monitor
Porady

Czy warto samodzielnie wymieniać matrycę?

Problemy z matrycą są bolączką wielu posiadaczy laptopów. Spowodowane mogą być nie tylko przez uszkodzenia mechaniczne, ale również przez eksploatację materiałów. Dla wielu osób wymiana matrycy wydaje się prostą czynnością, jednak czy aby na pewno? Jakie skutki niesie za sobą samodzielna próba naprawy? A ile będzie kosztować wymiana matrycy w Gdańsku wykonana przez profesjonalistów?  

Dlaczego lepiej powierzyć wymianę matrycy fachowcom?

Matryca jest kluczowym komponentem służącym do wyświetlania obrazu na ekranie. Z jakich przyczyn lepszym miejscem od domowego zacisza na tego rodzaju pracę będzie porządny serwis? Wbrew pozorom nie jest to taka prosta czynność.

Do rozkręcenia bardzo małych elementów będzie konieczny specjalny komplet kluczy. W przypadku, gdy osoba podejmująca się wymiany na własną rękę ich nie posiada, prace skończą się na odkręceniu kilku śrubek. W serwisach pracują doświadczone osoby, posiadające odpowiednie narzędzia i co ważniejsze, dokładnie wiedzą jak ich użyć oraz na co uważać.

Samo wyjęcie matrycy może się okazać trudnym zadaniem, a niedoświadczone osoby mogą naruszyć jej mocowania. Należy również pamiętać, że gdy w grę wchodzą uszkodzenia mechaniczne, problem może nie skończyć się na samym tym komponencie. Niektóre usterki powstałe w ich skutek, które towarzyszą uszkodzonej matrycy, mogą być nienaprawialne w domowych warunkach.

Fachowcy posiadające doświadczenie w serwisie np. laptopów z pewnością dobrze dobiorą nową matrycę pod względem rozdzielczości, rodzaju podświetlenia czy sposobu zamontowania. Często osoby niezajmujące się tym nigdy wcześniej mogą nie mieć pojęcia o konieczności dopasowania tych parametrów.

Często mówi się, że wymienione elementy nie są tej samej jakości, co części na pierwszy montaż. Nie zawsze ta zasada się sprawdza. Jednak w obawie o taką sytuację serwis po wykonanej usłudze zwykle udziela gwarancji.

Jak zdiagnozować uszkodzenie matrycy?

Kiedy należy pomyśleć o usłudze wymiany matrycy? Ostateczną diagnozę, czy faktycznie winna jest matryca, zostaje po stronie serwisu. Jednak istnieje kilka objawów, które mogą o tym świadczyć, a są nimi:

  • plamy na wyświetlaczu,
  • wypalone piksele,
  • brak podświetlenia,
  • wyświetlany czarny lub biały obraz na całym ekranie,
  • pęknięcie wyświetlacza – często towarzyszą mu pionowe pasy.

Należy też pamiętać, że w urządzeniu takim, jak laptop pęknięcie matrycy może skutkować częstym otwieraniem i zamykaniem w przypadku uszkodzonych zawiasów.

Ile będzie kosztować wymiana matrycy w Gdańsku?

Internauci poszukujący takiej usługi do zaczerpnięcia dokładnych informacji zwyczajnie wpisują w wyszukiwarkę “wymiana matrycy Gdańsk”. Oszacowanie dokładnych kosztów jest stosunkowo trudne bez wcześniejszego kontaktu z serwisem, ponieważ zależą one bezpośrednio od urządzenia i wykorzystanej w nim technologii.

Ważne też, czy będzie to usługa samej wymiany już posiadanej nowej matrycy przez klienta czy dostarczony zostaje nowy komponent przez serwisanta. Jednak mimo wszystko należy pamiętać, że wymiana matrycy jest stosunkowo tanią usługą w porównaniu do spustoszenia, jakie może wywołać w urządzeniu niedoświadczona osoba.