Ogród i dom

DEKOROWANIE SYPIALNI. PORADY I TAJEMNICE

Jeśli chodzi o udoskonalanie domu, dekorowanie sypialni nie jest na pierwszym miejscu, może dlatego, że jest to pokój, w którym ludzie tylko śpią, albo dlatego, że goście nigdy tam nie chodzą. Ale zrobić sypialnie przytulną nie jest trudno, warto poświęcić trochę uwagi wystrojowi sypialni.

Miękkie i przestronne łóżko, przyjemne dla oka, przestronne i nieporęczne szafy, wygodne oświetlenie – to znaczy „przytulny pokój”. Aby uczynić swój wakacyjny ideał, musisz wziąć pod uwagę podstawowe wymagania funkcjonalne.

Wymagania funkcjonalne i wystrój

Opcje dekoracji sypialni dyktują głównie nasze przyzwyczajenia i preferencje. Ktoś budzi się przez długi czas, lubi czytać lub śnić w łóżku przed podjęciem akcji, a ktoś podskakuje minutę po przebudzeniu i spieszy się, aby wyjść z sypialni, aby coś zrobić. Wieczorny odpoczynek i chodzenie do łóżka również zdarza się w różny sposób. Wieczorem skowronki tracą aktywność, czytają, oglądają filmy, wcześnie chodzą do sypialni i szybko zasypiają. W tym czasie sowy są energiczne i pełne energii, ale jeśli mieszkają w tym samym domu ze skowronkami, wolą spokojną aktywność intelektualną, aby nie przerywać snów członków rodziny.

Biorąc pod uwagę opcje wnętrza sypialni, musisz zacząć od odpowiedzi na główne pytanie: czy sypialnia jest prywatna czy rodzinna? Kto w nim śpi i czyje preferencje wziąć pod uwagę?  

Istotne odpowiedzi na takie pytania:

  • Co jest lepsze: lampka nocna na ścianie lub lampa z jasnym światłem kierunkowym do czytania w łóżku?
  • Potrzebujesz telewizora w sypialni lub oglądania programu przed snem to nie twój zwyczaj?
  • Czy potrzebujesz grubych zasłon w oknach, czy chcesz zobaczyć rozgwieżdżone niebo nad głową, a rano jesteś przyzwyczajony do przebudzenia się pierwszym promieniem słońca?
  • Gdzie przechowywane są przedmioty osobiste? Czy w domu jest garderoba, czy sypialnia potrzebuje obszernej szafy na pościel i ubrania?

Niezależnie od tego, czy chcesz dodać kilka nowych akcentów, czy całkowicie zmienić projekt pokoju, być może nasze wskazówki się przydadzą.

Czystość i minimalizm

W sypialni ludzie najczęściej śpią, ale często używa się ich do innych celów – do aranżowania biura domowego lub przechowywania jak największej liczby rzeczy, które nie pasowały do ​​innych szafek i kredensów. Jednak sypialnia jest pierwszą rzeczą, którą widzimy, gdy się budzimy, a ostatnią rzeczą jest, kiedy zasypiamy. W sypialni szukamy ciszy i spokoju, więc nie trzeba zaśmiecać jej dużą liczbą przedmiotów. Dotyczy to zarówno mebli, jak i małych części w postaci statuetek, wazonów, fotografii i innych uroczych rzeczy. Nie zapominaj o stałym utrzymywaniu porządku w tym pokoju. Im większa wolna objętość pomieszczenia, tym czystsze powietrze i zdrowszy sen.

Styl sypialni

Twój dom może mieć wyraźny styl, ale nie trzeba go trzymać, dekorując sypialnię. Często ludzie wybierają zupełnie inne rozwiązanie stylistyczne dla wnętrza tego pokoju, aby podkreślić, że sypialnia jest całkowicie specjalną częścią wypoczynkową, osobistą przestrzenią niedostępną dla widoków z zewnątrz.

Na przykład całe wnętrze jest urządzone w modnym stylu skandynawskim , a sypialnia to narożnik orientalnego luksusu lub uroczej Prowansji .

