Trawa z rolki
Ogród i dom

Układanie trawy z rolki – porady

Wszyscy miłośnicy zieleni wiedzą, że podstawowym elementem ogrodu jest piękny trawnik. Skoro jest to tak kluczowy element, warto zadbać o to, aby był nieskazitelny. Tutaj stajemy przed wyborem: trawa w rolkach czy zasiana? Obie metody mają swoich zwolenników, ale nie ma wątpliwości, że to ta pierwsza będzie się lepiej prezentowała przed długi czas. To także dobry wybór dla każdego, kto nie lubi czekać na efekty. Bowiem dzięki rolkom możemy mieć wymarzony, zielony ogród w zaledwie kilka godzin. Osoby poszukujące trawy z rolki w Poznaniu mogą odwiedzić stronę Zielone-studio.pl. Obsługa sprawi, że marzenie o posiadaniu pięknego, wytrzymałego trawnika w kolorze soczystej zieleni, spełni się szybciej, niż można się tego spodziewać. Jeśli już dokonamy zakupu, warto wiedzieć jak prawidłowo położyć darń. Poniżej kilka wskazówek odnośnie przygotowania gruntu, wyboru odpowiedniej pory roku oraz samego sposobu kładzenia. Zastosowanie się do tych kilku porad znacząco ułatwi pracę w ogrodzie.

Trawa z rolki – jak przygotować podłoże?

Kładzenie trawnika musi być poprzedzone szeregiem czynności przygotowujących podłoże. Teren, który będzie pokrywała trawa, powinien zostać pozbawiony wszelkiej roślinności, korzeni oraz kamieni. Trawy najlepiej rosną w glebie lekko kwaśnej, dlatego, jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, można je posypać wapnem lub kredą. W przypadku gliniastego podłoża sprawdzi się piasek. Problem z miejscem zbyt piaszczystym dobrze jest zniwelować kompostem. Nieurodzajna gleba także może stanowić przeszkodę. Dobrze jest rozłożyć na niej kilkucentymetrową warstwę żyznej gleby. Nawozy do trawników najlepiej jest nanieść na ziemię około trzech tygodni przed planowanym rozkładaniem trawy w rolkach. Kolejnym etapem jest wyrównanie terenu. Ostatni krok to dokładne zagrabienie ziemi.

Trawa z rolki – kiedy najlepiej jest ją układać?

Trawę w rolkach dobrze jest kłaść we wrześniu lub październiku. Niska temperatura i częste deszcze sprzyjają ukorzenianiu się traw. Jednak możliwe jest także kładzenie trawy w pozostałe miesiące okresu wegetacyjnego. Obejmuje on także późną jesień, kiedy lekkie przymrozki nie zagrażają trawnikowi.

Trawa z rolki – wskazówki jak układać

Nie powinno się zbyt długo zwlekać z układaniem trawy. Czas odgrywa ważną rolę. Im szybciej trawa zostanie położona, tym lepiej, gdyż zmniejszamy w ten sposób ryzyko jej uszkodzenia. Wskazane jest przetrzymywanie darni w zacienionym miejscu nie dłużej niż jedną dobę do momentu umieszczenia jej na docelowym podłożu. Układanie trawy z rolki jest prostsze, niż może się to wydawać. Pojedyncze rolki należy układać jedna przy drugiej. Należy zwrócić uwagę na to, że miejsca ich połączeń w sąsiadujących rzędach powinny się mijać. Kolejną ważną kwestią podczas montażu jest to, aby źdźbła skierowane były w tę samą stronę („z włosem” lub „pod włos”). Ułożone pasy darni lekko dociska się do podłoża grabiami. Dzięki temu pozbywamy się niechcianych pęcherzów z powietrzem, które pozostały pod nimi. Pamiętajmy, że wysiewając trawę samodzielnie, można dokonać wyboru nasion, które utworzą w przyszłości konkretny typ trawnika. Skupić się wtedy należy na poziomie nasłonecznienia działki czy przeznaczeniu podłoża. Kupując trawę w rolkach, nie musimy się tym przejmować. Jeśli szukamy odpornej trawy z rolki w Poznaniu i okolicach, to warto zainteresować się ofertą prezentowaną na Zielone-studio.pl. Dostępna tam trawa jest mieszanką różnych gatunków o właściwościach odpornych na warunki zewnętrzne. Zapewnia to dużą wytrzymałość, dzięki czemu trawa będzie wyglądała dobrze przez długi czas. Dodatkową zaletą firmy jest indywidualne podejście do klienta. Każdorazowo przygotowywana jest wycena zależna od powierzchni działki.

Granie z dziećmi w piłkę, sobotni piknik, a może przyozdobienie reprezentatywnej części działki z przodu domu? Niezależnie od tego, jakie funkcje ma spełniać Twój trawnik, warto dla własnej wygody zainwestować w trawę z rolki. Satysfakcja gwarantowana!