szwecja
Porady

Czy warto kupić auto ze Szwecji?

Branża motoryzacyjna ma się całkiem dobrze i ma do zaoferowania wiele ciekawych propozycji współczesnym konsumentom. Trzeba przyznać, że każdy inwestor ma tak naprawdę szansę na to, aby otrzymać pożądany przez siebie pojazd mechaniczny, jeżeli chodzi o polski rynek. Ale może na razie nie warto patrzeć na rynek rodzimy, tylko nieco dalej. Coraz częściej można spotkać się z pytaniem, czy warto sprowadzić auto ze Szwecji? Dziwić kogoś może kraj, ale to fakt, że nie brakuje osób, które całkiem poważnie biorą pod uwagę tę opcję. Warto więc zastanowić się nad odpowiedzią na to pytanie.

Pojazdy w dobrym stanie technicznym

Zdecydowaną zaletą pojazdów, które jeżdżą po szwedzkich drogach, jest to, że są one w zdecydowanie lepszym stanie technicznym. Nie są to tylko daremnie rzucane słowa na wiatr, ale prawdziwy fakt. Dlaczego tak się dzieje? Powodem w pewnej mierze są mandaty, jakie można tam otrzymać za przekroczenie prędkości. Zgodnie z obowiązującymi w Szwecji przepisami za przekroczenie prędkości o 10 km/h w miejscu, gdzie limit jest narzucony, można otrzymać mandat w wysokości 1000 zł! Nie dziwi więc nikogo fakt, że kierowcy jeżdżą tam ostrożnie – a co najważniejsze, nie przyciskają gazu do dechy. Co również niekorzystnie wpływałoby na stan techniczny pojazdu. Po części już wiadomo, czy warto kupić auto ze Szwecji.

Surowe badania techniczne

Szwedzi podchodzą do tego tematu bardzo poważnie. O ile w Polsce często można spotkać się z sytuacją, że wszystko się załatwi. Jeżeli podczas badań wyjdzie, że coś jest nie tak z pojazdem mechanicznym, nie będzie zezwolenia na poruszanie się nim po szwedzkich drogach. Co dalej, jeżeli tamtejsza policja złapie daną osobę na tym, że jednak dopuściła się jazdy bez niezbędnych badań, można spodziewać się równie surowego mandatu finansowego, który może mocno dać się odczuć, jeżeli chodzi o budżet domowy. Chociażby dlatego można być pewnym tego, że tamtejsze pojazdy mechaniczne są dobre i w zdecydowanej większości przypadków nie będzie można im nic zarzucić.

Koszta sprowadzenia pojazdu

Auto ze Szwecji – czy warto? Cóż wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, jaki budżet przeznaczyć można na ten cel. Na pewno nie może być to kwota kilku tysięcy złotych, ponieważ takie sprowadzenie jednak nieco kosztuje. Nie trzeba się jednak od razu wycofywać z tego pomysłu, ponieważ trzeba wszystko po prostu samodzielnie przekalkulować. Co ważne – trzeba zadać sobie pytanie odnośnie tego, jak długo takiego pojazdu ktoś chciałby używać. Jeżeli ktoś szuka samochodu tylko na chwilę, może faktycznie lepiej popatrzeć na rynek polski, gdzie nie brakuje zużytych pojazdów, jakie już niedługo będą musiały zostać oddane do złomu. Jeżeli ktoś jednak przewiduje zakup samochodu na dłuższy czas, powinien zdecydować się na rynek szwedzki. Tam nie zabraknie dla niego propozycji, które pozwolą cieszyć się przyjemnością jazdy po polskich drogach.

Wsparcie w sprowadzeniu auta

No tak, ale takie samodzielne sprowadzenie samochodu to dopiero nie lada sprawa. Czy ktoś będzie w stanie to zrobić, jeżeli specyfika rynku szwedzkiego nie jest mu znana? Oczywiście, że nie. Dlatego też w takiej kwestii należy zaufać osobom, które co nieco wiedzą o tej tematyce. Wystarczy wejść chociażby na stronę https://www.autotesto.pl/samochody-ze-szwecji/, gdzie można znaleźć ludzi, którzy stanowią wsparcie dla klientów. Można śmiało im powiedzieć, jaki pojazd interesuje nabywcę i oni rozpoczną jego poszukiwania. Może nie uda się znaleźć takiego samego, ale całkiem możliwe, że będzie on przybliżony w dużej części do tego, co inwestor poszukuje. Warto nawiązać kontakt z osobami, jakie faktycznie znają się na tym temacie. Przynajmniej będzie można być pewnym tego, że cała procedura odbywa się w pełni legalnie i auto będzie mogło jeździć po Polsce.