Przemysł

Urządzenia przemysłowe – nalewarki

Nalewarki to urządzenia powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Swoje zastosowanie mają m.in. w produkcji chemii kosmetycznej i gospodarczej oraz w produkcji spożywczej. Nalewarka wykorzystywana jest do napełniania różnych opakowań wszelkiego rodzaju płynami. Trudno jest dziś znaleźć nowoczesny zakład przemysłowy, który nie wykorzystywałby w swojej produkcji tego typu sprzętu. Co ważne, wyróżnić można kilka rodzajów tych urządzeń. Dobrze wiedzieć, jakie stosowane są w przemyśle i czym się od siebie różnią.

Nalewarki przelewowo-ciśnieniowe

Pierwszym, często wybieranym typem nalewarki jest urządzenie przelewowo-ciśnieniowe. To rodzaj najczęściej używany w zakładach przemysłowych. Dzięki niej możliwe jest szybkie uzupełnianie płynami opakowań szklanych oraz tych wykonanych z tworzyw sztucznych, które mają różną gramaturę. Powszechnie nalewarka przelewowo-ciśnieniowa wykorzystywana jest do napełniania opakowań płynami rzadkimi, średnio lepkimi oraz takimi, które się pienią. Częste stosowanie właśnie tego typu urządzenia wynika przede wszystkim z faktu, że cały proces nalewania uruchamiany jest automatycznie w momencie, w którym pod dozownikiem znajdzie się odpowiednia ilość opakowań. Dużą zaletą tego urządzenia jest na pewno to, że uszczelnia ono opakowania już w trakcie nalewania płynów. Co ciekawe, stosowanie tego modelu minimalizuje problem marnowania płynów. Ich nadmiar jest bowiem odprowadzany z powrotem do urządzenia i wykorzystywany przy kolejnym dozowaniu.

Nalewarki podciśnieniowe do szklanych butelek

Drugim często wykorzystywanym typem urządzenia jest nalewarka podciśnieniowa do butelek szklanych. Przede wszystkim urządzenie to używane jest do rozlewu niegazowanych płynów charakteryzujących się niską gęstością i lepkością. Proces ten polega na pobieraniu cieczy ze zbiornika o niższym niż atmosferyczne ciśnieniu i wtłaczaniu jej do szklanych butelek. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie znacznie większej septyczności dozowanego płynu przy jednoczesnym zachowaniu jego wysokiej jakości. Mówiąc o nalewarkach podciśnieniowych, wskazać trzeba również na ich szybkie działanie oraz wysoką precyzję. Co ważne, urządzenia te podzielić można jeszcze na nalewarki liniowe automatyczne i półautomatyczne.

Nalewarki tłokowe

Stosowane w zakładach przemysłowych linie rozlewnicze często wyposażone są również w nalewarki tłokowe. Ten model napełnia opakowania w sposób objętościowy. Do tego celu wykorzystuje pompy ssąco-tłoczące. Ogromną zaletą nalewarki tłokowej jest jej dokładność i precyzja w dozowaniu płynów. Dodatkowo ten model urządzenia pozwala na stosowanie różnych rodzajów nalewaków. Można zatem dostosować ją do konkretnych potrzeb. Ciekawe rozwiązania w tym zakresie oferuje m.in. firma AUTOJET z Poznania. W ofercie znajdują się nalewaki pneumatyczne zamykane, nalewaki z uszczelnieniem oraz nalewaki podnoszące się wraz z lustrem płynu w trakcie dozowania. Wszystkie urządzenia produkowane się przy zastosowaniu najnowszych technologii.

Nalewarki przepływomierzowe

Tego typu nalewarki wyposażane są w dwa rodzaje przepływomierzy. Może być to przepływomierz masowy bądź elektromagnetyczny. Urządzenie tego typu można dostosować do różnych rodzajów płynów oraz wielkości dozy. To bardzo duża zaleta tego modelu. Sama doza kontrolowana jest tu właśnie przez przepływomierze.

Nalewarki wagowe

Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o nalewarkach wagowych. Ten model urządzenia wykorzystywany jest przede wszystkim wówczas, kiedy potrzebna jest bardzo duża precyzja przy napełnianiu dużych opakowań płynami o wysokiej lepkości. Nalewarki wagowe charakteryzują się tym, że w znaczący sposób ograniczają ryzyko strat podczas nalewania. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu bardzo dokładnego sterowania wagowego. Co więcej, daje ono także pewność tego, że w każdym opakowaniu znajduje się dokładnie taka sama ilość płynu. Nalewarki wagowe także podzielić można na automatyczne, półautomatyczne i liniowe.