klimatyzacja
Porady

Montaż klimatyzacji krok po kroku. Jak prawidłowo zamontować klimatyzację?

Klimatyzacja to system, który doskonale spisuje się w porze letniej. Chociaż, jeżeli ktoś ma nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne, to w sezonie jesienno-zimowym może również cieszyć się z dogrzanego pomieszczenia.

Można by mówić o wielu funkcjach urządzeń klimatyzacyjnych, ale nie o to chodzi. Aby móc cieszyć się z ich właściwości, należy zadbać o poprawny montaż całego systemu. Czy można wykonać go samodzielnie? W jaki sposób?

Profesjonalny montaż klimatyzacji w Łodzi

Montaż klimatyzacji w Łodzi, jak również w innych miastach, powinien zostać wykonany przez profesjonalną firmę, która zadba o to, aby wszystkie działania były wykonane krok po kroku. Co więcej – jeżeli ktoś decyduje się na zakup wybranego modelu, powinien zapytać o możliwość montażu przez danego producenta. Dlaczego? Ze względu na gwarancję. Jeżeli dojdzie do awarii urządzenia, a firma będzie w stanie udowodnić, że montaż został wykonany w sposób nieprawidłowy przez osoby nieupoważnione, usterka nie zostanie objęta gwarancją.

Często montaż urządzeń klimatyzacyjnych oferowanych jest już nawet w cenie zakupu. Niekiedy trzeba dopłacić przysłowiowych parę groszy. Ale dzięki temu zyskasz pewność tego, że wszystko zostanie zamontowane w sposób prawidłowy oraz będziesz mógł cieszyć się pełną funkcjonalnością zainstalowanego systemu.

Specjalne uprawnienia do montażu klimatyzacji – Łódź

W związku z tym, że Polska znajduje się na terenie Unii Europejskiej, musi dopasować się do przepisów obowiązujących na obszarze wspólnoty. Po części odnoszą się one także do klimatyzacji, napełniania tych urządzeń, itd., aby móc ograniczyć emisję szkodliwych substancji, które na dodatek osłabiałyby warstwę ozonową.

Może nie każdy zdaje sobie sprawę, czym jest efekt cieplarniany, więc warto się w ten temat nieco zagłębić. Najpierw obowiązywała Ustawa z dnia 15.05.2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Potem została zaktualizowana dnia 12 lipca 2017 roku. To właśnie ten dokument stanowi o tym, że wszelkiego rodzaju prace powiązane z klimatyzacją należy powierzyć osobom posiadającym Świadectwo Kwalifikacji. Warto tak postępować dla własnego zdrowia, aby nie narażać się na emisję substancji szkodliwych.

Koszty związane z montażem klimatyzacji – Łódź

Skoro już wiadomo, że montaż klimatyzacji w Łodzi powinien zostać wykonany przez fachowców, czas spojrzeć na dokładny koszt takich działań. Szacuje się, że samodzielna instalacja (bez zakupu samego urządzenia) może wynieść ok. 1000 zł. Aczkolwiek na finalną cenę wpływ ma wiele czynników, między innymi to, z jakim budynkiem ma się dokładnie do czynienia czy ilość zaplanowanych urządzeń klimatyzacyjnych. Jak łatwo się domyślić – w przedsiębiorstwach takich jednostek będzie zdecydowanie więcej, montaż potrwa dłużej, a do tego będzie wymagać większej liczby pracowników. Dlatego warto spodziewać się tego, że finalne koszty wzrosną. Można być jednak pewnym tego, że wszyscy będą cieszyć się z tego, iż klimatyzacja zadziała w ich domu czy firmie.