Porady

Wynajem samochodu a wydatki na paliwo

Wynajmując auto, wiadomo, że to do nas należy pokrycie kosztów paliwa. Powinniśmy również oddać podobną ilość paliwa, kiedy kończymy wypożyczenie samochodu jak przy odbiorze samochodu, bo w przeciwnym wypadku możemy dopłacić dodatkowe pieniądze za to, że brakuje paliwa. Wiele osób chce na przykład odliczyć koszty paliwa, gdy prowadzi firmę i zastanawiają się, czy da się to zrobić. Wiadomo, że można tak zrobić, jeżeli prowadzimy działalność, w której zarabianie pieniędzy wymaga jazdy samochodem i przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi punktami.

Wynajem samochodu a paliwo, kiedy oddajemy go z powrotem do wypożyczalni

W zależności od regulaminu wypożyczalni trzeba oddać samochód z pełnym bakiem lub taką ilością paliwa, która była w baku w momencie, gdy auto przez nas wypożyczane. Kiedy oddamy paliwo z mniejszą ilością paliwa, to będziemy musieli dopłacić dodatkowe pieniądze. Wiadomo, że dopłata za paliwo będzie wyższa u wypożyczalni, ponieważ oni nie biorą cen rynkowych tylko trochę wyższe, dlatego lepiej jest zapłacić za paliwo na stacji benzynowej. Dlatego przed podpisaniem umowy wynajmu trzeba sprawdzić, ile musi być litrów w baku, kiedy będziemy zwracać pojazd do wypożyczalni. W momencie, gdy ktoś chce się dowiedzieć więcej informacji o warunkach wypożyczenia samochodów, to warto wejść na stronę   https://carforyou.com.pl/

Wynajem samochodu a cena paliwa – koszty prowadzonej działalności

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda sprawa paliwa do wynajętego samochodu a vat, czy da się go trochę odliczyć, gdy prowadzimy działalność gospodarczą. Można odliczyć vat, ale jego wysokość będzie zależna od tego, czy dana osoba auta używa tylko do celów służbowych, czy również korzysta z niego na użytek prywatny. W momencie, gdy tylko korzysta z samochodu do celów zarobkowych, to musi taka osoba złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie, takie jak: kwestionariusz, w którym zgłosimy, że użytkujemy dany pojazd. Mamy również obowiązek w takim przypadku prowadzenia kilometrówki dla celów VAT i należy sporządzić regulamin we własnej firmy, jak ma być samochód wykorzystywany. Dlatego jeżeli ktoś się zastanawia, jaka jest zależność między wynajmem samochodu a paliwem to w momencie, gdy ktoś będzie go chciał wykorzystywać również do celów prywatnych, to będzie mógł sobie odliczyć tylko 50 procent VATU oraz ująć 75 procent kosztów w KPIR.

Wiele osób zastanawia się, czy wydatki związane z wypożyczonym autem mogą stanowić koszt. Można wrzucić w koszty praktycznie wszystkie opłaty, które musimy ponieść, aby korzystać z danego modelu pojazdu. Trzeba te koszty odpowiednio udokumentować w postaci otrzymanej faktury lub  rachunku wystawionego na dane naszej firmy. Dlatego można spokojnie wliczyć w koszty uzyskania przychodu oprócz zakupu paliwa, także wszystkie naprawy, które dokonaliśmy w aucie, ale też na przykład zakupów płyn eksploatacyjnych, które kupiliśmy do danego pojazdu. Wiadomo, że odliczymy te koszy w zależności od tego, w jaki sposób korzystamy z samochodu, dlatego jeżeli będziemy tylko wykorzystywać samochód do celów zawodowych to można liczyć na zwrócenie całego VATU. Można również zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wydatki, które przeznaczyliśmy na zakup ubezpieczenia. Jednak trzeba pamiętać, że to wtedy do nas ma należeć zapłacenie polisy, a nie do wypożyczalni, bo w takim przypadku nie można niestety zaliczyć ubezpieczenia do kosztów uzyskania przychodów.

Nieraz warto się dopytać dokładnie księgowej jak to jest z tymi wszystkimi odliczeniami, gdy wypożyczamy samochód. Jednak prowadząc firmę, opłaca się wypożyczenie samochodu, a paliwo możemy sobie odliczyć przynajmniej część kwoty, którą za nie zapłacimy. Wynajmując pojazd, należy pamiętać też o uzupełnieniu baku paliwa, gdy będziemy chcieli oddać samochód do firmy wypożyczającej, aby nie narażać się na dodatkowe koszty związane z eksploatacją pojazdu.