telefon
Porady

Jak sprawdzić czy mam wirusa w telefonie?

Biorąc pod uwagę wszystkie wiadomości o wirusach i złośliwym oprogramowaniu, zrozumiałe jest, że martwisz się, czy Twój telefon został zainfekowany. W końcu nasze telefony są z nami wszędzie i zawierają wiele danych osobowych. Na szczęście istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby sprawdzić, czy Twój telefon ma wirusa, zanim nastąpi poważne uszkodzenie sprzętu czy kradzież danych. Zatem jak sprawdzić, czy mam wirusa w telefonie i usunąć go? Szczegóły poniżej.

Sprawdź, czy nie ma nietypowego zachowania

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, jeśli podejrzewasz, że Twój telefon może być zainfekowany, jest szukanie czegoś niezwykłego pod względem jego działania. Może to obejmować wyjątkowo niską wydajność, nieoczekiwane awarie lub zawieszanie się aplikacji, samoczynne otwieranie i zamykanie aplikacji, nowe ikony pojawiające się na ekranie głównym, których sam nie umieściłeś itd. Jeśli zauważysz, że którekolwiek z tego rodzaju zachowań występują często, możliwe, że Twój telefon został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem lub wirusem.

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak sprawdzić, czy mam wirusa w telefonie, obserwuj zatem nietypowe zachowanie smartfona. Niektóre wirusy lub złośliwe aplikacje mogą powodować nietypowe zachowanie smartfona, takie jak rozładowanie baterii, nadmierne zużycie danych, niska wydajność itp. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych problemów po zainstalowaniu nowej aplikacji lub pobraniu czegoś z internetu/załączników wiadomości e-mail, istnieje spora szansa, że Twój telefon jest zainfekowany. 

Uruchom skanowanie programem antywirusowym

Jak sprawdzić, czy mam wirusa w telefonie i usunąć? To pierwsze pytanie, jakie pojawia się, gdy zaczynamy podejrzewać zainfekowanie naszego smartfona. Ważnym krokiem jest uruchomienie skanowania zabezpieczeń za pomocą aplikacji antywirusowej, takiej jak np. Avast Mobile Security (dostępnej zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS). Te rodzaje aplikacji mogą pomóc w wykryciu złośliwego oprogramowania, takiego jak wirusy i trojany, które mogły przedostać się na Twoje urządzenie bez Twojej wiedzy.

Aby sprawdzić, czy nie mam wirusa w telefonie, wystarczy pobrać jedną z tych aplikacji odpowiednio ze sklepu Google Play lub App Store, uruchomić ją, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami, aby wykonać pełne skanowanie urządzenia. Należy pamiętać, że bez względu na to, jak dobra może być aplikacja antywirusowa, nie może ona zagwarantować 100% ochrony przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, więc uważaj na pobieranie plików z niewiarygodnych źródeł lub klikanie linków we wiadomościach e-mail i innych komunikatach otrzymywanych online. Zatem jak sprawdzić, czy mam wirusa w telefonie i usunąć go, jeśli zagrożenie istnieje? Antywirus nada się do tego celu idealnie.

Dostępnych jest wiele aplikacji antywirusowych na Androida, więc zanim zdecydujesz się na jeden, zapoznaj się z nim. Po znalezieniu aplikacji, która odpowiada Twoim potrzebom, pobierz ją i zainstaluj na swoim telefonie. Otwórz aplikację i uruchom skanowanie — może to potrwać kilka minut w zależności od rozmiaru pamięci wewnętrznej urządzenia. Jeśli zostaną znalezione jakiekolwiek zagrożenia, aplikacja poprosi o podjęcie odpowiednich działań (zwykle usunięcie zainfekowanych plików).

Ważne jest, aby regularnie sprawdzać smartfon pod kątem wirusów i innego złośliwego oprogramowania, ponieważ mogą one prowadzić do utraty lub kradzieży danych. Można to zrobić na kilka prostych sposobów:

Jak sprawdzić, czy nie mam wirusa w telefonie – Oddaj telefon do serwisu

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak sprawdzić, czy mam wirusa w telefonie i nie możesz znaleźć na nie odpowiedzi, dobrym pomysłem jest oddanie telefonu do serwisu GSM. W takiej sytuacji profesjonaliści przy pomocy zaawansowanych rozwiązań technologicznych samodzielnie sprawdzą, czy nasze urządzenie jest zainfekowane. Jeśli tak będzie, usuną wszystkie wirusy i zwrócą bezpiecznie telefon. Nie warto zatem zastanawiać się jak sprawdzić, czy nie mam wirusa w telefonie a od razu poprosić specjalistów o pomoc – jeśli nie znamy się na nowych technologiach. Gdy jednak chcemy najpierw sami sprawdzić, czy nasz telefon jest czysty, zawsze warto poszukać informacji na ten temat w internecie na portalach specjalistycznych np. https://isportal.pl/jak-sprawdzic-czy-ma-sie-wirusa-na-telefonie gdzie dowiemy się co warto zrobić w takiej sytuacji.