prysznic
Porady

Prysznic z brodzikiem czy bez – jaki wybrać?

Kabina prysznicowa jest używana znacznie częściej niż wanna. To duża oszczędność czasu. Jeśli łazienka jest duża, nie musimy decydować, co jest lepsze – wanna czy prysznic. Na co dzień używamy wówczas kabinę prysznicową, a gdy chcemy się zrelaksować, korzystamy z wanny. Decydując się na prysznic, mamy kolejny dylemat: prysznic z brodzikiem czy bez – jaki wybrać? Zarówno kabina prysznicowa, jak i prysznic bezprogowy tzw. walk-in mają zalety. Jakie? Sprawdźmy!

Prysznic z brodzikiem kontra prysznic bezprogowy walk-in

Prysznic z brodzikiem – zalety oraz wady

Prysznic z brodzikiem ma kilka zalet. Jest on niezwykle łatwy w montażu. Za niewielką cenę w ciągu jednego dnia możemy wymienić naszą starą kabinę prysznicową na nową. Kabiny prysznicowe oprócz brodzików o różnej głębokości mogą mieć dodatki tj.:

 • wygodne siedzisko;
 • hydromasaż;
 • zegarek;
 • radio;
 • telefon.

Dla wielu osób są to dodatki, które sprawiają, że my również chcemy mieć odrobinę luksusu w domu. Trzeba przyznać, że są one również bardzo praktyczne np. masaż strumieniami wody czy muzyka płynąca ze ścianki prysznica podczas porannej kąpieli. Niektórych może bulwersować funkcja telefonu pod prysznicem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których czekamy na ważny telefon, wówczas nawet najwięksi sceptycy będą wdzięczni za możliwość odebrania telefonu pod prysznicem.

Różnorodne funkcje w kabinie prysznicowej są bardzo pożyteczne. Nie da się jednak ukryć, że im jest ich więcej, tym kabina prysznicowa jest trudniejsza do utrzymania w czystości. Czasami warto więc się zastanowić, czy stać nas na taki luksus – nie tylko pod względem finansowym, ale właśnie pod względem czasu, jaki potrzebujemy na usuwanie kamienia z kabiny prysznicowej, a także na usuwanie awarii, które mogą się pojawić, przy takiej ilości elektronicznych dodatków.

 

Prysznic bez brodzika walk-in – zalety oraz wady

Prysznic bez brodzika walk-in jest wybierany m.in. przez osoby, które w urządzeniu mieszkania preferują minimalizm. Ten styl cieszy się coraz większą popularnością. Cechuje go prostota, klasyczne kolory tj. biały, czarny, brązowy, szary czy beżowy oraz naturalne materiały tj. kamień, drewno czy szkło.

Prysznic bezprogowy jest nie tylko stylowy, ale także niezwykle bezpieczny – zwłaszcza dla osób starszych, którym wchodzenie do wysokiego brodzika mogłoby sprawiać spore trudności. Osoby, które mają problemy z ustaniem podczas mycia, mogą sięgnąć po krzesełko prysznicowe. Prysznic bez brodzika to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy, aby nowo wyremontowana łazienka posłużyła nam przez lata – do późnej starości.

Zatkany brodzik – domowe sposoby

Kabina prysznicowa z brodzikiem ma jeszcze jedną wadę – jest ona tak skonstruowana, że zatkany brodzik może sprawić nam spore trudności. Ponadto do jej produkcji są używane materiały, które nie pozwalają nam na odtykanie brodzika za pomocą silnych środków chemicznych. Jakie są domowe sposoby na odetkanie brodzika? Możemy sięgnąć po narzędzia tj.:

 • gumowy przepychacz;
 • przepychacz w postaci strzykawki lub pistoletu;
 • butelka po napoju z odciętym spodem – jeśli nie mamy przepychacza;
 • sprężyna kanalizacyjna tzw. żmija – jeśli konstrukcja odpływu na to pozwala;
 • cienki drucik.

Odetkanie brodzika metodą mechaniczną wymaga sporego wysiłku fizycznego. Zamiast powyższych narzędzi możemy użyć następujących substancji:

 • soda oczyszczona oraz ocet;
 • proszek do pieczenia oraz ocet;
 • aspiryna oraz ocet.

Używając sody, proszku do pieczenia lub aspiryny i octu należy pamiętać, aby zamknąć odpływ. W przeciwnym razie powstająca piana, zamiast udrożnić rury, wybije do brodzika.

Prysznic bez brodzika – jak zrobić?

Na prysznic bez brodzika najlepiej wykorzystać istniejącą wnękę. Doskonałym miejscem na umieszczenie prysznica bezprogowego jest więc róg łazienki lub jej koniec (w przypadku wąskiej łazienki). Gdy zdecydujemy się na prysznic walk-in w rogu łazienki, wystarczy dobudować trzecią ściankę, aby powstała kabina prysznicowa bez brodzika. Możemy także sięgnąć po kabinę prysznicową walk-in z dwoma ściankami. O czym należy pamiętać, robiąc prysznic bez brodzika? Koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na szczegóły tj.:

 • odpowiednio wyprofilowana posadzka;
 • wnęka powinna być wystarczająco duża, abyśmy mogli brać w niej swobodnie prysznic;
 • dostęp do światła – jeśli chcemy dobudować trzecią ściankę, która będzie częścią prysznica, warto sięgnąć po tzw. luksfery (szklane pustaki);
 • montaż drzwi do prysznica – wiele osób decyduje się na otwarty prysznic (jest to praktyczne rozwiązanie zwłaszcza u osób, które wymagają pomocy podczas brania prysznica);
 • rodzaj odpływu – punktowy lub liniowy;
 • izolacja przeciwwilgociowa zapobiegająca zbieraniu się wilgoci w ścianach oraz przedostawaniu się wody na kondygnację niżej;
 • staranne wykończenie płytkami.

Odpowiednio wykonany prysznic bez brodzika walk-in posłuży nam latami. W razie potrzeby możemy w nim zamontować uchwyty oraz rozkładane siodełko.

Jaki prysznic wybrać – z brodzikiem czy bez? Duże znaczenie ma rozmiar naszej łazienki, nasze możliwości finansowe oraz zmysły estetyczne. Największy wpływ na to, jaki prysznic wybierzemy powinny mieć nasze potrzeby, które zmieniają się wraz z wiekiem. Warto pamiętać o tym, że raz zamontowana kabina prysznicowa będzie nam służyła przez lata.