Zakres kolorów

Do dekoracji sypialni najczęściej wybierane są jasne pastelowe odcienie, które przyczyniają się do relaksu i wyciszenia. Lekkie kolory powietrza mogą uczynić Twój pobyt jeszcze bardziej przyjemnym, wygodnym i stworzyć spokojną atmosferę w pokoju. Najpopularniejsze odcienie pastelowe to beżowy, szary, żółty, niebieski, jasnozielony. Pamiętaj, że wnętrze nie powinno używać więcej niż trzech podstawowych kolorów, a różne ozdoby powinny być łączone z wielką starannością, z uwzględnieniem stylistycznej decyzji wnętrza.

Jasne akcenty sprawią, że projekt będzie bardziej dynamiczny, budzenie się rano w takim pokoju jest znacznie łatwiejsze. Możesz pomalować jedną ścianę w jasnym kolorze lub utworzyć kolorowy panel. Najprostsza i niedroga wersja wystroju sypialni, pozwalająca odświeżyć wnętrze przy każdej okazji, wybrać dość neutralny lekki wystrój ścian i mebli i zmienić wnętrze za pomocą jasnych narzut, poduszek i pościeli.

Tekstylia i komfort

Jeśli chcesz stworzyć przytulną atmosferę w swoim pokoju, lepiej nie używać wazonów i ramek, ale tkaniny – przyjemną pościel, dekoracyjne poduszki, miękki i puszysty dywan. Jeśli jesteś osobą romantyczną, potrzebne są pewne szczegóły, aby stworzyć odpowiednią atmosferę. A co z koronką lub haftem? Na narzuty, poduszki lub zasłony. Długie zasłony mogą być również atrakcją Twojego pokoju.

Odpoczynek to nie tylko sen

Sypialnia powinna być tak wygodna, aby się w niej zrelaksować. Na przykład łóżko z zagłówkiem, duże wygodne poduszki i dekoracyjna lampa na stoliku nocnym stworzą idealną atmosferę do czytania. A jeśli masz marzycielską duszę, możesz ustawić łóżko tak, aby przed pójściem do łóżka cieszyć się kontemplacją rozgwieżdżonego nieba.

Oświetlenie

Unikaj ostrego, zimnego światła, a zamiast tego, aby stworzyć odpowiedni nastrój, używaj lampy z przyciemnionym światłem. Ważne jest, aby zapewnić kilka scenariuszy oświetlenia w sypialni, zwracając szczególną uwagę na obszar w pobliżu łóżka, oświetlając toaletkę, kącik do czytania, a także dbając o oświetlenie wnętrza szafki. W tym samym czasie żyrandol sufitowy często odgrywa bardziej dekoracyjną rolę w sypialni niż praktyczny i, w razie potrzeby, można go zastąpić wbudowanym oświetleniem sufitowym lub innymi opcjami oświetlenia.

Dekorowanie małej sypialni

Jeśli w sypialni nie ma zbyt dużo miejsca, co jest typowe dla mieszkań miejskich, to będzie to styl minimalistyczny. Ważne jest, aby mądrze używać każdego centymetra! Pod łóżkiem możesz przechowywać rzeczy w koszach lub pudełkach. Wspaniałym rozwiązaniem byłaby szafa.

Aby wizualnie zwiększyć przestrzeń, udekoruj pokój jasnymi meblami. Ten sam efekt z luster – na ścianie, na drzwiach pokoju lub szafie. Ale nie przesadzaj! Wiele luster w sypialniach projektantów nie zaleca instalowania, pokój staje się niewygodny, jego ograniczenia wizualnie rozszerzają się całkowicie nieprzewidywalnie dla percepcji. Zgodnie ze starymi wierzeniami łóżko powinno stać tak, aby śpiąca osoba nie odbijała się w lustrze. A dla ludzi wrażliwych, aby zobaczyć niewyraźne odbicia okna w nocy głęboko w lustrze, ruch zasłon od przeciągu lub powtarzające się odbicie lampy w ciemności nocy jest zupełnie przerażający.

Atmosfera w sypialni powinna się dostosować do relaksu. Dlatego upewnij się, że odpoczywasz wygodnie.