Wanna czy prysznic? Wady i zalety
Urządzanie mieszkania to droga usłana niekończącymi się dylematami. Dobór koloru ścian, rodzaju podłogi, mebli… Nie ma takiego pomieszczenia, w którym nie pojawiłby się szereg wątpliwości. Nie inaczej jest w przypadku łazienki. Zarówno wanny łazienkowe, jak i prysznice mają tyle samo zagorzałych zwolenników, co przeciwników. Co w takim razie wybrać? Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?
Wygoda czy ekonomia?
Wanny łazienkowe jednoznacznie kojarzą się z relaksem po długim, męczącym dniu. To w nich można się odprężyć, wyciszyć, a nawet przeczytać książkę lub też wypić kieliszek wina. Podczas kąpieli w wannie możemy zażywać seansów upiększających oraz leczniczych. Jest ona również nieoceniona dla rodziny z małym dzieckiem, które zdecydowanie łatwiej tu wykąpać, dostarczając dodatkowych atrakcji w postaci nurkowania w pianie. Warto również zwrócić uwagę, że obecnie nie pełni ona tylko funkcji użytkowej – świetnym tego przykładem są wanny łazienkowe wolnostojące, które stanowią integralny element dekoracyjny całej łazienki. Nowoczesne wanny mogą pełnić dodatkowe funkcje, a to dzięki możliwości zamontowania w nich praktycznych półeczek, dzięki którym na eleganckiej wannie zmieszczą się kosmetyki i dekoracje. Niestety, jeśli mamy małą łazienkę, to może się okazać, że wanna (nawet ta najmniejsza) zajmie zbyt dużo miejsca. Nie da się również ukryć, że wypełnienie wanny wiąże się z większym zużyciem wody niż ma to miejsce w przypadku prysznica.
Prysznic jest zdecydowanie rozwiązaniem dla tych, którym bliska jest ekologia. Z oszczędzaniem wody wiążą się również niższe rachunki. Mowa jest tu oczywiście o szybkiej kąpieli, nie zaś o półgodzinnych seansach natryskowych. Kwestia ekonomiczna dla wielu osób stanowi kluczowy element w dylemacie: wanna czy prysznic? Kabiny prysznice są idealnym rozwiązaniem dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wystarczy zastosować niższy brodzik lub odpowiednio zaprojektować podłogę w łazience, aby nasz prysznic był zupełnie go pozbawiony. Z tego wynika kolejna zaleta tego rozwiązania – natrysk zajmuje o wiele mniej miejsca niż wanna. Jeśli zatem posiadamy małą łazienkę, to może się okazać, że prysznic będzie jedynym możliwym rozwiązaniem, ponieważ wanny łazienkowe wymagają zdecydowanie większej przestrzeni. Dla miłośników komfortu i długich kąpieli prysznic jest jednak rozwiązaniem nie do zaakceptowania. Nawet ten najbardziej nowoczesny i wyposażony w szereg udogodnień nie zastąpi im pełnego relaksu w wannie.
Wanna czy prysznic – kompromis
Czy można pogodzić potrzeby miłośników wygody oraz ekologii w jednej łazience? Na szczęście nowoczesne wanny łazienkowe dają taką możliwość. Można w nich zamontować zestawy prysznicowe oraz parawany, dzięki którym wanna będzie również spełniała funkcję prysznica. To idealne rozwiązanie również wtedy, gdy na co dzień nie zależy Ci na długich kąpielach.
Nie da się jednoznacznie określić, czy lepszym rozwiązaniem są wanny łazienkowe wolnostojące, czy raczej prysznic. Jedno i drugie rozwiązanie niesie za sobą szereg zalet oraz kilka wad. Decyzja zależy wyłącznie od metrażu naszej łazienki oraz potrzeb domowników.