Jak założyć firmę budowlaną? Co kupić na start?
Wielu fachowców budowlanych coraz częściej decyduje się zrezygnować z pracy na etacie i założyć własną firmę. Nie może to dziwić, ponieważ firma budowlana to dziś bardzo dochodowy biznes. Oczywiście pod warunkiem, że realizuje swoje usługi w sposób profesjonalny. Zacząć warto jednak od początku, czyli od samych formalności. Zatem jak otworzyć firmę budowlaną i jakie wyposażenie na początku będzie niezbędne?
Jak założyć firmę budowlaną?
Zanim otworzy się własną firmę budowlaną, warto wcześniej przygotować biznesplan. Pierwszy krok to określenie dokładnie tego, jakie usługi chce się oferować klientom i realizować. Firma budowlana jest bowiem pojęciem dość ogólnym. Takie przedsiębiorstwo może bowiem realizować usługi ogólnobudowlane, budowlano-remontowe czy wykończeniowe. Określenie profilu biznesu jest bardzo ważne. Od tego bowiem zależeć będzie to, jaki sprzęt będzie trzeba zakupić. Dodatkowo określić trzeba, na jakim obszarze firma ma działać. Czy ma być to firma ogólnopolska, regionalna czy może lokalna? W tworzonym biznesplanie ująć trzeba również to, kto będzie klientem docelowym firmy. Czy będą to inne przedsiębiorstwa, czy może osoby prywatne?
Jakie wymagania formalne do założenia firmy budowlanej?
Mając przygotowany biznesplan, można przejść do właściwego zakładania firmy budowlanej. Czy założenie działalności wiąże się z koniecznością spełniania szczególnych wymagań? Rozpoczęcie działalności nie wymaga posiadania żadnych specjalistycznych uprawnień. Nie są tu wymagane żadne konkretne koncesje, licencje czy zezwolenia. Nie ma także żadnym obowiązków dotyczących osoby zakładającej taką firmę. Nie musi ona np. posiadać wykształcenia budowlanego. Odpowiednie uprawnienia musi posiadać choćby kierownik robót budowlanych. Jednak właściciel nie musi pełnić tej funkcji. Może po prostu zatrudnić na to stanowisko osobą z odpowiednimi uprawnieniami. Firmę budowlaną rejestruje się dokładnie tak samo jak każdą inną. Jeśli firma ma być prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, wówczas wystarczy złożyć wniosek CEIDG-1. Jeśli natomiast miałaby być to spółka, wówczas konieczne jest złożenie właściwego wniosku do KRS.
Jak wyposażyć firmę budowlaną?
Jednym z najważniejszych etapów zakładania firmy budowlanej jest jej wyposażenie w niezbędny sprzęt. Jak wspomniano, to jakie maszyny i narzędzia należy zakupić, zależy przede wszystkim od profilu firmy. Pamiętać jednak, aby zawsze kierować się jakością sprzętu, a nie jego ceną. W każdej firmie budowlanej na pewno przydadzą się rusztowania i podnośniki. Będą potrzebne, zwłaszcza jeśli firma planuje wykonywać prace elewacyjne i prace na wysokościach.
Oczywiście firma budowlana wyposażona musi być również w dobrej jakości elektronarzędzia. Mowa tu choćby o wiertarkach udarowych czy młotowiertarkach. Poza tym na wyposażeniu powinny znaleźć się także takie narzędzia, jak pilarki, szlifierki oraz szczelinomierz klinowy. Czy to wszystkie niezbędne narzędzia, który powinny znaleźć się na wyposażeniu firmy budowlanej? Nie powinno zabraknąć także młotków, kombinerek oraz śrubokrętów. Jeśli firma planuje realizację prac murarskich, to musi wyposażyć się również w dobrą betoniarkę. Powinna być solidna i dość pojemna.
Jacy pracownicy w firmie budowlanej?
Sam zakup sprzętu to nie wszystko. Konieczne jest także zatrudnienie odpowiednich pracowników. Właściciel firmy samodzielnie nie wykona w końcu większości prac. Zatrudniając pracowników do firmy budowlanej, przede wszystkim kierować należy się ich doświadczeniem i kompetencjami. Nie mogą być to ludzie przypadkowi. Od wiedzy i umiejętności pracowników będzie bowiem zależeć jakość wykonanych prac. Z tego powodu zawsze stawiać trzeba na fachowców. Będzie miało się wówczas pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane właściwie i na czas. Zły dobór pracowników to ryzyko niepoprawnie wykonanej pracy, co oznaczać będzie pretensje i reklamacje klientów. Wchodząca dopiero na rynek, firma nie może sobie na to pozwolić.