Porady

Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta? Co sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta? Co sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Kupno pierwszego samochodu to bardzo ekscytujące wydarzenie. Stajemy przed trudnym wyborem marki, modelu, koloru, pojemności silnika, rocznika. Ilość opcji do wyboru jest nieograniczona. Wielu kierowców decyduje się na zakup używanego samochodu ze względu na koszt. Jeśli wybrałeś wymarzone auto zanim pojedziesz je obejrzeć, oto kilka porad jak sprawdzić auto używane przed zakupem.

Jak sprawdzić samochód przed kupnem?

Dokładnie obejrzyj dowód rejestracyjny pojazdu. Sprawdź numer rejestracyjny, porównaj dane techniczne auta (pojemność silnika, ilość koni mechanicznych, masę pojazdu, rok produkcji) z tymi w ogłoszeniu. Zwróć uwagę na dane ubezpieczeniowe oraz datę ostatniego przeglądu rejestracyjnego. Sprawdź specyfikację na poprzedniej umowie sprzedaży lub umowie z dilerem samochodowym, a jeżeli kupujesz pojazd od pierwszego właściciela. Upewnij się, że numer VIN auta jest dobrze widoczny i zgodny z numerem wybitym na samochodzie. Numeru VIN szukaj na grodzi lub kielichu (pod maską auta), na podłodze, progu lub w bagażniku. Jeżeli masz kłopot ze znalezieniem, poproś sprzedającego o pomoc w lokalizacji numeru.

Dokładnie obejrzyj karoserię

W poszukiwaniu rdzy zwróć szczególną uwagę na odpryski, pęcherzyki pod lakierem, miejsca gdzie kolor różni się od reszty lub jest nierówno położony. Miejsca najbardziej narażone na korozje to klapa bagażnika, progi, błotniki, drzwi oraz okolice tablic rejestracyjnych. Jeżeli masz wątpliwości czy auto jest powypadkowe należy sprawdzić czy odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami karoserii są równe. Jeżeli odstępy różnią się lub poszczególne brzegi stykają się może to oznaczać, że auto uczestniczyło w kolizji. Miejsca które należy sprawdzić pod tym kątem to przedni oraz tylny zderzak, błotniki, klapa maski oraz bagażnik.

Hamulce i koła

Aby określić zużycie hamulców przyklęknij przy kołach i zajrzyj w przestrzeń za felgą, znajdująca się tam tarcza hamulcowa powinna być wytarta i błyszcząca, zardzewiałe hamulce stwarzają niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu i powinny zostać jak najszybciej wymienione. Dobrze także zwrócić uwagę na rodzaj opon oraz ich zużycie. Opony dzielimy na zimowe (oznaczone śnieżynką), letnie (brak symbolu) oraz wielosezonowe oznaczone znakiem MS. Zużycie opon określamy po głębokości bieżnika, który powinien znacząco odstawać jak na nowym ogumieniu, charakteryzującym się gumowymi włoskami. Jeżeli opony są wyraźnie popękane (sparciałe) nie nadają się do jazdy.

Rewizja maski

Zajrzyj pod maskę i upewnij się, że auto jest zaopatrzone we wszystkie potrzebne płyny: hamulcowy, chłodniczy oraz olej silnikowy (warto mieć przy sobie chusteczkę). Przestrzeń pod maską powinna być delikatnie zanieczyszczona, a jeżeli jest tam zbyt czysto, to znak ostrzegawczy dla kupującego. Rozejrzyj się ogólnie po wnętrzu i określ stan części, jeżeli któraś z nich wygląda na nową, warto zasięgnąć informacji od sprzedającego o tym kiedy i dlaczego została wymieniona. W tym momencie warto też zapytać o ostatnią wymianę filtrów oraz rozrządu.

Dodatkowe wyposażenie-przykłady

Wypróbuj zamek centralny oraz otwieranie bagażnika z pilota. Wsiądź do środka i sprawdź czy wszystkie funkcje takie jak klimatyzacja, radio, GPS, wewnętrzne światła, automatyczne szyby i lusterka, czujniki cofania/parkowania etc. działają bez zarzutu.

Jazda testowa

Jednym z najważniejszych etapów sprawdzania samochodu jest jazda próbna. To czas, aby przekonać się o faktycznej mocy oraz zwrotności auta. Na jazdę testową należy wybrać zarówno autostradę, aby sprawdzić prędkość pojazdu, jak również drogę osiedlową z ciasnymi uliczkami oraz progami zwalniającymi. Jednym słowem sprawdzasz zwrotność, hamowanie, przyspieszanie oraz określasz czy auto pasuje do Twoich osobistych preferencji. W tym momencie warto wypróbować czujniki parkowania, sprawdź również działanie wszystkich świateł. Zwróć uwagę na nietypowe odgłosy (stukanie, tarcie), zapachy (olej, benzyna, dym) oraz stan skrzyni biegów (szarpanie, wyskakujące biegi, luzy).

Pomoc specjalisty

Jeżeli masz wątpliwości jak wpływa sprawdzenie auta przed kupnem Łódź możesz się udać do pobliskiego warsztatu lub stacji kontroli pojazdów, gdzie specjaliści sprawdzą pojazd za Ciebie. Zazwyczaj koszt takiej usługi to około 50 złotych. Profesjonaliści skontrolują hamulce, stan nadwozia, światła oraz płyny, sprawdzą też pojazd w kontekście wycieków oleju oraz paliwa. Nie poświecą jednak uwagi na stan karoserii i wyposażenia, nie przeprowadzą też jazdy testowej, dlatego lepiej zrobić to samemu.

Jeżeli szukasz w okolicach Łodzi kogoś kto kompleksowo sprawdzi za Ciebie auto przed zakupem, specjaliści z Autotesto zbiorą wszystkie potrzebne informacje o stanie wybranego przez Ciebie samochodu oraz sporządzą stosowną dokumentację wraz ze zdjęciami.