Ogród i dom

Jakie dysze propan-butan do gazu wybrać?

Zasilanie kuchenki gazowej dotyczy najczęściej dwóch rodzajów gazu, ziemnego oraz propan-butan. Wszelkie urządzenia wykorzystujące podobne rozwiązania muszą być wykonane z dbałością o wszystkie szczegóły i owa kwestia dotyczy też samodzielnego wymieniania dysz w kuchence. Należy zawsze więc korzystać z odpowiednich modeli dla konkretnego gazu i rodzaju urządzenia. Jakie dysze do kuchenki na propan-butan sprawdzą się najlepiej?

Dysza propan-butan to niewielki element kuchenki gazowej, który służy do sterowania kierunkiem i charakterem emitowanego gazu. Dysze różnią się nie tylko względem konkretnego urządzenia, ale też stosowanego gazu. Trzeba wiedzieć, że podpinanie dysz przeznaczonych do gazu ziemnego w ramach urządzenia korzystającego z propan-butan może być niebezpieczne!

Omawiane dysze propan-butan są stosunkowo proste do wymiany. Przede wszystkim konieczne jest zdemontowanie palników. Po tym działaniu na samym środku otworu znajdować się będzie dysza. By ją wyjąć, należy użyć klucza nasadowego. Trzeba też dbać o ostrożność, a więc zakręcić uprzednio dopływ gazu.

Przy wybieraniu dysz konieczne jest także odpowiednie dopasowanie wymiarów dysz do rozmiarów palnika. To zrozumiały, że w przypadku największego palnika konieczne jest zapewnienie większej przepustowości gazu, niż w zakresie najmniejszego. Z tego powodu zestawy dysz składają się zwykle z trzech rozmiarów – małego, średniego i dużego. Kuchenki najczęściej wyposażone są (jeśli mają 4 palniki) w jeden palnik duży, jeden palnik mały i dwa średnie.

Jakie dysze do gazu propan butan – Amica?

Amica to jeden z najbardziej popularnych producentów kuchenek w Polsce. Najpopularniejsze modele są wyposażone w dysze o rozmiarze 0,47; 2 x 0,63; 0,78. Należy zwracać również uwagę na producenta palników, ponieważ w starszych modelach można spotkać się z dwoma różnymi markami, które różnią się między sobą. Tymczasem w przypadku kuchenek Beko rozmiar dysz często jest identyczny. W tym przypadku również trzeba zwracać uwagę na producenta palników.

Trzy główne wyznaczniki

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jakie dysze dla konkretnej marki będą odpowiednie. Podane rozmiary są najczęściej spotykane, jednak najlepszym rozwiązaniem jest spojrzenie do instrukcji obsługi urządzenia, w której powinna być podana informacja na temat najlepszych dysz w przypadku różnych rodzajów gazu. Jeśli nie jest możliwe znalezienie takowego dokumentu, to warto zwyczajnie wykręcić starą dyszę (zachowując wszelkie środki ostrożności), ponieważ mogą się na niej znajdować wymiary. To nie wszystko, ponieważ zabranie takowego elementu do specjalistycznego sprzętu pozwoli znaleźć odpowiedni zamiennik.

Istnieją trzy główne parametry tego rodzaju elementów. Chodzi o średnicę gwintu, uskok gwintu oraz średnicę otworu. W kartach produktów najczęściej spotyka się informacje o owej średnicy, która jest mniejsza w przypadku kuchenek zasilanych gazem propan-butan, ponieważ jego efektywność spalania jest znacznie wyższa, niż w przypadku gazu ziemnego.

Nie tylko kuchenki gazowe

Trzeba wiedzieć, że dysze do gazu nie są wymagane wyłącznie w przypadku kuchenek gazowych umieszczanych w kuchni. Propan-butan to gaz umieszczany w butlach, dlatego często jest wykorzystywany również w przypadku sprzętu turystycznego. Chodzi na przykład o palniki turystyczne, dysze podgrzewacza (świeczki), do lampek gazowych, czy taboretów Kromet. To nie wszystko, ponieważ odpowiednie dysze są też potrzebne do takich urządzeń, jak kotły Junkers i podobne rozwiązania innych marek.

W każdym przypadku należy wybrać odpowiedni model, ponieważ w przeciwnym wypadku można znacznie zmniejszyć efektywność swojego urządzenia, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zagrożenia życia lub zdrowia użytkowników! Z tego powodu dobrym pomysłem jest kontakt ze specjalistami, którzy pomogą w doborze odpowiedniego produktu!