Czy na pompę ciepła potrzebne jest pozwolenie – co trzeba wiedzieć?
Coraz więcej osób decyduje się inwestować w nowe technologie. Są to m.in. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła (Łódź) czy klimakonwektory, a także wiele więcej systemów. Pozwalają one w ekologiczny sposób dostarczyć do gospodarstwa domowego prąd elektryczny oraz ciepłą wodę. Dostępne są również rządowe dofinansowania systemów, co sprawia, że są one bardzo chętnie wybierane przez osoby kupujące domy. Wiele osób zastanawia się jednak, czy na pompę ciepła trzeba uzyskać pozwolenie.
Pompa ciepła – Łódz
Na samym początku warto zastanowić się, czym są pompy ciepła oraz jak działają. Systemy te wykorzystują czystą, odnawialną energię – to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które nie szkodzi środowisku. Ich montaż możliwy jest jeszcze na etapie budowy domu, ze względu na konieczność umieszczenia ich na dużej głębokości. W przypadku wykończonego budynku instalacja pompy ciepła byłaby znacznie bardziej skomplikowana. Inwestycja jest bardzo opłacalna – duża oszczędność rachunków oraz bezawaryjna obsługa sprawiają, że w ciągu kilku lat może liczyć na zwrot włożonych funduszy.
Jak działają pompy ciepła?
Mogą wykorzystywać trzy sposoby zasilania – wodę, powietrza lub grunt. Do najpopularniejszych należą dwie pierwsze, które są również łatwiejsze w instalacji. Wiele osób uważa, że pompy ciepła należy montować razem z panelami fotowoltaicznymi. Nie jest to konieczne, ale jak najbardziej możliwe. Połączenie obu systemów sprawia, że stworzymy we własnym domu kompleksowy system zarządzania energią oraz ciepłą wodą. Czy konieczne jest jednak uzyskanie pozwolenia na założenie pompy ciepła w Łodzi?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W większości przypadków zgodnie z art. 29 ust 4. pkt 3 pkt c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane instalowanie pomp ciepła o mocy elektrycznej do 50 kW nie wymaga pozwolenia na budowę oraz głoszenia. To bardzo komfortowe – nie trzeba męczyć się z dodatkowymi kwestiami technicznymi. Kwestia ta zmienia się, jeżeli moc zainstalowanego systemu przekroczy 50 kW.
Istnieje jeszcze jeden warunek, mówiący o tym, kiedy należy pozyskać zgodę na budowę systemu – wówczas gdy występuje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko naturalne w ramach programu Natura 2000. Należy jednak każdorazowo rozważyć, czy instalacja pompy ciepła na danym terenie nie jest sprzeczna z przepisami wynikającymi z prawa geologicznego i górniczego oraz prawa wodnego. Tego typu kwestie mogą wydawać się bardzo skomplikowane, szczególnie jeżeli znajdujemy się na obszarach leśnych czy górzystych. Warto wówczas skorzystać z pomocy specjalistów, którzy podpowiedzą nam, czy uzyskanie pozwolenia na instalację pompy ciepła, będzie konieczne w naszym przypadku. Warto dokładnie ustalić te kwestie, aby później nie mieć problemów natury prawnej.
Pompa ciepła – Łódz – kiedy można?
Jeżeli planujesz instalację pompy ciepła w swoim domu, konieczne jest sprawdzenie, czy musisz uzyskać na nią pozwolenie. W większości przypadków nie będzie to konieczne – warto jednak sprawdzić dokładnie wszystkie kwestie prawne i poprosić o pomoc doświadczonych specjalistów.