plemnik
Porady

Jak podnieść jakość nasienia?

Niska jakość nasienia to problem, z którym boryka się stosunkowo duża liczba mężczyzn. Jeśli w nasieniu znajduje się zbyt mała liczba plemników bądź nie są one wystarczające ruchliwe, partner nie jest w stanie zapłodnić kobiety. Jak podnieść jakość nasienia?

Zmiany w diecie

Celem poprawy jakości męskiego nasienia warto wprowadzić drobne zmiany w codziennej diecie. Wbrew pozorom, to co spożywają mężczyźni, ma niemały wpływ na jakość ich spermy. Eksperci radzą, aby całkowicie zrezygnować z produktów przetworzonych, dań typu fast food bądź innego typu dań gotowych. Jak się okazuje, bardzo pomocne w poprawianiu jakości nasienia będą witaminy, głównie witamina E oraz z grupy B. Odpowiednia ilość kwasu foliowego, o którym mówi się głównie w kontekście kobiet ciężarnych, jest bardzo istotna także dla mężczyzn. W diecie nie może zabraknąć witaminy C, która chroni DNA plemników przed niepożądanymi zmianami. Cynk natomiast bierze udział w procesie powstawania plemników, zaś selen poprawia ich ruchliwość oraz zwiększa liczebność. Właściwa dieta wspomaga męską płodność także pod kątem utraty zbędnych kilogramów czy oczyszczenia organizm z toksyn. Wbrew pozorom zmiany, jakie należy wprowadzić w swoim menu, nie są spektakularne, natomiast mogą przynieść naprawdę wiele korzyści dla jakości plemników.

Aktywność fizyczna i seksualna – na co dzień?

W kontekście tego, jak zwiększyć liczbę plemników, nie sposób zapomnieć o codziennej aktywności fizycznej. Warto każdego dnia wygospodarować przynajmniej 15 minut na ruch, a 2-3 razy w tygodniu zdecydować się na nieco dłuższy trening. Oczywiście, nie chodzi o to, aby przeforsowywać swój organizm. Osoby, które wcześniej nie trenowały, nie powinny od razu startować w maratonach – o wiele lepiej postawić na lekką, niezbyt wyczerpującą aktywność fizyczną każdego dnia. Zdrowy tryb życia, oparty o właściwe menu oraz regularny ruch pozwala wyregulować gospodarkę hormonalną, która może odpowiadać za słabej jakości nasienie. Warto mieć na uwadze, że mężczyźni, którzy na co dzień trenują bardzo intensywnie, powinni na jakiś czas zdecydować się na nieco mniej wyczerpujące treningi.

W kontekście aktywności nie sposób nie poruszyć tematu aktywności seksualnej. Eksperci są zgodni co do tego, że częste stosunki obniżają jakość męskiego nasienia. Radzą więc, aby ograniczyć się do jednego stosunku seksualnego raz na dwa lub nawet trzy dni. Z drugiej strony, nie należy przesadzać – współżycie ze sobą wyłącznie w dni płodne także nie jest zalecane. Regularne, lecz nie codzienne stosunki seksualne poprawiają jakość nasienia, w przeciwieństwie do sytuacji, w której para uprawia seks na przykład raz w tygodniu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zastanawiając się, jak zwiększyć liczbę plemników w nasieniu, należy wspomnieć o spokojnym i regularnym trybie życia. Mowa tutaj nie tylko o właściwej diecie oraz aktywności fizycznej, ale również o tak zwanym work-life balance. Nadmiar stresu nie służy plemnikom, a wręcz przeciwnie – może prowadzić do pogorszenia jakości nasienia. Stresujące sytuacje wpływają także na odczucie dyskomfortu psychicznego, co nie sprzyja zdrowiu fizycznemu. Dla mężczyzn starających się o dziecko dobrym rozwiązaniem mogą okazać się suplementy diety. Dostarczają one organizmowi niezbędnych składników odżywczych, zatem warto po nie sięgnąć, jeśli z jakichś powodów nie można ich dostarczyć wraz z pożywieniem. Co istotne, warto wybierać sprawdzone suplementy diety, takie jak ten dostępny na stronie https://swiat-doznan.pl/cum-on. Mężczyźni powinni mieć świadomość, że choć suplementacja nie zastąpi zrównoważonej diety, to może nieco ją wspomagać. Należy też pamiętać, że parametry nasienia to jedno, lecz z drugiej strony zbyt duża presja na spłodzenie potomka może okazać się destrukcyjna. Dobrze jest więc podejść do spawy z lekkim dystansem, choć oczywiście może być to trudne, zwłaszcza w przypadku, gdy partnerka dodatkowo nalega na dziecko. Psychika odgrywa jednak niemałą rolę, dlatego warto umieć ją kontrolować.