ogrzewanie
Porady

Zalety i wady ogrzewania pelletami – co warto wiedzieć?

Pellet jest coraz częściej wybieranym rodzajem ogrzewania, który niejednokrotnie nazywany jest zielonym węglem. Paliwo wytwarzane jest z surowców odnawialnych pochodzenia roślinnego, ulegających biodegradacji. Czy warto się na niego zdecydować? Zalety i wady ogrzewania pelletami – co warto wiedzieć?

Pellet (Suwałki) – co warto na jego temat wiedzieć? Kilka cennych informacji

Pellet jest wysokokalorycznym paliwem przyjmującym postać granulek o średnicy wynoszącej kilka milimetrów. Jego kaloryczność może sięgać aż 19 MJ/kg, natomiast zawartość popiołu nie przekracza 0,5%. Dzięki temu pellet jest zarówno ekologiczną, jak i ekonomiczną opcją.

Czy warto zdecydować się na ogrzewanie na pellet (Suwałki)?

Planując inwestycję w pellet w Suwałkach, można odnieść szereg korzyści, będących wynikiem jego właściwości. Przede wszystkim podczas procesu jego spalania dochodzi do wytwarzania niewielkiej ilości popiołu i dwutlenku węgla. Niezaprzeczalnym argumentem przemawiającym za jego wyborem jest fakt, iż nie zawiera szkodliwych substancji oraz nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu. Co więcej, ogrzewanie pelletem pozwala na skuteczne obniżenie miesięcznych rachunków, dzięki czemu można zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy.

Pellet (Suwałki) – co warto mieć na uwadze?

Zakup pelletu w Suwałkach wiąże się z szeregiem kwestii, które należy wziąć pod uwagę. W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, jaką gęstość ma paliwo, a także zapytać o dopuszczalną zawartość pyłu, wilgotność oraz wartość opałową. Kolejnym aspektem, o którym należy pamiętać, jest konieczność zakupu odpowiedniego pieca. Mimo iż może się to wydawać kosztowną inwestycją, to z biegiem czasu przyniesie ona wymierne korzyści.

Dlaczego pellet (Suwałki) jest dobrym paliwem?

Podstawową korzyścią płynącą z wyboru pelletu w Suwałkach jest fakt, iż jest on odnawialnym źródłem energii wytwarzanym z odnawialnych surowców pochodzenia roślinnego. Pellet drzewny to paliwo wysokokaloryczne, dzięki czemu jego tona może zastąpić od 450 do nawet 470 litrów oleju opałowego, około 570 metrów sześciennych gazu ziemnego oraz około 0,8 ton ekogroszku. Ponadto z jego spalania w przybliżeniu powstaje 5 kilogramów niewykazującego toksycznego działania popiołu, który ma szeroki zakres wykorzystania. Można go użyć jako nawóz do roślin, co jest dodatkową zaletą przemawiającą za wyborem pelletu.

Jakie są wady ogrzewania pelletem?

Pellet, podobnie jak każde inne paliwo, również posiada wady, o których warto wiedzieć przed jego zakupem. W głównej mierze związane są one z potrzebą zakupu specjalnego pieca, ponieważ wybierając dobrej jakości paliwo, nie musisz martwić się o jego szkodliwość. Dla niektórych osób uciążliwa może być konieczność regularnego czyszczenia pieca, by zadbać o jego higienę i trwałość.

Zalety i wady ogrzewania pelletami – co warto wiedzieć? Podsumowanie

Inwestycja w pellet w Suwałkach wiąże się z wieloma korzyściami i niewieloma wadami, związanymi głównie z potrzebą zakupu i czyszczenia specjalnego pieca. Warto zdecydować się na taki krok, by w rezultacie zaoszczędzić sporo pieniędzy i zadbać o swoje zdrowie, a także o środowisko naturalne.