojej fotowoltaiki. Obliczenie wydajności paneli słonecznych oraz ich montaż powinien zostać zlecony profesjonalistom. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo, żywotność instalacji, jej opłacalność oraz trwałość. Nowoczesne panele słoneczne to produkty z wieloletnią gwarancją producentów, wytrzymają przez wiele lat, a Ty nie musisz się martwić ich konserwacją. Warto jednak pamiętać, że panele powinny być raz na jakiś czas oczyszczane oraz myte, dlatego powinien być do nich dobry dostęp.

Kolektory słoneczne umieszcza się pod odpowiednim kątem do padających promieni słonecznych. Dzięki temu uzyskuje się możliwie jak najwięcej prądu. Swoją instalację możesz wzbogacić o pompę ciepła, która jest wprost dedykowana do działania z fotowoltaiką. Niektórzy inwestorzy decydują się również na magazyny energii. Takie rozwiązanie pozwala na całkowite uniezależnienie się od prądu z sieci energetycznej, mimo iż obecnie to spory, jednorazowy wydatek.