Ogród i dom

Ile kosztują okna?

Ile kosztują okna do domu jednorodzinnego? To najczęściej pojawiające się pytanie wśród właścicieli nieruchomości, którzy wykańczają nowo wybudowany obiekt. Na polskim rynku wybór jest ogromny, ponieważ można zdecydować się na produkty plastikowe, aluminiowe albo drewniane. Pełny koszt zależy od wielu czynników, takich jak: marka producenta, jakość wykonania, materiał, a nawet kolor. Większość osób najczęściej wybiera okna pod względem jak najniższej ceny i decyduje się na to, aby zakupić te wykonane z PCV, ponieważ są najtańsze oraz nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

Cena uniwersalnych okien

Podstawowe czynniki, które mają główny wpływ na cenę stolarki okiennej to materiał oraz rozmiar. Uniwersalnym rozwiązaniem stosowanym w większości domów są okna z profilem dwuszybowym, ale warto zastanowić się nad modelem trzyszybowym, ponieważ zapewnia znacznie lepszą izolację.

To, ile kosztują okna, zależy również od liczby uszczelek i koloru. Za drewnopodobną okleinę od zewnątrz trzeba będzie dopłacić około 20% do ceny podstawowej, a jeżeli zdecydujesz się na okleinę z obu stron, to cena wzrośnie nawet o 40%.

Na cenę okien ma również wpływ funkcjonalność, ponieważ możesz zamówić tylko okna uchylne albo rozwierno-uchylne.

Ile kosztują okna plastikowe?

Oczywiście najczęściej wybieranym produktem wśród klientów prywatnych, jak i biznesowych są okna PCV. Cennik wraz z kalkulatorem można znaleźć na praktycznie każdej stronie internetowej przedsiębiorstwa zajmującego się sprzedażą stolarki okiennej.

Wymiana starych okien na nowe pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, ponieważ chronią one skutecznie ciepło uciekające z domu oraz zwiększają komfort użytkowania domowników. Dlatego jest to świetna inwestycja na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, dzięki czemu koszty szybko się zwracają.

Dodatkową ceną jest również montaż, ale w większości firm zajmujących się sprzedażą okien można liczyć na dodatkową zniżkę przy zamówieniu takiej usługi. Transport najczęściej jest już bezpłatny albo wliczony w całość kosztów, podobnie jak demontaż starego okna i wykonanie obróbki tynkarskiej.

Cennik okien uzależniony jest również od parametrów technicznych produktu. Im lepsze ma właściwości termoizolacyjne, tym stolarka okienna będzie droższa.

Jak samodzielnie sprawdzić cenę okna, które chcemy zakupić?

W obecnych czasach można samodzielnie sprawdzić, jaki będzie koszt zakupu takiego produktu za pomocą specjalnych kalkulatorów wyceny okien. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej, którą jest kalkulator wyceny okien.

Dostępny jest tam konfigurator, w którym wybierzesz:

  • rodzaj okna,
  • wymiary,
  • kolor,
  • rodzaj,
  • ilość,
  • oraz opcje dodatkowe.

W ten sposób bardzo szybko będziesz mógł zamówić takie okna, jakie potrzebujesz oraz poznać całkowity koszt zakupu konkretnego modelu. Istnieje możliwość zamówienia standardowych produktów, ale również tych tworzonych specjalnie na wymiar do niestandardowych otworów okiennych w nowo wybudowanym budynku.

Montaż okien PCV – cena

Oprócz kosztów związanych z zakupem okien, należy również uwzględnić cennik montażu. Demontaż starej stolarki i zamontowanie oraz obrobienie nowej uzależnione jest od ilości okien, oraz liczby pracowników, którzy będą musieli wykonać takie zadanie.

Najlepiej zlecić wykonanie ciepłego montażu, dzięki czemu inwestor ma gwarancję wykonania kompleksowej usługi oraz osiągnięcie zamierzonego rezultatu. Ostateczna cena będzie zależała również od czasu, który trzeba poświęcić na montaż wszystkich okien, zastosowania dodatkowych materiałów, a także umiejętności pracowników.

Wybierając więc odpowiednią stolarkę okienną, należy mieć na uwadze nie tylko cenę okien, ale również koszty robocizny oraz materiałów użytych do montażu. W wielu przypadkach trzeba wykonać także dodatkową obróbkę, aby okna zapewniały świetną, wieloletnią termoizolację.

Na wyższy koszt zawsze trzeba przygotować się, gdy posiada się nietypowe wymiary otworów okiennych, ponieważ pracownik musi dokonać odpowiednich pomiarów i zlecić produkcję konkretnych okien. Jednak warto zainwestować większą kwotę, ponieważ zapewnisz sobie w ten sposób komfort użytkowania, obniżysz rachunki za ogrzewanie oraz będziesz posiadać wysokiej klasy okna, które będą służyć przez kilkadziesiąt lat.