drzwi
Porady

Jakie wybrać drzwi wewnętrzne? – Porady

Wybór drzwi wewnętrznych nie jest tak prosty, jak się wydaje. Po drodze trzeba podjąć kilka decyzji, których efekty będą trwały latami. Organizują przestrzeń, chronią prywatność i uzupełniają nasze koncepcje aranżacji wnętrz. Drzwi wewnętrzne są ważnym elementem naszego domu. Mogą robić wiele rzeczy: rozjaśnić pomieszczenie, wyciszyć je, zatrzymać ciepło, poprawić wentylację, a nawet ułatwić przechowywanie rzeczy. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Przekonajmy się, jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Estetyka i wygląd drzwi wewnętrznych

Drzwi są elementem wykańczającym całe pomieszczenie, dlatego powinny być spójne z jego stylem. W zależności od preferencji kolor produktu można dopasować do barwy okien, podłóg czy mebli. Dlatego jeśli wnętrze utrzymane jest w stylu minimalistycznym, gdzie większość mebli jest w kolorze białym, warto również wybrać takie drzwi wewnętrzne. Pozwoli to na harmonijną i spójną aranżację wnętrza. W ostatnich sezonach bardzo popularne są style monochromatyczne. Możesz więc wybrać szare drzwi do szarych ścian, a do czarnych podłóg dobrze sprawdzają się również ciemne modele. Z kolei we wnętrzach kontrastowych można spróbować nietypowych zestawień, takich jak czerń i biel. Ten look jest idealny do stylu nowoczesnego lub glamour. 

Wybierz odpowiedni materiał

Drzwi wewnętrzne wykonane są z drewna i materiałów drewnopochodnych. Ramy okienne mogą być wykonane z profili drewnianych lub płyt MDF. Skrzydła wypełnione są wstawkami o strukturze plastra miodu lub płyt wiórowych. W pierwszym przypadku drzwi są zdecydowanie lżejsze. Płyta wiórowa z wypełnionymi otworami sprawia, że drzwi są stabilniejsze i trwalsze. Zewnętrzne wykończenie skrzydła drzwi wykonane jest z 3 lub 4 mm płyt HDF, które mogą być lakierowane lub pokryte folią dekoracyjną, lub laminatem. Najszlachetniejszym wykończeniem jest naturalne drewno pokryte lakierem utwardzanym promieniami UV. Tak szeroki wybór technik wykończeniowych pozwala na niemal nieograniczoną paletę kolorów i wzorów drzwi wewnętrznych. Szukając idealnego produktu, sprawdź sklepy posiadające ofertę drzwi wewnętrznych z montażem w Warszawie.

Nie zapomnij o odpowiednich wymiarach

Podstawowa szerokość drzwi wewnętrznych to 80 centymetrów. To wygodny wymiar, który pozwala na swobodne korzystanie z kanałów. Każdy mebel bez problemu zmieściłby się w tak szerokim otworze. Znajdziemy również szersze drzwi ze skrzydłami 90, 100 czy nawet 110 centymetrów. Ten typ drzwi jest zwykle używany do wejścia do domu lub mieszkania. Czasami dostępne są również węższe drzwi o szerokości 60 lub 70 centymetrów. Wąskie drzwi z powodzeniem mogą być stosowane w szatniach, szatniach, spiżarniach i innych pomieszczeniach pomocniczych. 

Standardowa wysokość drzwi to około 200 centymetrów. Otwór o wymiarach 80 x 200 centymetrów zapewni wygodne poruszanie się między pomieszczeniami. Kupując drzwi wewnętrzne z montażem w Warszawie, możesz skorzystać z porad specjalistów, którzy pomogą Ci dobrać odpowiedni produkt.