drukarka
Porady

Sitodruk – co to jest? Do czego go wykorzystujemy?

Sitodruk to czasochłonna, jednak bardzo dobra metoda, przy pomocy której możliwe jest naniesienie kolorowego nadruku na przedmioty wykonane z różnych materiałów. Pozyskane w ten sposób efekty wykazują wiele zalet, z tego względu druk sitowy to nieustannie jedna z najczęściej używanych technik drukarskich. Jeśli pojęcie to jest dla Ciebie obce, to z pewnością w Twojej głowie pojawia się pytanie: sitodruk – co to jest i jak wygląda proces drukarski? Sitodruk, zwany inaczej drukiem sitowym, jest metodą, która została wynaleziona w odpowiedzi na potrzebę zadrukowywania dużych powierzchni płaskich, jednak obecnie stosuje się ją nie tylko do takich celów.

Oczywiste jest, że ważną rolę w cały procesie odgrywa sito, dzięki któremu możliwe jest stworzenie konkretnego wzoru i przetransportowanie go na materiał. Średnica oczek w takim sicie nie jest duża, co sprawia, że możliwe jest bardzo precyzyjne przepuszczanie farby oraz zachowanie wysokiej jakości nadruku. Sitodruk – co to rozwiązanie zmieniło w drukarstwie? Warto zwrócić przede wszystkim uwagę na kolory i ich przejścia. Dla sitodruku barwna grafika z przejściami to nic trudnego, dlatego kolory będą po prostu dobrze wyglądały. Jak rozpoznać sitodruk? Kiedy przyjrzymy mu się z bliska, będziemy w stanie dostrzec bardzo małe sitka, przez które została przepuszczona farba – wówczas wiadomo, że mamy do czynienia z drukiem sitowym.

Do czego wykorzystuje się sitodruk?

Teraz, kiedy wiesz już, co to jest sitodruk, z pewnością chcesz się dowiedzieć, do czego wykorzystuje się tę metodę. Jest to druk stosowany głównie do nanoszenia grafiki na różnego rodzaju powierzchniach – obecnie zarówno na płaskich, jak i cylindrycznych. Powstały dzięki tej metodzie nadruk charakteryzuje się wysoką wytrzymałością – nawet podczas kontaktu z wodą czy środkami czyszczącymi. Druk sitowy zazwyczaj opłacalny jest przy składaniu dużych zamówień, dlatego często używa się go do znakowania np. odzieży roboczej lub do tworzenia produktów reklamujących firmę.

Nadruki wykonywane są bezpośrednio na produktach przy użyciu specjalnych farb. Obecnie zastosowanie sitodruku jest bardzo szerokie i stosuje się go nie tylko do odzieży, ale także na różnego rodzaju gadżetach. Metoda ta sprawdzi się także przy nadrukach na powierzchniach wielkoformatowych – co oznacza, że z jej pomocą można bez przeszkód przygotować plakaty reklamowe, etykiety i inne wielkoformatowe pakery. Jakie można wyróżnić inne zastosowanie sitodruku?

Obecnie druk sitowy nadaje się również do znakowania powierzchni cylindrycznych – takich jak np. parasolki, bidony, długopisy. Bardzo ciekawą opcją jest także możliwość tworzenia grafiki na drewnie i bawełnie, dzięki czemu możesz zamówić np. torebki, czapki, szaliki czy inne gadżety reklamujące Twoją działalność. Sitodruk to metoda, z której można skorzystać w niemal każdym większym mieście – wystarczy, że wpiszesz w swojej przeglądarce internetowej np. sitodruk Łódź, aby znaleźć drukarnie, które zajmują się świadczeniem usług drukarskich tego typu.