Ogród i dom

Czy kolor pościeli ma znaczenie?

Obecnie sklepy internetowe, jak i stacjonarne oferują szeroki wybór pościeli. Do wyboru mamy różne kolory, materiały, a także rozmiary. Czy kwestia koloru lub wykonania jest ważna podczas zakupu? Czy zastanawiasz się jaki kolor pościeli do sypialni pasuje najlepiej?

Po pierwsze harmonia

Sypialnia jest miejscem, gdzie panuje największy spokój w całym domu. Zdecydowana większość osób znajduje w niej wyciszenie po całym dniu, a także odpoczywa, relaksuje się. Wielu zakłada, że za idealne wnętrze sypialni odpowiadają meble i kolory ścian – i jest to prawda. Niemniej jednak bardzo ważną rolę odgrywa pościel i dobór dodatków, które dodają miejscu finalnego efektu. Aby klimat sypialni oddawał te wszystkie cechy, których poszukujemy, należy odpowiednio podejść do aranżacji tego pomieszczenia. Warto przemyśleć, czy wolisz kolory jasne, czy ciemne, czy chcesz, żeby wnętrze wydawało się lekkie i optycznie powiększone, czy jednak zależy Ci na otuleniu sypialni ciepłymi kolorami. Żeby sypialnia spełniała swoją funkcję, a przy okazji była spokojnym azylem ważne by kolory, materiały i wyposażenie było ze sobą dopasowane.

Kolor pościeli a sen

Każdy kolor odpowiada innym odczuciom. Jeżeli otoczysz się mocno jaskrawymi kolorami, może to wywoływać niepokój i brak odprężenia. Ponadto oczy mogą wydawać się przemęczone i pojawi się rozdrażnienie. Z kolei kolory ciemne optycznie pomniejszą pomieszczenie, dając przy tym uczucie przytłoczenia i smutku. Tak samo sprawa wygląda z wyborem koloru na pościel. W łóżku spędzamy około połowę dnia i oprócz spania, często czytamy w nim książki, oglądamy filmy czy po prostu rozmawiamy. Zatem jaki kolor do sypialni? Przede wszystkim taki, jaki lubisz. Oprócz ogólnego znaczenia kolorów niektóre z nich po prostu lubimy i chcemy, by nas otaczały. Warto jest się jednak zapoznać z charakterystyką poszczególnych barw, dzięki temu lepiej będzie Ci wybrać idealny kolor pościeli, tak by nie przytłaczał, a powodował odprężenie. Kolor czarny zastosowany w zbyt wielu miejscach może powodować uczucie pobudzenia czy agresji. Jednakże czarna pościel, przy jednocześnie dobrym oświetleniu sypialni i utrzymaniu jej w jaśniejszych kolorach może wyglądać bardzo elegancko. Barwa niebieska spowoduje, że poczujesz się odprężony i zrelaksowany, dzięki czemu ułatwi Ci to zasypianie. Kolor czerwony kojarzy się z namiętnością, także idealnie sprawdzi się w sypialni. Dodatkowo barwa ta działa pobudzająco, co może efektywnie pobudzać do działania. Należy uważać tylko, by nie zaprojektować całej sypialni w tym kolorze, ponieważ może on działać drażniąco. Dla osób poszukujących wyciszenia idealnie pasować będzie pościel zielona. Kolor zielony uspokaja i działa regenerująco. Przy wyborze odpowiedniej barwy powinniśmy kierować się przede wszystkim własnym gustem i intuicją, w jakim kolorze pościel służyć nam będzie najbardziej. Przy wyborze koloru pościeli, nie zapomnij o wyborze odpowiedniego materiału, który również jest bardzo ważny.

Materiał

Kiedy wybierzesz już kolor swojej pościeli, czas najwyższy zastanowić się jaki materiał najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom. Materiał, z którego wykonana jest pościel, jest ważnym aspektem, jeśli zależy Ci na komfortowym spaniu czy odpoczywaniu. Najlepsze tkaniny na pościel są w pełni naturalne, na przykład bawełna, len czy jedwab. Wszystkie z tych materiałów są delikatne, przepuszczają powietrze i są przyjemne dla skóry. Dzięki temu na Twojej skórze nie pojawi się ani wysypka, ani świąd, nie będzie również problemu z suchą skórą, ponieważ taka pościel nie będzie jej podrażniała. Najmniej polecane są włókna syntetyczne w całości lub jako domieszka do naturalnej tkaniny.

To co wolisz

Przy wyborze barwy pościeli najważniejsze są Twoje upodobania. Warto pamiętać jednak, aby mimo uwielbienia danego koloru nie przesadzić z jego ilością. Jeżeli wybierzesz jasne prześcieradło i poszwę na kołdrę, zastanów się nad wyborem ciemnych poszewek na poduszki. Przełamiesz dzięki temu monotonię a łóżko – główna część sypiali, nada jej charakteru i nabierze stylu.