apartament
Porady

Apartamenty inwestycyjne – czy warto w niego zainwestować?

Eksperci do spraw inwestycji i finansów są zgodni co do tego, że nie warto trzymać pieniędzy w przysłowiowej skarpecie, choć w dzisiejszych czasach owa „skarpeta” zastąpiona została przez konto bankowe. O wiele lepsze rozwiązanie stanowi zainwestowanie posiadanej gotówki, na przykład w apartamenty pod wynajem. Czy rzeczywiście jest to opłacalne?

Nieruchomość jako lokata kapitału

Inwestycja w mieszkanie na wynajem wydaje się być obecnie najlepszym możliwym rozwiązaniem. Wszystko dlatego, że sytuacja na rynku papierów wartościowych nie jest zbyt stabilna, natomiast trzymanie pieniędzy na „lepsze czasy” nie ma większego sensu ze względu na postępującą w bardzo szybkim tempie inflację, która pochłania oszczędności. Zakup apartamentu mającego posłużyć do wynajmu jest więc ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem, mogącym przynieść znaczne korzyści finansowe.

Należałoby w tym miejscu zadać sobie pytanie, dlaczego warto zrobić taki krok? Otóż mieszkania ludzie będą potrzebować zawsze. Obecnie można zaobserwować bardzo silny trend, który jasno wskazuje na to, że młodzi ludzie nie chcą pozostawać w swoich rodzinnych domach, zwłaszcza jeśli założyli już własne rodziny. Mieszkań potrzebują również studenci oraz osoby przyjeżdżające do pracy do obcego miasta. Tymczasem rynek nieruchomości nie jest dla nich łaskawy – zakup własnego lokum to ogromny wydatek, na który nie każdy jest w stanie sobie pozwolić. Problem narasta, ponieważ coraz trudniej uzyskać kredyt. Wysoka inflacja, niepewność na rynku pracy czy zmienny, nieprzyjazny firmom system podatkowy sprawia, że banki niechętnie udostępniają klientom wysokie kwoty. Dlatego też nie pozostaje nic innego, jak wynająć mieszkanie. Dużą popularnością cieszą się nieruchomości z rynku pierwotnego bądź dobrze zachowane przestrzenie z rynku wtórnego. Nie bez znaczenia jest ich lokalizacja, metraż oraz inne dogodności, na przykład garaż czy balkon. 

Jak wybrać apartament na sprzedaż?

Wiadomo już, że apartament inwestycyjny wydaje się być bardzo dobrą lokatą kapitału. Pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać idealne lokum pod inwestycję? Tutaj należy zastanowić się przede wszystkim nad potencjalną grupą klientów, dla której przeznaczone będzie mieszkanie. Jeśli mowa o rodzinach z dziećmi, to dobrym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania, które posiada przynajmniej 70 metrów kwadratowych powierzchni. Zwykle ma ono 3 pokoje, co stanowi idealną opcję dla rodziców posiadających dwójkę, a nawet trójkę pociech. W tym przypadku warto zainwestować w apartament z garażem i balkonem. Dobrze, jeśli dodatkowo do budynku przypisany jest prywatny parking.

Innego rodzaju apartamenty na sprzedaż należy wybrać, jeśli docelową grupą klientów są studenci. Dla nich najważniejsza jest lokalizacja – mieszkanie powinno znajdować się gdzieś w okolicach centrum miasta bądź niedaleko uniwersytetu, jeśli znajduje się na uboczu. Apartamenty dla studentów nie powinny posiadać pokoi przechodnich, bowiem wynajęcie takich jest niezwykle trudne. Dobrze, jeśli nieruchomość posiada balkon, parking lub taras, jednak nie są to kluczowe aspekty.

Nieco inaczej jest w przypadku par, które decydują się kupić mieszkanie dla siebie. Zwykle zależy im na dużym metrażu, a także dogodnej lokalizacji. Najczęściej tego typu klienci decydują się na wynajem mieszkania z rynku pierwotnego. Oczywiście, niemałą rolę odgrywa budżet, jakim dysponuje inwestor. Nie jest tajemnicą, że w dzisiejszych czasach ceny nieruchomości z tego źródła są bardzo wysokie. Nieco mniej należy zapłacić za mieszkanie z rynku wtórnego, choć w tym przypadku trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami, na przykład w celu przeprowadzenia remontu.

Niemniej jednak w nieruchomości na wynajem warto inwestować, ponieważ zapotrzebowanie na nie jest całkiem spore. Dzięki regularnym dochodom inwestycja może zwrócić się w stosunkowo krótkim czasie, a następnie zacznie generować realne zyski. Dla inwestora jest to pewne rozwiązanie, które zdecydowanie warto rozważyć.