Porady

Jak prać pościel z bawełny egipskiej?

Podczas snu, dorosły człowiek potrafi wydzielić około 500ml płynów. Pot wsiąkający w pościel może doprowadzić do zżółknięcia materiału i jego zapachu, dlatego ważne jest, żeby prać pościel raz na dwa tygodnie latem, a zimą raz w miesiącu. Sytuacje takie jak choroba powodują, że pościel powinno zmieniać się nawet co ok. 3 dni. Materiały z naturalnych włókien powinno się również regularnie wietrzyć. Przepoconą pościel powinno się wyprać jak najszybciej.

Jak prać pościel – krok po kroku

1. Poszewki należy przewrócić na drugą stronę oraz zamknąć zamki/zapiąć guziki. Dzięki temu ograniczymy ewentualne uszkodzenia.

2. Jeżeli pościel była wyjątkowo brudna, warto ją przed praniem namoczyć w chłodnej wodzie. Późniejsze pranie z łatwością usunie zabrudzenia. Zżółknięta od potu pościel nie jest stracona, wystarczy przy namaczaniu dodać około 25dag sody oczyszczonej.

3. Jeżeli prana pościel została niedawno kupiona, powinna być prana osobno.

4. Pralka nie powinna być przeładowana – zbita w kulę pościel nie wypierze się dobrze. Bęben powinien być wypełniony w około 65%. Powinno się tak robić pranie, aby na jeden kilogram pościeli przypadało 5l wody.

5. Można dodać odrobinę krochmalu przy płukaniu, ponieważ wzmocni to tkaninę pościelową i zmniejszy gniecenie się. Ponadto, wykrochmalona pościel dłużej pozostaje miękka i świeża.

Pościel z bawełny egipskiej można prać nawet w 95 stopniach Celsjusza, natomiast zalecane jest to wyłącznie w przypadku, kiedy w takiej pościeli spała osoba chora. W normalnych warunkach powinno się ją prać w temperaturze 60 stopni na wolnych obrotach. Dlaczego? Niższe obroty oszczędzą włókna.

Warto wiedzieć, że środki do prania w postaci płynu są mniej wydajne niż proszek. Trzeba pamiętać, że detergenty posiadające chlor w swoim składzie mogą powodować żółknięcie białej pościeli. Może zdarzyć się tak, że prana pościel przebarwi się. W tym wypadku uratuje nas kwasek cytrynowy. Do 10l wody należy dodać dwie saszetki kwasku i zostawić w niej pościel na całą noc, a następnie wyprać w „normalny” sposób.