Budownictwo i nieruchomości

Jak zaprojektować nowoczesne wnętrze?

W dzisiejszych czasach każdy marzy o pięknym, nowoczesnym wnętrzu. Często ludzie wydają ogromne kwoty na to, aby mieszkanie wyglądało jak z katalogu. Jednak efekt końcowy nie zachwyca, co powoduje jedynie irytację oraz poczucie źle wydanych pieniędzy. Co zatem zrobić, żeby Twoje wnętrze wywoływało efekt wow na gościach i zachęcało do spędzania w nim czasu? Jak zrobić idealny projekt wnętrza nowoczesnego domu lub mieszkania?

Zacznij od wybrania stylu 

Po pierwsze musisz przemyśleć, jak tak naprawdę powinny wyglądać Twoje pomieszczenia. Dobrze, jeśli przejrzysz strony internetowe z inspiracjami, aby zorientować się, jaki styl najbardziej do Ciebie pasuje. Możliwości jest bardzo dużo- od lekkich skandynawskich form, przez bardzo modny ostatnio styl boho, aż do pełnego przepychu stylu glamour. To, na jaki się zdecydujesz, nie powinno zależeć tylko od gustu i preferencji. Trzeba także zwrócić uwagę na to, że niektóre z nich będą wymagały więcej wysiłku przy sprzątaniu i będą trudniejsze do utrzymania w idealnym stanie. Aby podjąć dobrą decyzję, najlepiej wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty.

A co z ergonomią?

Kolejną kwestią, na którą warto poświęcić trochę czasu, jeśli chcesz zabrać się za projektowanie nowoczesnych wnętrz, jest układ funkcjonalny pomieszczeń. Musisz przemyśleć, jakie meble będą niezbędne, a jakie można wpisać na listę dodatkową. Najważniejszym aspektem jest to, żeby nie „zagracić” pomieszczenia. Trzeba wziąć pod uwagę wymiary mebli- czy na pewno lodówka side by side będzie dobrym wyborem jeśli Twoja kuchnia ma 7 metrów kwadratowych? Meble w pomieszczeniach nie powinny być za duże- będą wyglądały komicznie, a co więcej mogą stanowić przeszkody w swobodnym poruszaniu się. Z drugiej strony malutkie meble w ogromnym salonie także nie będą wyglądały dobrze, będą powodowały wrażenie pustki i sprawią, że pomieszczenie będzie mało przytulne. Należy więc przede wszystkim dobrze zwymiarować pokoje, tak aby dopasować meble idealnej wielkości. Bardzo ważnym punktem jest to, żeby nie przesadzić z ilością mebli. Zatem, jeśli nie dysponujesz dużym metrażem, być może przykładowo zamiast narożnika i fotela lepsza będzie kompaktowa sofa. 

Temat tabu- koszty

Niestety, zawsze przy remontach trzeba liczyć się z niemałymi kosztami. Dobrze będzie, jeśli na wstępie oszacujesz swój budżet. Możesz poczytać w Internecie, ile średnio kosztuje wykończenie mieszkania i dodać do tego 10-15% zapasu. Jest to bardzo ważny punkt w każdym planowaniu wnętrza. Pozwoli to oszacować jakiej klasy produkty możesz wybierać. Jeśli budżet zostanie dobrze przemyślany, zaoszczędzi to wielu kłopotów. Nierzadko bowiem zdarzają się sytuacje kiedy remont pochłania na początku tak dużą sumę, że nie starcza na meble i dodatki, w wyniku czego trzeba przez pewien czas spać na podłodze, a pranie robić u rodziny. Aby uniknąć takiej sytuacji, oblicz ile pieniędzy jesteś w stanie wydać, ale także jeśli budżet jest szczupły, zdecyduj, które rzeczy są niezbędne od razu, a na które możesz trochę poczekać. Być może, zamiast ogromnej ilości tekstyliów, warto zdecydować się na łóżko, które pozwoli ci porządnie się wysypiać.

A co jeśli mnie to przerasta?

Jak widać, projektowanie nowoczesnych wnętrz nie jest takie łatwe. Być może warto skorzystać z usług specjalistów, którzy przygotują idealnie dopasowany do Twoich potrzeb projekt wnętrza nowoczesnego domu lub mieszkania. Warto wejść na stronę architektwnetrz.com.pl, aby sprawdzić jak przebiega współpraca z architektem wnętrz. Doświadczeni projektanci przeprowadzą Cię bezboleśnie przez cały proces. Wymierzą pomieszczenie, zaproponują układ funkcjonalny, styl, który będzie w 100% pasował do Ciebie, wybiorą razem z Tobą konkretne meble oraz przedstawią całą listę zakupów. Do tego otrzymasz rysunki techniczne, które będą nieocenioną wskazówką dla wykonawców oraz się wizualizacje 3D, dzięki którym będziesz mógł zobaczyć, jak będzie wyglądało Twoje wnętrze po remoncie i dokonać ewentualnych zmian, zanim rozpoczniesz pracę. 

Aby dokonać wyboru, musisz wziąć pod uwagę swoje preferencje i to, na jaki efekt końcowy liczysz. Warto jednak skorzystać z pomocy specjalistów i przestać stresować się na samą myśl o remoncie.