Ogród i dom

Jak zrobić abażury do lamp?

Lampy to doskonały przykład praktycznego przedmiotu, który pełni jednocześnie funkcję dekoracyjną. Za pomocą odpowiednio dobranego abażuru możemy podkreślić charakter pomieszczenia, ocieplić jego wizerunek lub po prostu dodać kolejny ciekawy element, który spersonalizuje nasz dom. Jeśli oferta lamp dostępnych w popularnych sklepach Cię nie zadowala, spróbuj zrobić abażur własnoręcznie. Przedstawiamy kilka pomysłów na abażury do lamp DIY!

Abażury do lamp stojących- jak zrobić stelaż?

Do stworzenia abażuru od zera konieczny będzie dobry, lekki drucik o średniej giętkości, kombinerki, miarka oraz klej na gorąco lub inny uniwersalny klej, który nie rozpuszcza się pod wpływem ciepła.Abażury do lamp wymagają odpowiedniego przemyślenia, aby mogły spełniać swoją funkcję. W związku z tym zaczynamy od zmierzenia oprawki na żarówkę w lampie, do której tworzymy abażur. To najistotniejsze miejsce, ponieważ bez niego abażur będzie bezużyteczny. Następnie wybieramy kształt. Najprostszy jest okrągły abażur. Jeśli chcemy go stworzyć, potrzebujemy dwóch metalowych okręgów o takim samym obwodzie, które następnie łączymy czterema metalowymi drutami o odpowiadającej nam wysokości. Następnie tworzymy mniejszy okrąg, którego zadaniem będzie stabilizować abażur wokół żarówki. Łączymy go od środka z powstałym stelażem kilkoma metalowymi drutami, tak, aby powstały koszyczek był na środku długości abażura.

Jeżeli chcemy stworzyć abażur zero waste, zamiast kupnego drucika możemy skorzystać ze starych, metalowych wieszaków albo siatki ogrodowej i taśmy aluminiowej. Abażury z siatki właściwie nie wymagają dodatkowego wykańczania, same w sobie sprawdzą się doskonale np. w industrialnych wnętrzach.

Abażury do lamp- jak zrobić, używając gotowych elementów?

Kiedy stelaż jest gotowy, możemy zabrać się za wykańczanie. Popularną opcją jest papier ryżowy, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością i przepuszczalnością światła. W zależności od upodobań możemy skorzystać z różnokolorowych papierów lub też jednolitego, ale za to udekorowanego np. za pomocą dziurkaczy o ciekawych kształtach. Równie często do oklejania abażuru stosuje się niepotrzebną tapetę. Jeśli szykujemy lampkę nocną i nie zależy nam na dużym oświetleniu, to warto dodać abażurowi objętości poprzez papierowe kwiaty lub liście. Zwłaszcza te drugie robią świetny efekt, jeśli wypełnimy nimi całą przestrzeń abażuru do lampy.

Abażury do lampy można zrobić, używając tkanin np. bawełny. Przed obklejaniem ramy abażuru warto poeksperymentować z kolorystyką i za pomocą farb do tkanin zabarwić materiał. Możemy w ten sposób uzyskać efekt ombre albo marmurku. Jeśli umiesz tworzyć na szydełku- dobrym pomysłem będzie wyszycie abażuru. Wyszyty abażur sprawdzi się zwłaszcza w delikatnych, klasycznych sypialniach.

Abażury do lamp stojących- jak zrobić mając niewiele czasu?

Efektownym i szybkim pomysłem na spersonalizowanie lampy jest wybór gotowego, wyrazistego abażuru i stworzenie ilustracji po wewnętrznej stronie za pomocą markerów do tkanin. Może w Twojej lampie zawitają kolorowe motyle a może czarno-białe drzewa? Dzięki takim obrazkom zgaszona lampa jest nienachalna i pasuje do nowoczesnych wnętrz, jednocześnie wyróżniając się nietypowym motywem, kiedy ją zapalisz.

Osoby nieposiadające zbyt wiele czasu mogą zrobić ciekawe abażury do lamp z pomocą tych już istniejących. Papierowe abażury są idealne do przeróbek. Naklejenie na gotową formę starej mapy lub odbicie ciekawych nagłówków z gazet nadaje lampie zupełnie nowego charakteru. Równie dobrze w roli odświeżania nudnych abażurów do lamp sprawdzają się washi tape, a także wszelkiego rodzaju naklejki, tasiemki, kleje brokatowe i koraliki. Te ostatnie, zwłaszcza jeśli posiadasz materiałową lampę i niestraszna Ci nitka i igła.

Jak widać, abażury do lamp można zrobić ze wszystkiego, jeśli jest się wystarczająco kreatywnym. Najważniejszym elementem jest stelaż, solidnie wykonany przetrwa nie jedną zmianę aranżacji. Ogromnym plusem lamp DIY ich unikalność i w wielu przypadkach prostota wykonania.