samochód
Porady

Kiedy warto skorzystać z długoterminowego wynajmu samochodu?

Na początek warto zastanowić się nad definicją słowa „długoterminowy”. W terminologii prawniczej i finansowej oznacza okres czasu, który wynosi powyżej jednego roku. W przypadku wynajmu samochodów sprawa nie jest jednak taka prosta, bowiem nie określono jednoznacznie, czym jest wynajem długoterminowy. Wypożyczalnie same podają, na jak długo są w stanie udostępnić klientowi samochód. Zazwyczaj okres ten wynosi od kilku miesięcy do nawet 4. lat. Przyjęło się więc, że najem długoterminowy nie ma charakteru incydentalnego – wynajmujący decyduje się poruszać autem do drogach przez nieco dłuższy okres czasu. Specjaliści w analizach porównują wynajem długoterminowy do leasingu. Podkreślają, że jest to doskonała alternatywa dla osób, które nie posiadają wystarczających środków finansowych, aby kupić samochód i zapłacić za niego jednorazowo. 

Wynajem czy leasing?

Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy masowo brali samochody osobowe i ciężarowe w leasing. Dziś jednak sprawa nie jest już taka prosta, a to ze względu na niekorzystne przepisy podatkowe, które zostały wprowadzone w ostatnich latach. Okazuje się bowiem, że leasing nie może już stanowić kosztów podatkowych w pełnej wartości – należy spełnić konkretne wymagania, aby móc obniżyć podstawę opodatkowania. To zaś sprawia, że leasing – czy to finansowy, czy operacyjny – nie jest już opłacalny. Specjaliści spodziewają się wprowadzania kolejnych, niekorzystnych dla podatników zmian dotyczących leasingu. Pod względem podatkowym o wiele bardziej opłacalny może się więc okazać wynajem długoterminowy. Jest to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy lubią nadążać za nowymi trendami, a tym samym często zmieniają samochody. Wynajem długoterminowy umożliwia dopasowanie posiadanej floty pojazdów do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa. Coraz chętniej korzystają z niego osoby, które w biznesie stawiają dopiero pierwsze kroki. Powszechnie wiadomo, że każdy potrzebuje dziś samochodu. Z drugiej strony początkujących przedsiębiorców często nie stać na jego zakup, nie mają również zbyt dużej zdolności kredytowej, aby móc kupić go auto na raty. Należy ponadto pamiętać, że w przypadku chęci zaciągnięcia leasingu, oceniona będzie – tak jak i w kontekście kredytu – zdolność kredytowa. Większość firm leasingowych nie udziela finansowania przedsiębiorcom, którzy działają na rynku krócej, niż pół roku. Stąd też wynajem długoterminowy może okazać się jedyną, sensowną alternatywą, aby móc jeździć autem w celach służbowych.

Wynajem dla osób fizycznych

Coraz więcej osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, decyduje się na wynajem długoterminowy samochodów. Powodem jest fakt, iż dzięki takiemu rozwiązaniu mogą zmieniać samochody znacznie częściej, niż w przypadku, gdyby chcieli je kupować na własną rękę. Wynajem samochodów w Tarnowie jest również popularny wśród osób, które stosunkowo często zmieniają miejsce zamieszkania bądź podróżują w celach służbowych. Powodem jest fakt, iż tego typu klienci najczęściej nie chcą kupować samochodu, który ostatecznie nie jest przez cały czas w użytku. Wynajem długoterminowy wydaje się być na nich najlepszą alternatywą, gdyż pozwala na czas przebywania w danym miejscu poruszać się konkretnym pojazdem. Po roku czy dwóch latach, gdy wynajmujący zmienia miejsce zamieszkania, może również bez żadnych przeszkód zmienić samochód. Coraz częściej na wynajem samochodów w kontekście długofalowym decydują się seniorzy, którzy nie chcą w podeszłym wieku nabywać nowego auta na własność. Dla nich wynajem długoterminowy okazuje się być doskonałą alternatywą, ponieważ nie są w stanie przewidzieć, jak długo będą zdolni do samodzielnego kierowania pojazdem. Tymczasem sprzedaż własnego auta może okazać się dla nich bardzo problematyczna.