Jak zostać cukiernikiem? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zawodzie
Niegdyś, aby zostać cukiernikiem, wystarczyło ukończyć szkołę zawodową. Dziś również można kształcić się w tym kierunku już po podstawówce, jednak osoby, które dotychczas nie uzyskały dyplomu cukiernika, wciąż mają szansę, aby zacząć pracę w zawodzie. Co robi cukiernik w codziennej pracy i jak zostać cukiernikiem?
Praca bez studiów
Powszechnie mówi się, że dziś do podjęcia jakiejkolwiek pracy potrzeba studiów wyższych. Nie zawsze jednak okazuje się być to prawdą, szczególnie jeśli mowa o zawodach, w których liczą się przede wszystkim umiejętności, a nie tylko wiedza teoretyczna. Do takich właśnie branż należy cukiernictwo, choć obecnie zwraca się uwagę na konieczność stałego podnoszenia swoich kwalifikacji w zawodzie cukiernika. Aby zacząć swoją przygodę z cukiernictwem, należy przede wszystkim ukończyć kurs bądź udać się na warsztaty cukiernicze. Co prawda zawód cukiernika nie jest zawodem regulowanym, zatem ustawa nie mówi, jakie dokładnie kwalifikacje musi posiadać cukiernik, jednak pracodawcy wymagają ukończenia kursu cukierniczego przynajmniej w zakresie podstawowym.
Bardzo istotna jest również pasja. Pracodawcy zwracają też uwagę na chęci rozwoju w branży, jakie przedstawia kandydat na cukiernika. Możliwości jest obecnie bardzo wiele – można na przykład wyspecjalizować się w dekorowaniu tortów czy przygotowywaniu pralin. Wszystko zależy od możliwości i chęci osoby, która chce podjąć pracę w branży cukierniczej. Oczywiście, można również skorzystać z oferty niektórych szkół policealnych, które kształcą w tym kierunku. Z drugiej jednak strony warto zapoznać się z programem zajęć, aby nie okazało się, że kurs bazuje w większym stopniu na teorii, niż na praktyce.
Jak wygląda praca cukiernika?
Pracy dla cukiernika nie brakuje, i to zarówno w większych, jak i w mniejszych miastach. Warto jednak dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda dzień roboczy doświadczonego cukiernika. Na co dzień zajmuje się on przede wszystkim przygotowywaniem różnego rodzaju ciast, w zależności od oferty cukierni, jaka go zatrudnia. Na specjalne zamówienia przygotowywane są torty, które cukiernik musi umieć odpowiednio udekorować. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie czystości na stanowisku pracy, co w całej branży gastronomicznej i cukierniczej jest niezwykle istotne. Cukiernik musi również skrupulatnie przestrzegać wszelkich norm i standardów sanepidowskich. Do samego podjęcia zatrudnienia niezbędne okazuje się wyrobienie książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych.
Cukiernicy pracują w ciągu dnia, lecz zdarzają im się również zmiany wieczorne lub nocne, w zależności od miejsca, w którym są zatrudnieni. Pozostaje pytanie, ile zarabia cukiernik? Początkująca osoba zwykle nie może liczyć na więcej, niż wynosi minimalne wynagrodzenie krajowe. Wszystko dlatego, że pracuje ona pod okiem doświadczonego fachowca, nie przygotowuje natomiast wypieków całkowicie samodzielnie. Z czasem jednak zarobki rosną – doświadczeni cukiernicy mogą otrzymać pensję w wysokości nawet 5000 netto miesięcznie. Tymczasem właściciele cukierni, którzy sami przygotowują ciasta, mogą liczyć na jeszcze większe przychody.
Doskonalenie umiejętności
Zawód cukiernika wymaga ciągłego doskonalenia posiadanych umiejętności i nabywania nowych. Faktem jest, iż obecnie branża cukiernicza rozwija się bardzo prężnie, dlatego warto być na bieżąco ze wszelkimi nowościami. W tym celu można uczęszczać na warsztaty cukiernicze w Warszawie, które dedykowane są zarówno osobom początkującym, jak i tym, którzy na stanowisku cukiernika pracują już kilka lat. Każdy, kto chciałby rozpocząć pracę w branży cukierniczej, musi zdawać sobie sprawę z tego, że jest ona stosunkowo wymagająca. Dziś klienci liczą nie tylko na dobry smak, ale również na wysokiej klasy doznania estetyczne, co wiąże się z koniecznością dekorowania wypieków we właściwy sposób. Co więcej, cukiernik musi być otwarty na nowości (kiedy były to ciasta z kremami, dziś są to pop cakes czy pralinki), dzięki którym jest w stanie przyciągnąć nowych klientów.