Przemysł

Jak żyć ekologicznie? Praktyczne porady

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zacząć żyć ekologicznie, aby zachować cenne zasoby planety? Zdrowe środowisko jest niezbędne nie tylko dla ludzkiej egzystencji, ale dla przetrwania wszystkich żywych istot. Poniżej dowiesz się, jak możesz wprowadzić małe zmiany, aby żyć w sposób bardziej ekologiczny, w tym ograniczyć swój ślad węglowy czy spowolnić zmiany klimatu, aby chronić zasoby naturalne i dziką przyrodę. Oto siedem porad, jak żyć bardziej ekologicznie

Kupuj lokalnie

Kupując lokalne produkty, robisz coś więcej niż tylko szybko i wygodnie zdobywasz potrzebne Ci przedmioty. Między innymi stymuluje to gospodarkę danej społeczności. Jednak jednym z najważniejszych sposobów, w jaki kupowanie lokalnych przedmiotów pomaga środowisku, jest zmniejszenie liczby kilometrów, których musi przebyć produkt. Kupując na miejscu, nabywasz towary wyprodukowane w Twojej społeczności.

Zero tworzyw sztucznych/ zero odpadów

Zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych obniżenie zanieczyszczenia środowiska, gleby, powietrza i wody. Tym sposobem mniej odpadów trafia do spalarni, na składowiska czy do oceanów. Dzięki temu możesz zaoszczędzić wyczerpującą się przestrzeń na składowiskach, zmniejszyć ilość plastiku trafiającego do zbiorników wodnych, ograniczyć spalanie plastiku oraz uwalnianie toksycznych gazów. Podczas gdy utylizacja odpadów z tworzyw sztucznych jest głównym problemem środowiskowym, proces produkcji to główna przyczyna emisji dwutlenku węgla, która powoduje globalne ocieplenie. Do produkcji plastiku potrzeba dużo energii i zasobów, ponieważ ponad 90% powstaje z paliw kopalnych. 

Bojkotuj produktu i firmy, które zagrażają dzikim zwierzętom

Gatunki są zagrożone z dwóch głównych powodów: utraty siedliska i braku zmienności genetycznej. Pierwsza sytuacja może nastąpić w sposób naturalny, jednak działalność człowieka również przyczynia się do tego procesu. Rozwój na potrzeby mieszkalnictwa, przemysłu i rolnictwa ogranicza siedliska rodzimych organizmów. Ważne jest, abyś samemu zbadał produkty, których używasz na co dzień. Jeśli przyczyniają się do utraty siedlisk zwierząt lub degradacji środowiska, być może, nadszedł czas przejścia na wyroby organiczne lub wegańskie, aby wspierać lokalne firmy o etycznych fundamentach biznesowych.

Ogranicz spożycia mięsa

Jak żyć ekologicznie? Konieczne jest co najmniej ograniczenie spożycia mięsa i produktów mlecznych, aby uniknąć dalszego negatywnego wpływu produkcji żywności na środowisko. Zmniejszenie poziomu konsumpcji tego składnika przyniesie wymierne korzyści niemal natychmiast poprzez obniżenie emisji gazów cieplarnianych oraz presji na wykorzystanie ziemi i wody.

Możesz także wypróbować dietę wegetariańską. Rośliny oferują wszystkie białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały potrzebne dla zachowania zdrowia, a często są bogatsze w błonnik czy fitoskładniki. Jeden z najprostszych powodów, dla których dieta roślinna jest lepsza dla środowiska, stanowi większa wydajność. Przejście z diety opartej na mięsie na tę mającą za podstawę rośliny zmniejsza ogromne obciążenie środowiska przez rolnictwo zwierzęce.

Głosuj na polityków popierających ekologiczne rozwiązania

Działania w dziedzinie klimatu oznaczają aktywny wysiłek na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz wzmocnienia zdolności adaptacyjnych w obliczu skutków spowodowanych przez klimat, w tym: zajęcie się zagrożeniami związanymi z klimatem we wszystkich krajach; włączenie środków związanych ze zmianami klimatu do krajowych polityk, strategii i planowania; oraz poprawa edukacji społeczeństwa. Głosowanie na partie, które poważnie traktują wymienione obszary, zapewnia pozytywne zmiany w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Recykling i odsprzedaż przedmiotów

Ponowne wykorzystanie przedmiotów pozwala oszczędzić pieniądze, opóźnia koszty zakupu i utylizacji, chroni zasoby planety, a także zmniejsza ilość odpadów. Dobrym przykładem recyklingu jest ekologiczna folia stretch: https://greenstretch.eu/.

Uprawa warzyw we własnym ogrodzie

Uprawiając własny ogród, decydujesz o tym, co trafia do Twoich roślin i gleby. To pozwala na zmniejszenie ilości szkodliwych substancji chemicznych, które zanieczyszczają środowisko oraz systemy wodne. Uprawa własnej żywności w sposób ekologiczny jest zrównoważona, a także odżywia glebę poprzez stosowanie bezpiecznych, naturalnych nawozów i produktów.