dzieci
Porady

Jakie kapcie dla dzieci są najzdrowsze?

Buty dziecięce w dzisiejszych czasach to elegancja, komfort oraz styl. Jakie kapcie dla dzieci wybrać, gdy wybór jest tak duży? Sklepy takie jak
https://danielki.sklep.pl/kategoria/kapcie-profilaktyczne-dziewczynka
dają możliwość zakupu różnych fasonów i modeli nie tylko dla dziewczynek, ale również dla chłopców. Problem z wyborem może być spory, zwłaszcza że dumne przedszkolaki nie chcą iść do przedzszkola w przypadkowym obuwiu.

Kapcie profilaktyczne dla dzieci

Kapcie profilaktyczne to inwestycja w prawidłowy rozwój układu ruchowego dziecka.

Stopa malucha może mieć różny kształt. Wyróżnić możemy stópki normalne, pulchne, szerokie, wąskie – stąd też wybór dobrych kapci stanowi duże wyzwanie. Ważne jest to, aby buty, które zakupimy, wspierały fizjologiczny rozwój stopy dziecka. Nie do przecenienia jest rola, jaką odgrywają w rozwoju motoryki dobre kapcie dla dzieci. Jakie wybrać? Powinien być to świadomy wybór każdego rodzica czy też opiekuna. Największą wagę należy przyłożyć do kwestii budowy samego kapcia, tkaniny, z jakiej jest on wyprodukowany, oraz podeszwy. Na drugim miejscu dopiero powinniśmy pozostawić kwestie samego wyglądu oraz detali znajdujących się na kapciu.

Prawidłowy dobór kapcia dla dzieci, które zaczynają chodzić

Kapcie dla dzieci, jakie wybierzemy dla maluszka, który jeszcze nie chodzi, będą tylko ładnym prezentem na powitanie nowego członka rodziny. Ochronią stópki przez chłodem oraz będą stanowić uroczy element ubioru. Jednak kiedy maluszek zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki, należy dobrać kapcie prawidłowo, rozpoczynając od dokładnego zmierzenia stopy dziecka. Należy pamiętać, że do samej jej długości należy dodać kilka milimetrów (przeważnie przyjmuje się 6 mm). Stopa dziecka rośnie szybko, musi mieć więc komfort dobrego rozwoju oraz pracy tak, aby maluch nie zaczął zawijać palców u stóp, czyli nie nabierał złych nawyków w chodzeniu. Warto też zachować tę dodatkową przestrzeń, ponieważ jeśli w zimie założymy malcowi grubsze skarpetki czy też rajstopki, zostanie ona automatycznie zapełniona.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, pozostaje to, czy podeszwa jest antypoślizgowa, miękka, elastyczna oraz podatna na zginanie. Zwróćmy uwagę, żeby podeszwa zginała się w 1/3 jej długości oraz była na tyle elastyczna, by można było wykonywać nią ruchy rotacyjne wzdłuż kapcia. Tak wybrana podeszwa umożliwi dziecku komfortowe chodzenie, zwiększy jego przyczepność oraz zmniejszy możliwość wywrócenia się.

Kapcie profilaktyczne dla dziewczynek nie będą stanowić żadnego wyzwania przy zakupie. Mamy szeroki dostęp do tkanin, które nie tylko mają piękne kolory ale również oddychają, w efekcie nie zatrzymują potu i nieprzyjemnego zapachu. Przy wyborze kapcia należy zwrócić uwagę, aby wewnętrzna wyściółka użyta do jego produkcji nie zawierała chromu.

Przy wyborze kapcia profilaktycznego należy pamiętać, aby w przodostopiu maluch miał możliwość poruszania paluszkami. Stąd noski kapci powinny być okrągłe oraz szerokie. Unikajmy modeli, w których czubki mają kształt szpica. Jeżeli kupujemy kapcie na lato, mogą one mieć odkryte paluszki, jednak ważne, aby pięta była w całości zakryta – jest to potrzebne do lepszej stabilizacji podczas chodzenia. Zapiętek powinien być usztywniony, gdyż zabezpiecza to piętę buta przed przesuwaniem się oraz sprawia, że jest ona osadzona we właściwym miejscu. Pamiętajmy – prawidłowe przytrzymanie, osadzenie stopy i pięty daje nam możliwość prawidłowego ustawienia stopy, co w przyszłości zmniejsza możliwość wystąpienia koślawienia czy też szpotawienia stóp.

Stopa nie ma prawa się ślizgać w bucie, stąd zapięcie powinno być na tyle dobre, aby nie wysuwała się ona podczas chodzenia. Nie zapominajmy o stosowaniu kapci również w lecie. Dziecięca nóżka może zostać wychłodzona przez podłogi, które mamy w domach czy mieszkaniach. Samo utrzymanie czystości kapci w dzisiejszych czasach nie stanowi również żadnego problemu. Są one produkowane z materiałów, które spokojnie można wyprać w pralce w temperaturze 30 st. C., następnie wysuszyć i ponownie używać.

Kapcie profilaktyczne – wybór

Już wiemy, czego potrzebuje stópka naszego malucha. To, jakie wybrać kapcie dla dzieci, nie powinno już stanowić dla nas problemu. Jeżeli chcemy, aby dziecko miało zapewniony odpowiedni rozwój, dbajmy o profilaktykę, kupując kapcie, jakie będą spełniać wszystkie wyżej opisane punkty. Poszukując na rynku dobrych produktów, należy przyjrzeć się modelom, które stawiają fizjologiczny rozwój stopy dziecka i na pierwszym miejscu postawić np. Danielki. Pamiętajmy, że dobrze dobrane kapcie pozwolą naszym pociechom cieszyć się komfortem chodzenia w domu czy przedszkolu.