Jak odstraszyć muszki owocówki?
Muszki owocówki przyspieszają psucie się owoców i warzyw. Jeśli lubimy domowe przetwory owocowe, cała nasza praca może pójść przez nie na marne. Octówki roznoszą też bakterie i ułatwiają rozprzestrzenianie się grzybów pleśniowych. Są zwyczajnie nieprzyjemne – uprzykrzają życie wszystkim dbającym o estetykę i czystość domu. Odstraszanie i pozbywanie się owocówek jest trudne ze względu na ich szybkie namnażanie się, warto więc stosować kilka domowych sposobów jednocześnie, aby się ich pozbyć. Największą skutecznością wyróżnia się przy tym profesjonalnie przygotowana pułapka na muszki owocówki.
Czystość – postawa zwalczania muszek owocówek
W zwalczaniu muszek owocówek pomaga znacznie utrzymanie higieny, dzięki któremu możesz często w ogóle nie dopuścić do ich pojawienia się w domu. Zwabić muszki owocówki może nawet najmniejsza ilość owoców – np. brudna szklanka po soku lub obierki po jabłkach. Istotne jest przecież nie tylko to, jak się pozbyć muszek owocówek, ale też niedopuszczenie do ich pojawienia.
Staranne mycie owoców i warzyw niszczy larwy muszek. Dużą skutecznością odznacza się jednak tylko w przypadku owoców twardych, które nie są uszkodzone. Owoców miękkich, takich jak śliwki, maliny i winogrona, nie da się umyć wystarczająco dokładnie. Tymczasem muszki zawlekane są do domów przeważnie właśnie na tych samych owocach, które chcemy przed nimi ochronić.
Dbać trzeba przy tym nie tylko o czystość samych owoców, konieczne jest także mycie naczyń, w których je przechowujemy oraz powierzchni kuchennych. Niezbędne jest także natychmiastowe wyrzucanie wabiących muszki owocówki uszkodzonych i nadgniłych owoców.
Domowe środki zwalczania muszek owocówek
Za dobry sposób na muszki owocówki niesłusznie uchodzi cytryna. Nie jest prawdą, że odstrasza ona octówki – przeciwnie, wabi je, umożliwiając im namnażanie. Lepszym pomysłem na pozbycie się muszek jest naczynie z octem. Także ocet wabi muszki, zamiast je odstraszać – w naczyniu z octem uporczywe owady zwyczajnie się jednak topią, dzięki czemu ograniczysz ich ilość.
Jeszcze lepiej niż ocet sprawdzi się odrobina zmieszanego z mydłem wina lub piwa w butelce – wąska szyjka butelki utrudni muszkom wydostanie się. Dodatek mydła zmniejsza wykorzystywane przez owady do utrzymywania się na powierzchni płynu napięcie powierzchniowe.
Istnieją także nielubiane przez octówki aromaty sztuczne i naturalne. Należą do nich aromat miętowy i zapach liści laurowych. Do odstraszania muszek zastosować możesz tak naturalną miętę, jak i miętowe świece zapachowe lub rozpylane olejki eteryczne. Środki te odstraszają muszki, ale nie ograniczają ich rozmnażania się w owocach, które przynieśliśmy do domu. Istnieją także rośliny, którym przypisuje się właściwości odstraszania octówek. Prócz świeżej mięty należą do nich pelargonie i rozmaryn. Na muszki owocówki nie działają natomiast klasyczne lepy na muchy.
Na rynku dostępne są także aerozole i inne środki chemiczne przystosowane odstraszające owocówki. Nie są to jednak produkty naturalne, mogą więc być nieobojętne dla zdrowia. Utylizatory cieplne i utylizatory opierające się na promieniach UV nie są natomiast w przypadku owocówek skuteczne – lepszy sposób na muszki owocówki to zwykły odkurzacz lub suszarka.
W zwalczaniu muszek owocówek największe znaczenie ma jednak nie ich odstraszanie, ale ich wabienie. Najskuteczniejsze są domowe lub profesjonalne pułapki.
Pułapka – ekologiczny sposób na muszki owocówki
Dobrze wykonana pułapka na muszki owocówki wabi maksymalnie wiele owadów, uniemożliwiając im wydostanie się. Pułapki takie wykonujemy często samodzielnie, bywają one jednak mało skuteczne. Jako środka wabiącego używa się w pułapkach domowych najczęściej octu lub kawałków owoców. W przypadku źle wykonanej pułapki musisz się jednak liczyć z efektem przeciwnym do zamierzonego, z wydostawaniem się muszek z pułapki i zwiększeniem ich liczby.
Lepszym sposobem jest więc profesjonalna pułapka na muszki owocówki. Jest to metoda z powodzeniem stosowana nie tylko w domach, ale także w magazynach żywności, cukierniach i restauracjach. Urządzeniem profesjonalnym jest np. monitorująca aktywność muszek pułapka znanej marki Vigonez. Zawarta w niej mieszanka wabi i zabija owady – płyn oparty jest przy tym na naturalnych składnikach. Konstrukcja pułapki profesjonalnej całkowicie uniemożliwia wydostawanie się z niej muszek. Zaletą pułapki Vigonez jest także długie działanie: w pułapce domowej kawałki owoców musisz wyrzucać codziennie, pułapka Vigonez działa natomiast aż 30 dni.
Ważne jest także miejsce, w którym ustawimy pułapkę. Najlepiej ustawić ją w pewnej odległości od owoców i przetworów, które chcemy ochronić – niezbyt blisko, ale też nie nazbyt daleko (np. po przeciwnej stronie kuchni do miejsca przechowywania owoców).