Kiedy dać dziecku smoczek?
Trudno o bardziej oczywisty gadżet dla małego dziecka niż smoczek. To właśnie on kojarzy się z pierwszymi miesiącami życia człowieka. Zdarza się, że staje się on dla rodzica prawdziwym wybawieniem i znacząco ułatwia wiele czynności związanych z opieką nad noworodkiem czy niemowlakiem. Świeżo upieczeni rodzice jednak bardzo często zastanawiają się, kiedy mogą podać taki smoczek swojemu dziecku tak, aby szło to w parze z jego naturalnym rozwojem. Wobec tego kiedy dać dziecku smoczek według zaleceń specjalistów?
Smoczek – od kiedy można dać go maluchowi?
Gadżet ten może poratować rodzica w wielu sytuacjach. Jest on odpowiedzią na silny odruch ssania, z którym rodzą się dzieci i który towarzyszy im przez pierwsze miesiące życia. Smoczek staje się więc wybawieniem w przypadku maluchów, które ten odruch mają wyjątkowo silny i które najchętniej cały dzień i noc spędzałyby przy piersi mamy. Dzięki użyciu smoczka można więc zapobiec sytuacji, kiedy to maluch będzie się przejadał, chcąc ciągle ssać mleko przy piersi. Dodatkowo oczywiste jest, że mama nie będzie w stanie karmić dziecka niemalże na okrągło. Według najnowszych zaleceń smoczek jest odpowiedni dla noworodków i niemowlaków właściwie od pierwszych dni życia, najbardziej optymalnie jest próbować odzwyczaić malucha od smoczka po ukończonym 6 miesiącu życia, a najlepiej zrobić to do momentu, kiedy dziecko skończy 1,5 roku życia według zaleceń logopedów. Zastanawiając się, od kiedy smoczek dla noworodka będzie dobrym pomysłem trzeba też podejść indywidualnie do kwestii tego, jak karmiony jest maluch. W przypadku karmienia piersią, które dopiero się rozkręca – można się z tym wstrzymać, aby nie zaburzył on procesu laktacji, a w konsekwencji tego nie spowodował zbyt małych przyrostów wagi dziecka.
Każde dziecko jest inne – warto o tym pamiętać
Nie bez powodu mówi się, że mama wie najlepiej, gdyż to ona najlepiej zna własne dziecko. Tak naprawdę to, czy podać dziecku smoczek i od kiedy smoczek będzie najlepszym rozwiązaniem, zależy od samego malucha. Na początku trzeba więc go obserwować, aby wiedzieć, czy taki gadżet będzie mu potrzebny. Wielkość smoczka trzeba dostosować do wieku dziecka, różne warianty dostępne są chociażby jako smoczki bibs w bobaskowo.sklep.pl. Gadżet ten z pewnością nie zaszkodzi w momencie, kiedy dziecko jest prawidłowo karmione i dobrze przybiera na wadze, a także w sytuacji kiedy jest często przytulane. Smoczek w żadnym razie nie może zastępować bliskości dziecka z rodzicem, która to bliskość jest niejako bezpośrednio kojarzona z odruchem ssania. Bardzo często smoczek może się okazać pomocny przy usypianiu malucha. Wówczas potrzeba ssania jest zazwyczaj duża, smoczek pomaga się uspokoić i wyciszyć. Natomiast kiedy maluch już śpi – można mu taki smoczek wyjąć z buzi.
W jaki sposób używać smoczka?
Pewne rzeczy wydają się nam oczywiste, jednakże korzystając ze smoczka, należy szczególną uwagę zwracać na kwestie higieny z nim związane. Ponieważ maluch wkłada go do buzi – powinien on być często wyparzany i myty. Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmie rodzic odnośnie tego, kiedy dać dziecku smoczek, najlepiej wybrać model zalecany przez logopedów, który nie będzie zaburzał naturalnego, prawidłowego rozwoju mowy dziecka. Zalecane są smoczki wykonane z silikonu, które mają owalny przekrój oraz których kształt jest lekko wydłużony. Bardzo istotne jest, aby smoczek posiadał odpowietrzenie. Aby ułatwić sobie noszenie smoczka, warto dokupić do niego specjalne zapięcie na klamrę, którą można przypiąć do ubranka dziecka. Znalezienie tego gadżetu w pościeli łóżka w nocy ułatwiają dodatkowe elementy fluorescencyjne, które również wiele smoczków posiada. Często można więc znaleźć propozycje smoczków dedykowanych do nocnego usypiania malucha. Warto także zadbać o odpowiednie przechowywanie smoczka w momencie, kiedy maluch z niego nie korzysta lub też w sytuacji, kiedy chcemy zabrać gadżet w podróż. Również można kupić specjalne pudełeczko- kapsułę, do której taki smoczek można schować.