Przemysł

Manometr – co to jest i do czego służy?

Zbyt niskie lub zmienne ciśnienie wody w rurach wodociągowych zdecydowanie utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Nierównomierna dystrybucja sprawia, że kąpanie się, branie prysznica, pranie i mycie naczyń stają się uciążliwe, zajmują więcej czasu niż powinny, a co za tym idzie, wpływają na większe zużycie wody. Istnieje jednak proste rozwiązanie problemu związanego z niewłaściwym przepływem. Jest nim manometr. Do czego służy to urządzenie i na czym polega jego działanie?

Co to jest manometr?

Manometr to urządzenie używane do pomiaru ciśnienia wody oraz utrzymania go na takim samym poziomie. Może być instalowany wewnątrz systemów uzdatniania lub w obrębie systemu grzewczego. Manometry hydrauliczne wykorzystuje się na szeroką skalę w różnego rozmiaru pompach, układach hydraulicznych czy kompresorach. Używa się ich także w celach przemysłowych do chłodzenia systemów i instalacji.

Jak działa manometr?

Ze względu na konstrukcję oraz metodę pomiaru ciśnienia wyróżnia się kilka rodzajów urządzeń. Głównym typem są manometry hydrostatyczne, czyli cieczowe. Umożliwiają one pomiar podciśnienia, nadciśnienia, a także różnicy ciśnień. Ich kluczowym elementem jest szklana rurka zgięta na kształt litery U, stąd potoczna nazwa U-rurki na określenie tego typu manometrów. Są one wypełniane częściowo cieczą, a jeden koniec przewodu jest wystawiony na działanie ciśnienia zewnętrznego. Drugi znajduje się wewnątrz urządzenia i służy pomiarowi. Gdy ciśnienie oddziałuje na ciecz, przepycha ją z jednego końca zegara ciśnieniowego do drugiego ramienia. W przypadku manometrów z tzw. rurką Bourdona oraz modeli membranowych, gdy po podłączeniu urządzenia do zaworu ciśnienie wody wygina rurkę, jej drugi koniec porusza strzałką wskazującą poziom. Aby pomiar był jak najbardziej precyzyjny w miejscach, które są narażone na drgania, stosuje się manometry wypełnione płynem: olejem lub gliceryną. Wybór urządzenia tego rodzaju wpłynie na znacznie dokładniejsze wartości pomiaru.

Do czego służy manometr?

Manometry produkowane do instalacji wodociągowych, na potrzeby budynków mieszkalnych, pomagają utrzymać właściwy przepływ wody. Dzięki temu niwelują problem związany z nieodpowiednim ciśnieniem w rurach. Jeśli jego poziom jest zbyt wysoki, manometr dostosowuje go odpowiednio do sieci. Bezpośrednim efektem takiego działania będzie redukcja strat związanych z nieregularnym ciśnieniem wody przy kąpaniu i myciu. Mniejsze zużycie wpływa z kolei na ekologię i ekonomię, ponieważ zmniejszony przepływ obniża koszty energii. Manometr do wody jest dlatego chętnie wykorzystywany w układach uzdatniania, ponieważ chroni system filtracyjny przed potencjalnym rozszczelnieniem. Co więcej, montaż pozwoli Ci uniknąć ryzyka związanego z obciążeniem wodociągów. Taka sytuacja może bowiem wystąpić przy długotrwałym niewłaściwym ciśnieniu wody w instalacji wodociągowej.

Postaw na profesjonalne manometry do pomiaru ciśnienia wody

Manometry do wody, jakie znajdziesz w asortymencie sklepu Global Water, to profesjonalne urządzenia przeznaczone do pomiaru ciśnienia, które zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów. Sklep posiada w ofercie zegary ciśnieniowe olejowe, urządzenia kompatybilne z filtrami kuchennymi, systemami nanofiltracji, a także manometry w komplecie z zaworem przeznaczone do podłączenia bezpośrednio do systemu filtrów odwróconej osmozy. Profesjonalne manometry znajdziesz pod adresem: https://sklep.osmoza.pl/manometry-c-14_135.html.

 

Każdy manometr do pomiaru ciśnienia wody Global Water wyróżnia bardzo duża solidność, ponieważ ich obudowa jest wykonana ze stali nierdzewnej oraz precyzyjne działanie. O ich niezawodności świadczą liczne pozytywne opinie Klientów sklepu oraz przeprowadzane testy pomiarowe. W ofercie Global Water znajdziesz również wszelkie niezbędne akcesoria do właściwego montażu każdego z manometrów. Firmę wyróżnia zorientowanie na indywidualne potrzeby Klienta. Dlatego też możesz skorzystać z usług doradztwa zarówno przy wyborze odpowiedniego sprzętu do Twojej instalacji i filtrów, jak i przy montażu i ewentualnym serwisowaniu.