Porady

Sposób na prasowanie firan – jak zrobić to szybko i łatwo?

Zasłony i zasłony są integralnym elementem wystroju wnętrz. Jednak przychodzi czas, kiedy trzeba je umyć, a następnie wyprasować. Oczywiście prasowanie zasłon nie jest najłatwiejsze. Duże powierzchnie tkanin i tkaniny wymagające specjalnej obróbki to główne powody, dla których prasowanie jest przykrym obowiązkiem. Istnieją jednak sposoby na znaczne zwiększenie tej aktywności, jak na przykład żelazko w płynie samo prasujące – https://ccf1.pl/produkt/ccf1-prasujacy-magik/.

Jak prasować długie firany?

Dużym problemem w przypadku gładkich, długich tkanin jest to, że mogą spaść na podłogę, co może spowodować ponowne tworzenie się zagnieceń. Tutaj również najlepszymi rozwiązaniami są wytwornice pary i prasowanie w pionie. Ale jak prasować, jeśli nie masz odpowiedniego żelazka? Możesz użyć kilku krzeseł, aby ułatwić to zadanie. Umieść je rząd lub dwa za deską do prasowania, aby uzyskać gładką, bez zagnieceń tkaninę. Jak prasować zasłony w pionie? Jeśli wolisz szybsze i sprawdzone rozwiązanie, postaw na żelazko z wytwornicą pary i zapomnij o walce z zaplątanymi materiałami. Wystarczy zawiesić wyprane zasłony na karniszu i wybrać odpowiednią metodę prasowania. Dostosowane do wymagań materiałowych.Za pomocą nowoczesnego żelazka możesz prasować delikatne tkaniny oraz tkaniny wymagające wyższych temperatur. Poruszaj żelazkiem w górę iw dół, aby rozprowadzić parę i dostosuj ilość pary zgodnie z zagięciem zasłony. Im więcej zagnieceń, tym więcej uwagi i czasu potrzebuje tkanina.

Jak prasować firany z trudnych materiałów?

Woalowe tkaniny pięknie prezentują się, gdy są zawieszone na oknach i zdobią wnętrza. Chcąc jednak cieszyć się efektem dekoracyjnym, trzeba zadbać o perfekcyjną gładkość powierzchni. Jak prasować tiulowe zasłony? Jest to materiał wytworzony przez człowieka i dlatego wymaga niskich temperatur. Pomocne będą również zraszacze, ponieważ tkaninę tę najłatwiej wygładzić, gdy jest mokra. Dlatego dobrze jest rozpocząć prasowanie zaraz po wyjęciu zasłon z pralki. Używając zwykłego żelazka, przygotuj czystą nasączoną wodę lub wilgotną szmatkę do prasowania. Podobne zasady obowiązują w przypadku innych tkanin wykonanych przez człowieka, więc pamiętaj o tym, jeśli chcesz wyprasować zasłony welonowe. Jak prasować lniane lub bawełniane zasłony? Materiały te należy prasować w wysokiej temperaturze. Bawełna potrzebuje około 110 stopni, a len trzeba wyprasować, wybierz najwyższą możliwą temperaturę ogrzewania dla swojego sprzętu. W przypadku lnianych firan może pomóc również spryskiwanie lub prasowanie zaraz po praniu, gdy tkanina jest jeszcze wilgotna.

Firany z organzy

Zasłony z organzy często mają dekoracyjne hafty lub pikowania, co utrudnia ich utrzymanie. Nawet gładkie trudno prasować w niskich temperaturach bez uszkadzania delikatnych tkanin. Dlatego konwencjonalne żelazka muszą mocno naciskać, stale kontrolując kierunek prasowania. Aby zasłony się nie kurczyły, przesuwaj je wzdłuż, nigdy na boki. Jednak wszelkie problemy znikają, gdy używamy żelazka z wytwornicą pary, która ma potężną, wydajną wydajność pary. Wyprostuje nawet najcięższe i uporczywe zagniecenia.

Okazuje się, że w nowoczesnym sprzęcie zastosowano już rozwiązania, które ułatwiają dostosowanie odpowiedniej temperatury dla danej tkaniny i chronią materiał przed połyskiem czy poparzeniem. Pozostaje jednak kwestia wygody. Nawet prasując zasłony najnowocześniejszym sprzętem, nie unikniemy układania na desce do prasowania kilkunastu metrów cienkiej tkaniny i składamy już wyprasowane części, aby się ponownie nie zgniotły. Nasza praca często kończy się na tym, że jesteśmy niemal zanurzeni w warstwach tiulu, welonu czy organzy, ledwo mieszczących się w pomieszczeniu. 

Prasowanie firan przy pomocy parownicy

Jak wspomniano wcześniej, do delikatnych tkanin najlepiej prasować zasłony żelazkiem parowym lub żelazkiem z wytwornicą pary, które można prasować w pionie ze względu na silniejszy strumień pary. Dodatkowo niektóre parownice wyposażone są w specjalną technologię do prasowania różnego rodzaju materiałów bez zmiany ustawienia temperatury oraz inteligentny czujnik ruchu, dzięki czemu para uwalnia się automatycznie, co znacznie ułatwia usuwanie zagnieceń z prasowanych tkanin.