Porady

Jaki odkurzacz automatyczny wybrać?

Sprzątanie to czynność, za którą zazwyczaj nie przepadamy. Możemy sobie jednak ułatwić tę aktywność poprzez zainwestowanie w dobrej jakości sprzęt, który niemalże całą pracę wykona za nas. Przedstawiamy najważniejsze cechy i funkcje, które powinien posiadać najlepszy odkurzacz automatyczny.

Czym jest automatyczny odkurzacz i jak działa?

Automatyczny odkurzacz to urządzenie niewielkich rozmiarów, którego zadaniem jest samodzielne posprzątanie podłogi w wybranym pomieszczeniu. Robot sprzątający potrafi automatycznie się przemieszczać i wykrywać przeszkody, a jego ładowanie odbywa się na stacji dokującej, gdzie również potrafi sam trafić. Automatyczne odkurzacze wyposażone są w różnego rodzaju czujniki, dzięki którym mogą zeskanować pomieszczenie lub wykryć meble, a także wiedzą, gdzie powinny odkurzyć. W zależności od modelu sterujemy robotem za pomocą pilota lub aplikacji na smartfona.  Jest to bardzo duże ułatwienie, gdy chcemy, aby urządzenie posprzątało tylko niewielki fragment powierzchni. Automatyczne odkurzacze są w stanie zobaczyć, gdzie są progi w domu, a niektóre z nich świetnie radzą sobie nawet z długowłosymi dywanami. Ładujemy je raz na jakiś czas, a one samodzielnie sprzątają cały nasz dom. Jedyne, o czym musimy pamiętać to fakt, że robot – podobnie jak standardowy odkurzacz – również napełnia się zanieczyszczeniami, które w odpowiednim momencie należy wyrzucać, aby urządzenie działało sprawnie. Dodatkowy obowiązek pojawia się też wtedy, gdy wymagamy bardzo dokładnego sprzątania – w takiej sytuacji najlepiej usunąć z podłogi wszystkie meble, które przeszkadzają urządzeniu w dotarciu do ukrytych zakamarków.

Jaki odkurzacz automatyczny wybrać?

Wybór tego sprzętu nie należy do najprostszych, ponieważ ceny odkurzaczy są naprawdę zróżnicowane – możemy kupić je za kilkaset złotych, a także za kilka tysięcy. To głównie od ceny zależy, jakie parametry ma urządzenie oraz czy posiada dodatkowe funkcje i akcesoria. Podczas dokonywania wyboru warto dokładnie zastanowić się, czego dokładnie oczekujemy od odkurzacza. Jeśli robot ma sprzątać ogromny dom, wówczas szukajmy sprzętu, który po jednym naładowaniu będzie w stanie działać przez długi okres. Co więcej, musimy rozważyć, czy powierzchnie w naszym domu lub mieszkaniu są wymagające – jeśli posiadamy wiele dywanów, wyjątkowo delikatne panele lub zwierzaka, który nieustannie gubi sierść, wtedy zainwestujmy w nieco lepszej jakości model.

Niektóre osoby pragną, aby odkurzacz jedynie wspomagał ich pracę, z kolei inni chcą zupełnie zapomnieć o tradycyjnym odkurzaniu. Jeśli należymy do tego drugiego grona, wówczas najlepiej poszukiwać odkurzacza automatycznego z licznymi funkcjami, programami i szczotkami. Warto wybierać sprzęt z laserowym skanowaniem pomieszczenia, gdyż wtedy odkurzacz samodzielnie tworzy mapę mieszkania, pamięta, gdzie znajdują się meble, a także łatwiej wykrywa zanieczyszczenia. Co więcej, może on nawet pracować w nocy i po ciemku – jeśli wybierzemy cichy model i ustawimy niską siłę ssania, wówczas odkurzy dom, gdy my będziemy spali. Im bardziej rozwinięta aplikacja do urządzenia, tym łatwiej jest nam nim sterować – warto wziąć to pod uwagę. Ponadto dobry odkurzacz automatyczny, jeżeli posiada w zestawie wymienną końcówkę, może jednocześnie zostać mopem. Dodatkowe szczotki są niezbędne, gdy chcemy dostosować działanie odkurzacza do stopnia zanieczyszczenia. Przykładowo niektóre modele są wyposażone w akcesoria przeznaczone wyłącznie do sierści, z kolei pozostałe mają bardzo dobre filtry oczyszczające, co na pewno ma niemałe znaczenie dla alergików.

Przed zakupem odkurzacza warto zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania. Nierzadko, kiedy odpowiemy sobie na to pytanie, pojawia się problem w postaci zbyt dużego wyboru. Często spotykamy na swojej drodze niemalże identyczne odkurzacze, przez co rodzi się w naszych głowach dylemat, który model będzie najlepszy. W tym momencie najlepszym rozwiązaniem będzie wejście na stronę https://burnpc.pl/kategorie/agd/sprzatanie-prasowanie-i-szycie/odkurzacze-automatyczne/, gdzie znajdziemy liczne recenzje autorów i użytkowników na temat danych odkurzaczy automatycznych. Z pewnością dowiemy się wszystkiego o działaniu danego sprzętu oraz poznamy jego wady i zalety, co uchroni nas przed brakiem satysfakcji z zakupu.