Ogród i dom

Jak pomalować drzwi wewnętrzne?

Często zdarza się, że mamy ochotę dokonać zmian we wnętrzach, w których mieszkamy, jednak nie mamy funduszy ani czasu na wykonanie kompleksowych prac remontowych. Dużą zmianę i świeży wygląd w naszym domu zapewni nam zmiana drzwi wewnętrznych, a konkretnie ich odświeżenie przy pomocy farby.

Malowanie drzwi drewnianych

Wymiana drzwi w bloku oprócz tego, że jest kosztowna, do tego jest niebywale kłopotliwa. Drzwi montowane w blokach, najczęściej mają inny wymiar, niż ten uznawany obecnie za standardowy, dlatego ich wymiana wiąże się najczęściej z powiększaniem otworów, co jest już remontem dużego kalibru. Jeżeli jednak mamy drzwi drewniane możemy łatwo i szybko zmienić całkowicie ich wygląd.

Od czego zacząć malowanie drzwi

Ten typ drzwi jest bardzo wdzięcznym materiałem do dokonania przemiany. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych z malowaniem drzwi drewnianych, najpierw musimy w odpowiedni sposób przygotować pomieszczenie robocze. Pomalowanie drzwi wymaga nieco przestrzeni oraz stabilnych przedmiotów do ich podparcia, które podczas wykonywania prac renowacyjnych powinny leżeć. Dobrze, jeżeli mamy możliwość malować drzwi w pomieszczeniu, w którym nie śpimy np. strych lub garaż. Przed pomalowaniem bowiem, musimy drzwi odpowiednio przygotować, co wiąże się z powstaniem sporych ilości pyłu, a samo malowanie z lekko nieprzyjemnym zapachem.

Przygotowanie drzwi do malowania

Drewno jest raczej trwałym surowcem, który pomimo upływu nawet wielu lat, najczęściej jest dobrze zachowany i po renowacji bardzo często wygląda jak nowy. Jednak jego przygotowanie wymaga  usunięcia poprzednich warstw farby i wyrównania ich powierzchni. Najlepiej do tego celu nadaje się papier ścierny o delikatnej gradacji. Bardzo dobre do tego celu są także opalarki, które możemy nabyć w każdym markecie budowlanym za nieduże pieniądze. Ich działanie możemy porównać do pracy, jaką wykonuje suszarka do włosów. Pod wpływem wytwarzanego przez nią gorącego powietrza farby, którymi były pokryte drzwi, zaczynają się kurczyć. Po takiej operacji usunięcie farby szpachelką nie przysparza żadnych trudności. Kiedy już pozbędziemy się z drzwi starej powłoki, koniecznie musimy je dokładnie obejrzeć. Jeżeli zauważymy na ich powierzchni ubytki, musimy je wypełnić przy pomocy specjalnie przeznaczonej do tego celu szpachli.

Malowanie drzwi wewnętrznych

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego materiału- potrzebna będzie tutaj farba do drzwi wewnętrznych. Ma ona specjalne właściwości zabezpieczające i konserwujące. Samo malowanie drzwi wewnętrznych, po ich oczyszczeniu jest już samą przyjemnością. Wybierając odpowiednią do malowania drzwi wewnętrznych farbę najlepiej zawęzić wybór do tych najbardziej kryjących. Farby akrylowe, kredowe, czy alkidowe dają pełny efekt krycia, który nie pozwoli słojom widocznym na surowym drewnie przez nie przebijać. Inny efekt, który dodatkowo zabezpieczy drzwi przed wilgocią, uzyskamy, stosując bejcę przeznaczoną do drewna. Nałożenie tego typu preparatu powoduje powstanie powłoki ochronnej, dzięki czemu poczynione przez nas zabiegi wykażą większą trwałość.

Malowanie drzwi wewnętrznych okleinowanych

Jeżeli zastanawiamy się czym pomalować drzwi wewnętrzne białe, mamy nieograniczony wybór, ponieważ biały kolor bardzo łatwo pokryć każdym innym. Jeżeli chodzi natomiast o malowanie drzwi wewnętrznych okleinowanych, musimy do tego podejść nieco inaczej. W tym wypadku skrzydło drzwiowe musimy odtłuścić przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej, najlepiej wcześniej je dokładnie umyć i osuszyć. Drzwi okleinowe należy malować bardzo cienkimi warstwami, najlepiej przy użyciu wałka.

Przed rozpoczęciem prac warto przyjrzeć się nowościom wśród farb. Wiele firm wprowadza do swojej oferty co rusz nowości, którym powinniśmy się przyjrzeć, szczególnie jeżeli renowacji będziemy dokonywać w miejscu, w którym mieszkamy. Na rynku można spotkać farby bezzapachowe i ekologiczne, których używanie jest dużo bardziej zdrowe i przyjemne. Wykonanie takiego odświeżenia pozwoli nam uzyskać zupełnie nowe wnętrze, a przy tym wykonane samodzielnie przyniesie bardzo wiele satysfakcji.

Sprawdź ofertę drzwi firmy Petecki