dziecko
Porady

Co sprawdzi się przy rocznym dziecku?

Wiele młodych mam i nie tylko już na etapie przygotowywania wyprawki zastanawia się, co oraz kiedy będzie potrzebne dziecku. Oczywiste jest, że wraz z rozwojem malucha zmieniają się jego potrzeby. W każdym wieku wymaga czegoś innego. Z niecierpliwością jednak czeka się na ukończenie tego symbolicznego roczku. A zatem warto poruszyć temat, co sprawdzi się w tym okresie.

Niezbędne rzeczy przy roczniaku

Roczek dziecka to wyjątkowy czas. Wielu rodziców to właśnie na ten moment czeka z niecierpliwością, To również wtedy większość maluchów stawia swoje pierwsze kroki, co jest jednocześnie przełomową chwilą w ich życiu. Nic więc dziwnego, że wraz z tą czynnością zmieniają się potrzeby malucha. Co będzie więc niezbędną rzeczą przy roczniaku? W przypadku dwunastomiesięcznego dziecka warto zaopatrzyć się w:

 • wózek dziecięcy — oczywiście chodzi o spacerówkę. Najlepiej, aby była lekka, dzięki temu łatwiej będzie ją zabierać np. na wycieczkę samochodem;
 • fotelik samochodowy — do roku lub czasami w zależności od wagi dziecka (ok. 13 kg) maluch jeździ w tzw. łupinie, później powinien już mieć większy fotelik;
 • jeździk — jeżeli dziecko potrafi już stabilnie siedzieć, warto pomyśleć o jeździku. Obecnie na rynku istnieje wiele ich rodzajów, dlatego to, jaki dokładnie model wybierzesz, zależy od Twoich preferencji i możliwości finansowych;
 • chodzik — to, czy dziecko powinno używać chodzika, stanowi kwestię sporną. Tak samo dużo rodziców jest za jak i przeciw wykorzystywaniu tego typu zabawek. A więc, czy Twoja pociecha będzie posiadała chodzik, stanowi indywidualną kwestię;
 • zabawki do kąpieli — roczne dziecko zazwyczaj bardzo chętnie się kapie, a z zabaw w wodzie czerpie ogromną radość. Warto więc zadbać o to, aby codzienna kąpiel sprawiała mu prawdziwą frajdę.

Rzeczy, które są potrzebne przy roczniaku, tak naprawdę stanowią indywidualną kwestię. Dużo zależy od tego, w jakim tempie rozwija się dziecko. Czasami już dużo przed ukończeniem roku zaczyna chodzić, wówczas np. chodzik nie spełni już wtedy swojej funkcji. A zatem warto patrzeć przede wszystkim, w jakim tempie rozwija się maluch i czego potrzebuje  w danym momencie. Niemniej jednak powyższa lista jest wskazówką, która pokazuje, na jakim mniej więcej etapie będzie w tym czasie dziecko. 

Jaki prezent dla rocznego dziecka?

Tak jak zostało już wskazane wcześniej, roczek malucha stanowi wielkie przeżycie nie tylko dla rodziców, ale i ich najbliższych. Bardzo często jest to powód do hucznego celebrowania tego święta. Dużo osób zadaje sobie więc pytanie, jaki prezent na roczek będzie najlepszym rozwiązaniem? Pomysłów można wymienić całą gamę, a sklepowe półki aż uginają się od zabawek i innych akcesoriów. Można tutaj wskazać m.in.:

 • świecę na roczek — z pewnością będzie niezapomnianą pamiątką; 
 • klocki — trzeba jednak wybrać takie, aby elementy nie były zbyt małe, ponieważ to wciąż jest maluch, który wkłada do ust wiele rzeczy; 
 • chodziki, konik bujany, jeździk itp.;
 • pluszaki;
 • lalki;
 • samochodziki; 
 • ubranka; 
 • pierwsze puzzle; 
 • interaktywne zabawki;
 • edukacyjny stół.

Przedstawiona powyżej lista zawiera pozycje, które wybierane są najczęściej dla rocznej pociechy. Chociaż kończy ten symboliczny wiek, to jednak należy pamiętać, że wciąż jest małym dzieckiem. Dlatego też zabawki powinny być adekwatnie dobrane do jego możliwości.

Na pierwszej pozycji wspominane zostały świece okolicznościowe. Jest to prezent, który coraz częściej wybiera się w tym celu, aby zarówno rodzice, jak i dziecko, kiedy podrośnie, mogło cieszyć się estetyczną pamiątką z dnia swoich pierwszych urodzin.

 

Kupowanie prezentów dla dzieci niejednokrotnie stanowi nie lada wyzwanie. Bardzo dużo maluchów posiada już tyle zabawek, że czasami ciężko wybrać coś, czego jeszcze nie ma, a co jednocześnie zainteresuje go na tyle, że faktycznie będzie chciał się tym bawić. Zakupu możesz dokonać nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również za pośrednictwem internetu. Tam też masz możliwość przejrzenia w spokoju przygotowane propozycje. Powyższa lista jest podpowiedzią, która z pewnością przyda się niejednemu dorosłemu.