Porady

Jak często powinno się kalibrować alkomat?

Tego wieczoru postanowiłeś wyjść i napić się swojego ulubionego piwa w ulubionym lokalu. Czas, który poświęciłeś na wypicie nie jednego, ale dwóch piw – upłynął Ci niezwykle szybko i przyjemnie. W drodze powrotnej zaskoczyła Cię wiadomość o dostarczeniu przesyłki do paczkomatu. Czekałeś na nią z niecierpliwością. Przesyłka należała do tych ciężkich i topornych, więc postanowiłeś podjechać po nią samochodem. Dobrze, że masz alkomat. Dmuchnąłeś, by zaraz z przyjrzeć się ekranowi urządzenia. Z ulgą schowałeś go na miejsce, ponieważ sugerując się odczytem alkomatu, byłeś przekonany, że bez problemu możesz wsiąść za kółko. Traf chciał, że tuż przed paczkomatem zatrzymała Cię policja. Kolejny alkomat. Kolejne dmuchanie. Policjanci patrzą raz na ekran, raz na Ciebie. Okazuje się, że wcześniej użyte urządzenie nie było źródłem rzetelnych informacji.

 

Kalibracja alkomatów – na czym polega?

 

Jeżeli chciałbyś uniknąć powyższego scenariusza, dobrze byś zdawał sobie sprawę z tego, że alkomat należy kalibrować. Nie dotyczy to oczywiście urządzeń jednorazowych, które wyrzuca się po konkretnej liczbie pomiarów. Kalibracja alkomatu, lub też inaczej wzorcowanie polega na sprawdzeniu wyników wyświetlanych na urządzeniu ze wzorcem jednostki miary. Cały proces odbywa się przy użyciu symulatorów, które są specjalistycznymi maszynami. W nich alkomat poddawany jest różnego rodzaju testom – z wykorzystaniem próbek alkoholu, które przenoszone są przez powietrze. Maszyny do kalibracji alkomatów są skonstruowane tak, by nie mogło dojść do jakichkolwiek zakłóceń pomiarów. Nieprawidłowy wynik jest solidną podstawą do zresetowania całego systemu. Pamiętaj, że kalibracja alkomatu nie jest kosztownym przedsięwzięciem, a będzie gwarantem Twojego bezpieczeństwa. Jeżeli jesteś mieszkańcem Wrocławia, możesz udać się na przykład do Polskiego Centrum Kalibracji. W takim punkcie możesz zostawić swoje urządzenie, a pracownicy placówki wyślą je do laboratorium, gdzie specjaliści przeprowadzą stosowne procedury.

 

Alkomat – jak działa?

 

Alkomat, a właściwie profesjonalniej ujmując – tester trzeźwości. Jest to urządzenie, które służy do określenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą tak zwanych promili. Wynalazcą alkomatu był Roll N. Harger, który opatentował urządzenie w 1958 roku. Wcześniej do badania trzeźwości kierowców, a także maszynistów, czy motorniczych używało się mobilnych, miniaturowych zestawów do pobierania krwi. Najważniejszym elementem alkomatu jest sensor, który potocznie nazywa się czujnikiem. Wyróżnić możemy dwa rodzaje alkomatów ze względu na użyty w nich sensor: półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Każdy tester trzeźwości, który dostępny jest do użytku dla cywilów, działa w podobny sposób. Dmucha się w ustnik alkomatu, a ten za pomocą wcześniej wspomnianego czujnika ustala, czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, a jeżeli tak – to określi także w jakim stężeniu.

 

Kalibracja alkomatów – kiedy się na nią zdecydować?

 

Kalibracja alkomatów Wrocław jest czynnością, którą należy wykonywać cyklicznie. Niezależnie od tego, jaki rodzaj alkomatu posiadasz – każdy powinien być regularnie sprawdzany. W przypadku alkomatów z sensorem półprzewodnikowym kalibracja odbywać powinna się przynajmniej raz na pół roku. Z kolei alkomaty z czujnikiem elektrochemicznym – kontrola taka może być przeprowadzona zaledwie raz do roku. Pamiętaj, że każdy czujnik zużywa się dużo szybciej w momencie kiedy urządzenie jest często wykorzystywane do badania. Alkomat, który jest używany rzadko lub w ogóle również wymaga sprawdzania. Sygnałem, że należy oddać urządzenie do kalibracji będzie wynik inny niż zero promili – w przypadku osoby, która alkoholu nie spożywała. Regularna kalibracja urządzenia da Ci pewność, że rezultaty wyświetlane na ekranie są zbliżone do stanu faktycznego, najbardziej jak to tylko możliwe. Kalibracje warto wykonać, korzystając z usługi firmy, która zajmuje się takimi kwestiami zawodowo. Ofertę kalibracji alkomatów w mieście Wrocław znajdziesz na stronie polskie-centrum-kalibracji.pl.