Porady

Branża kosmetyczna – urządzenia

Przemysł kosmetyczny to branża niełatwa, ponieważ wiąże się z koniecznością spełniania licznych, nieraz bardzo restrykcyjnych norm. W każdym przypadku na jakość produkcji przekłada się to, jakie urządzenia są wykorzystywane przez daną firmę. Skorzystaj z propozycji firmy Autojet!

Każde przedsiębiorstwo trudniące się przemysłem potrzebuje odpowiedniej maszynerii, która zapewnia ciągłość produkcji, efektywność oraz powtarzalność (każdy produkt jest taki sam). To dobre rozwiązanie również z tego względu, że jest tańsze od zatrudniania masy pracowników. Jeżeli linia produkcyjna jest w odpowiedni sposób zaprojektowana, to wystarczy zaledwie garstka osób do jej kontroli.

Branża kosmetyczna produkuje różnego rodzaju produkty, jednak te najczęściej występują w postaci płynnej. W takim razie czym się kierować podczas wyboru maszyn?

Rynek kosmetyczny korzysta z różnorodnych opakowań. Przez to maszyny powinny umożliwiać skuteczną pracę z nimi, niezależnie od rozmiaru i kształtu oraz sposobu zamykania. Chodzi o ampułki, atomizery itd. Dobrym pomysłem będą nalewarki tłokowe, które pozwalają na dozowanie różnych produktów o innych gęstościach, a także pieniących się i ściernych w przypadku peelingu.

Urządzenia muszą zapewniać stabilność wszystkich procesów, a więc powinny posiadać wydajne układy grzejące i chłodzące. Wcześniej wspomniano o wymogach prawnych. Wysokiej jakości maszyny spełniają normy HACCP i GMP.

Zużycie materiałów

Ważne jest też zoptymalizowanie zużycia materiałów. Oznacza to, że wspomniane nalewarki tłokowe (czasami też nalewarki przepływomierzowe) będą dozowały produkt precyzyjnie, a więc ograniczy się straty. Tego rodzaju urządzenia mogą pracować samodzielnie, ale znacznie lepiej dla przedsiębiorstwa, jeżeli umieści się je na linii produkcyjnej, co zwiększy efektywność.

Opakowania należy też prawidłowo znakować, dlatego warto skorzystać z profesjonalnych drukerek inkjetowych. W celu upewnienia się, że produkt spełnia wszystkie normy, powinno się też zainwestować w system weryfikacji zamknięcia opakowań itd. Istotnym aspektem produkcji jest też możliwość nanoszenia etykiet o różnych kształtach i stworzonych z różnych materiałów.

Jeżeli przedsiębiorstwo tworzy nie tylko jeden produkt, to maszyneria powinna mieć możliwość szybkiego przezbrojenia, czyli dostosowania do wykonywania innych towarów. Inne urządzenia spotykane w branży to też transportery, stoły podawcze i odbiorcze, tubiarki, zakręcarki i etykieciarki.

Wszystkie te aspekty spełniają urządzenia dostępne w ofercie firmy Autojet, która od lat zaopatruje polski przemysł kosmetyczny.