rower
Porady

Jak przygotować się do długiej trasy rowerowej?

W poniższym artykule dowiesz się, dlaczego jazda na rowerze stała się aż tak bardzo popularna. Doradzimy również co warto przygotować i zabrać na dłuższe wyprawy. 

Co wpływa na tak dużą popularność jazdy jednośladem? 

Rowerzyści są wszędzie. Sklepy rowerowe pękają w szwach od klientów, a Ty zastanawiasz się, z czego to wynika? 

Podstawowym elementem, który miał na to znaczenie w ostatnich miesiącach – jest oczywiście szalejąca inflacja. Podwyżki w Polsce dotyczą niemalże wszystkiego, jednak najbardziej doskwierały nam podwyżki związane z paliwem oraz samochodami samymi w sobie. Transport czterema kółkami stał się zdecydowanie droższy. W efekcie wielu z nas podjęło decyzje o wymianie samochodu na rzecz jednośladu. Jest to obecnie najtańszy środek transportu, szczególnie gdy mieszkamy w mieście i do pracy mamy maksymalnie kilka kilometrów. W takiej sytuacji pieniądze, które wcześniej wydawaliśmy w ogromnych ilościach pod kątem benzyny czy diesla – zostają nam w kieszeni. 

Oprócz kwestii finansowych jazda na rowerze wspiera również dobrą formę i odchudzanie. Jest to świetna forma aktywności fizycznej, dzięki której palimy kalorii, a w konsekwencji możemy spalić również kilka zbędnych kilogramów. Łączymy więc przyjemne z pożytecznym. Rowery dają nam również możliwość zwiedzania miejsc, które najczęściej nie są dostępne dla przyjazdu samochodem. 

Jazda na rowerze łączy również pokolenia. Nie ma tutaj podziału na płeć czy wiek – jednośladem może poruszać się praktycznie każdy! Będzie to więc idealna opcja na spędzenie rodzinnego czasu w aktywnej formie. Ma to ogromne znaczenie w kontekście tego, że w dzisiejszych czasach dzieci są niemalże przywiązane do wszelkich urządzeń elektrycznych, co nie wpływa dobrze na ich funkcjonowanie, wzrok oraz wagę. 

Rowerowa aktywność pozwala również na progres z treningu na trening. Możemy nie tylko wyznaczać sobie nowe, coraz to dłuższe trasy, ale możemy sukcesywnie zwiększać intensywność jazdy. 

Co warto zabrać i jak przygotować się na długą trasę rowerową? 

Im dłużej jeździmy na rowerze tym chcemy wybierać się coraz dalej. Celami, które wyznaczają sobie wszyscy rowerzyści jest na przykład pokonanie 50 czy 100 kilometrów tym jednośladem. Oczywiście przy odpowiednim przygotowaniu jest to możliwe, jednak istotne tutaj jest przygotowanie nie tylko pod kątem fizycznym. 

Na długą trasę rowerową należy zabrać odpowiednie ubranie. Przy takiej kilkugodzinnej wycieczce musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Warto więc zabrać ze sobą albo bluzę z kapturem, albo płaszcz przeciwdeszczowy. Pomocne będą również spodenki rowerowe, które posiadają specjalną piankę pod tyłek, dzięki której jazda przy nawet długich trasach będzie komfortowa. Jeżeli wybieramy się w trasę podczas okresu wakacyjnego, nieocenione okażą się okulary przeciwsłoneczne bądź czapka z daszkiem, które ochronią nas przed uciążliwymi promieniami słonecznymi. 

Oprócz przygotowania fizycznego i zabrania odpowiedniej odzieży, nie możemy również zapomnieć o prowiancie i piciu. Pod kątem jedzenie warto zabrać przekąski takie jak na przykład kabanosy, jogurty czy batony, które zafundują nam zastrzyk dodatkowej energii do dalszej jazdy. Najważniejsze w ciągu niej jest jednak odpowiednie nawodnienie. W naszym plecaku bądź bidonie nie może zabraknąć wody, której przy kilkudziesięciu kilometrowej trasie powinna być odpowiednia ilość, jako minimum przewyższająca litr. Szczególnie wygodny będzie w tym przypadku bidon z zamocowanym na ramie roweru uchwycie, który ułatwi nam dostęp do wody. Nie będziemy musieli w tym przypadku zatrzymywać się w celu nawodnienia. Woda będzie zawsze pod naszą ręką, a my będziemy mogli kontynuować naszą jazdę i bić tym samym kolejne rekordy i osiągać wyznaczone cele. 

Teraz już wiesz, jak się przygotować do długiej trasy rowerowej. Jeżeli chciałbyś zapisać się na trasę razem z innymi rowerzystami, z pewnością zainteresuje Cię strona z elektronicznymi zapisami na eventy https://elektronicznezapisy.pl/1/bieg.html.