drukarka
Porady

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki?

Drukarka to obowiązkowy element wyposażenia biur i gospodarstw domowych. Zatem jej zakup to bardzo ważna kwestia, której nie można podjąć na „chybił trafił”. Przeciwnie, trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki. Poniższy artykuł skupi się na odpowiedzi na to pytanie.

Drukarka poleasingowa – co warto wiedzieć?

Drukarka taka nie jest produktem nowym. Przeciwnie, mogła mieć przed Tobą nawet więcej, niż jednego właściciela. Atutem takich drukarek jest niewątpliwie ich względnie niska cena. Ich stan nie musi być zły. Wręcz przeciwnie, niejednokrotnie można trafić na oferty sprzętu w świetnym stanie. Jego największym atutem będzie to, że jego cena będzie niższa niż w sklepie. Jednak warto bardzo uważnie skontrolować stan drukarki przed jej zakupem, by nie być potem rozczarowanym.

Drukarka poleasingowa może być także produktem, który bierzesz w leasing i teraz chcesz go wykupić. W takiej sytuacji znasz już jego stan i możliwości.

Na co zwrócić uwagę kupując drukarkę?

Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii jest koszt. Mowa tu nie tylko o koszcie zakupu. Ten ponosisz jednorazowo. Jednak eksploatacja drukarki również wiąże się z wydatkami. Kupno papieru, tuszu czy części wymiennych to zakupy regularne. Rynek oferuje bardzo zróżnicowane ceny, zatem dobrą praktyką będzie szczegółowy research w kwestii cen tychże materiałów. W związku z ceną warto poświęcić uwagę rodzajowi drukarki. Nie jest to bezwzględna reguła, ale bardzo często atramentowe są znacznie tańsze od laserowych.

Innym ważnym zagadnieniem jest jakość wydruków. Drukarka do celów gospodarstwa domowego niekoniecznie musi oferować taką samą jakość, jak jej odpowiednik w biurze. Oczywiście za wyższą jakością często idzie wyższa cena, której wcale możesz nie chcieć płacić.

Nie bez znaczenia jest także tempo pracy urządzenia. Drukowanie pracy domowej czy prezentacji do szkoły nie musi odbyć się jak najszybciej. Możesz kazać drukarce wydrukować pracę swojego dziecka i w oczekiwaniu zająć się innymi obowiązkami. Inaczej wygląda kwestia pracy w biurze. Tam możesz pozostać pod bardzo dużą presją czasu. W związku z tym tempo pracy drukarki będzie dla Ciebie czynnikiem olbrzymiego znaczenia.

Na tempo pracy wpływa między innymi rodzaj drukarki. Drukarki laserowe mogą wykazywać się mniejszym tempem, jeśli chodzi o elementy graficzne. Zatem jeśli często drukujesz coś więcej niż sam tekst, lepszym wyborem pod kątem wydajności będzie drukarka atramentowa.

Jeśli Twoim obiektem zainteresowania jest drukarka poleasingowa bądź używana, warto poprosić sprzedawcę o zdjęcia sprzętu czy możliwość obejrzenia go na żywo. W ten sposób można uniknąć zakupu sprzętu, który nie działa lub szybko przestanie działać.

Jak rozpoznać dobrą firmę sprzedającą drukarki?

Na co zwrócić uwagę kupując drukarkę? Oczywiście na samą firmę, w której chcesz dokonać zakupu. Wbrew pozorom marka sprzętu jest czymś drugorzędnym. Firma o złej reputacji może sprzedawać sprzęt znanych producentów. Mimo to może sprzedawać go po zawyżonych cenach, w złym stanie czy zwlekać z dostawą. Dlatego warto, byś poświęcił chwilę na sprawdzenie opinii poprzednich klientów. Przykładowym wartościowym źródłem informacji może być wyszukiwarka Google czy grupy w mediach społecznościowych.

O reputacji firmy mogą także świadczyć różne branżowe nagrody czy certyfikaty. Pozytywna ocena od niezależnych organów bardzo dobrze świadczy o firmie. Jednak warto pamiętać, by sprawdzić, czy firma nie uzurpuje sobie certyfikatu, którego tak naprawdę nie posiada. Warto sprawdzić na stronie organu wystawiającego certyfikat czy nadającego nagrodę, czy rzeczywiście nagrodził dany podmiot.

Dodatkowo warto przyjrzeć się doświadczeniu firmy. Oprócz tego warto porównać ceny w różnych sklepach. Ten sam model można nabyć po bardzo zróżnicowanych cenach w zależności od sklepu. Możesz zdecydować się na porównywarkę cen lub dokonywać researchu samodzielnie.