Ogród i dom

Jak zamontować zamek do szuflady?

Nie zawsze chcemy, by każdy miał dostęp do wnętrza naszej szuflady. Szczególnie gdy w domu mieszkają dzieci, a w szufladzie znajdują się ważne dokumenty bądź inne cenne przedmioty warto zamontować w niej zamek. Jeśli nie chcemy korzystać z pomocy fachowców, możemy wykonać cały montaż zamka do szuflady samodzielnie. Nie jest to zbyt skomplikowana czynność, jednak potrzebne nam będą niezbędne sprzęty i oczywiście zamek.

Jak zamontować zamek do szuflady- przygotowanie pracy

Aby cały proces przebiegł szybko, sprawnie i był skuteczny, należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania wszystkich niezbędnych elementów. Montując zamek do szuflady będziemy potrzebować kilku elementów. Są to:

  • prosty zamek meblowy,
  • linijka lub miarka,
  • ołówek lub marker,
  • śrubki (zwykle dołączone do zamka),
  • wiertarkę lub wkrętarkę,
  • wiertło rozporowe,
  • wkrętak do śrubek,
  • śrubokręt,
  • kreda,

Kiedy mamy już wszystkie te przedmioty możemy przystąpić do pracy. Na początku należy wyznaczyć miejsce, w którym ma znaleźć się zamek. W przypadku szuflady najlepiej będzie umieścić go możliwie najbliżej środka. Następnie przy pomocy markera i miarki wyznaczamy środek zamka. To w tym miejscu będzie trzeba przyłożyć wiertło rozporowe, które wywierci dziurę, przez którą przełożymy mechanizm zamka. Teraz możemy przystąpić do montażu zamka w szufladzie.

Montujemy zamek do szuflady

Kiedy miejsce montażu zamka do szuflady jest już wyznaczone, cała praca przebiega bardzo szybko. Przy pomocy wiertła rozporowego przewiercamy ścianę szuflady i przekładamy zamek przez powstały w ten sposób otwór. Powinien być on minimalnie większy od głównej części zamka do szuflady. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie go przełożyć i w razie potrzeby nieco wyregulować. Nie należy obawiać się, że otwór będzie nieestetyczny, gdyż do zamka dołączona jest zaślepka, pod którą ukryte będą wszystkie mankamenty. Następnie należy przykręcić wszystkie śrubki, które będą podtrzymywać wewnętrzną część zamka i go stabilizować. W pierwszej kolejności należy wyznaczyć miejsca, w których mają znaleźć się śrubki. Do tego celu możemy wykorzystać marker. Aby nie przewiercić szuflady na wylot, warto na wiertle zaznaczyć długość śrub. Można to zrobić przy użyciu kredy bądź białego markera. W pierwszej kolejności śrubki wkręca się tak, by zamek dobrze się trzymał, jednak pozostała jeszcze odrobina luzu. Dzięki temu będziemy mogli go delikatnie wyregulować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Po ostatecznym wkręceniu wszystkich śrubek i montażu zaślepki, ta część zamka do szuflady jest już w pełni gotowa do użytku. Jednak to nie koniec pracy.

Ostatni etap montażu zamka do szuflady

Teraz pozostało nam zamontować drugą część zamka, którą należy przykręcić do wewnętrznej części mebla, w którym znajduje się szuflada. Tu również można skorzystać z pomocy kredy bądź markera. Wystarczy pomalować nim wypustkę zamka i odcisnąć ją po zamknięciu szuflady. Wtedy będziemy wiedzieć, gdzie mniej więcej ma znaleźć się wspomniana część mechanizmu. Po raz kolejny wywiercamy otwory na śrubki i montujemy uchwyt zamka do szuflady. W pierwszej chwili wystarczy zamontować go jedynie na jedną śrubkę. Zanim zrobimy to trwale, należy sprawdzić, czy cały zamek spełnia swoją funkcję. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy dokończyć pracę. Montaż śrubek we wnętrzu mebla może być prostszy, jeśli do tego celu użyjemy śrubokręta z odpowiednią końcówką. Po zakończeniu montażu zamka do szuflady należy sprawdzić, czy wszystko dobrze działa i szuflada rzeczywiście jest w pełni zamknięta. Taki prosty zamek nie uchroni jej raczej przed groźnym włamywaczem, ale z pewnością zabezpieczy wnętrze szuflady przed ciekawskimi rękami dzieci czy mniej zdeterminowanych osób. Jeśli dysponujemy odpowiednim sprzętem i odrobiną smykałki do majsterkowania, cały proces montażu zamka powinien zająć nam maksymalnie pół godziny. Nawet laik nie powinien mieć z tym zbyt dużych problemów, a satysfakcja z montażu zamka we wnętrzu szuflady z całą pewnością będzie duża. Zamek z pewnością spełni swoją funkcję.