skóra
Porady

Jak rozpoznać lipoedemę?

Lipodemia jest bardzo rzadką chorobą, która niemal w stu procentach znanych przypadków dotyczy kobiet, a jej przyczyny specjaliści doszukują się w uwarunkowaniach genetycznych. Wynika to z faktu, że schorzenie zazwyczaj można zaobserwować u więcej niż jednego członka rodziny. Lipoedema jest potocznie nazywana “chorobą grubych nóg”, ale można również spotkać się z określeniem obrzęku tłuszczowego. Dolegliwość ta wiąże się z nadmiernym odkładaniem tkanki tłuszczowej w dolnych kończynach. Nadmierne ilości tkanki tłuszczowej mogą występować od bioder, aż po kostki, lecz stopy pozostają niezmienione.

Lipodemia – przyczyny

Lipodemia jest chorobą, która dosyć często może zostać pomylona z otyłością, ale również obrzękiem limfatycznym. W przypadku wątpliwości, czy nie mamy do czynienia z otyłością – w procesie diagnostycznym warto zbadać wskaźnik BMI. Jeżeli wartość tego wskaźnika będzie na dopuszczalnym poziomie, wtedy można przyczyny dolegliwości szukać gdzie indziej. Z kolei obrzęk limfatyczny zazwyczaj powstaje wyłącznie z jednej strony ciała, a po zastosowaniu terapii uciskowej ulega zmniejszeniu.

Konkretna przyczyna lipoedemi do dnia dzisiejszego wciąż pozostaje nieznana, ale wierzy się, że głównymi czynnikami są te, których źródła szukać można w genetyce oraz gospodarce hormonalnej. Posiadanie członka rodziny, który mierzy się z tym schorzeniem podnosi ryzyko występowanie jej również u innych krewnych. Szacuje się, że z lipodemią może mierzyć się nawet 11 % kobiet na świecie.

Lipodemia – objawy

Lipodemia jest chorobą, która rozwija się w momencie okresu dojrzewania, w czasie ciąży, lub w trakcie menopauzy. Głównym, charakterystycznym objawem, świadczącym o istnieniu tej dolegliwości jest znaczny obrzęk dolnych kończyn, który nie znika, mimo prób utraty wagi. Bardzo sporadycznie lipodemia rozwija się w górnych kończynach. Obrzęk pojawia się wtedy w ramionach i przedramionach, lecz dłonie pozostają nienaruszone. W przypadku dolnych kończyn to stopy pozostają nietknięte.

Na wystąpienie choroby nie ma wpływu waga kobiety. Obrzęk powstaje za sprawą tłuszczu, który równomiernie i symetrycznie rozkłada się po pośladkach, udach i łydkach. W trakcie dotykania kończyn można wyczuć pod palcami charakterystyczne grudki tłuszczu. Wówczas, poza wyczuwalnymi grudkami tłuszczu, można zaobserwować pojawienie się stwardnienia, a także zgrubienia tkanki tłuszczowej. Dotyczy to w szczególności wewnętrznej części nóg. Kolejnym z objawów lipodemii może być uczucie ciężkości dolnych kończyn oraz towarzyszący temu ból. Zdarza się, że skóra kończyn objętych chorobą staje się nadwrażliwa i łatwo ulega zranieniom. Staje się także podatna na powstawanie siniaków. W najbardziej zaawansowanych stadiach lipodemia leczenie w Polsce skutecznie uniemożliwia wygodne poruszanie się, a z racji dużego rozmiaru nóg – te ocierają się o siebie w trakcie chodzenia – co skutkuje jeszcze większym bólem i dyskomfortem.

Lipodemia – leczenie w Polsce

Choroba jaką jest lipodemia na tyle skutecznie obniża jakość życia osoby, która na nią zapadnie, że w efekcie może prowadzić na przykład do depresji. Leczenie przyczynowe tej dolegliwości jest niemożliwe ze względu na to, że powód jej pochodzenia wciąż pozostaje nieznany. Kuracja polega zazwyczaj na wprowadzeniu działań mających na celu zadbanie o ogólny stan zdrowia, z włączeniem podstawowych ćwiczeń, które pomagają w utrzymaniu zdrowej wagi. Fizjoterapia bywa pomocna w zachowaniu mobilności, lecz nie sprawi, że choroba przestanie postępować. Poza tym podczas wykonywania ćwiczeń trzeba mieć na uwadze dobro swoich stawów, które nie powinny być nadmiernie obciążone. Rajstopy kompresyjne mogą nieco zmniejszyć ból i ułatwić chodzenie. Ostateczną formą leczenia, jaką podejmuje się w przypadku wystąpienia lipodemii jest liposukcja. Polega na operacyjnym usunięciu tkanki tłuszczowej i jest zabiegiem inwazyjnym. Taką procedurę wykonać można wyłącznie po uprzednim skierowaniu na nią przez lekarza prowadzącego i powinna zostać wykonana w specjalistycznej klinice.