oczyszczacz powietrza
Porady

Jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy?

Zanieczyszczone powietrze stanowi spore zagrożenie dla ludzkich organizmów. Może wywoływać ono liczne dolegliwości i prowadzić nawet do poważnych schorzeń. Niestety smog, drobnoustroje, kurz i zarodniki pleśni powodują, że jakość powietrza w budynkach jest bardzo niska. Na szczęście w sprzedaży pojawiły się zaawansowane urządzenia, filtrujące powietrze i niwelujące z niego różnorodne zanieczyszczenia. Jeśli zastanawiasz się, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Najlepszy oczyszczacz powietrza – czyli jaki?

Oczyszczacze powietrza to sprzęty, które filtrują powietrze i usuwają z niego zanieczyszczenia. Dobre urządzenia są w stanie zniwelować z powietrza smog, alergeny, roztocza, drobnoustroje, cząsteczki kurzu czy dym papierosowy. Wysokiej jakości oczyszczacze powietrza potrafią usunąć z powietrza także brzydkie zapachy oraz różnorodne zanieczyszczenia mechaniczne i gazowe. Na rynku można również znaleźć sprzęty z dodatkowymi funkcjami nawilżania powietrza i jonizacji.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oczyszczacza powietrza?

Wybierając oczyszczacz powietrza, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim trzeba sprawdzić zdolność do usuwania drobnych zanieczyszczeń w poszczególnych sprzętach. Należy pamiętać, że aby skutecznie oczyścić powietrze, najlepiej sięgnąć po urządzenie usuwające nawet drobny pył PM2,5.

Ponadto podczas wyboru oczyszcza powietrza, trzeba zwrócić uwagę na jego głośność. Jeżeli zależy nam, żeby sprzęt był włączony podczas snu, jego głośność nie może być wyższa niż 35 dB, jeśli nasze uszy znajdują się w odległości min. 2 metry od niego. Należy pamiętać, że im cichsze urządzenie, tym wyższy komfort użytkowania. Szukając najlepszego oczyszczacza powietrza, trzeba sprawdzić także pobór mocy poszczególnych urządzeń. Jak wiadomo, im niższy pobór, tym mniejsze koszty eksploatacji i niższe rachunki za prąd. Najlepiej wybrać urządzenie, które nie pobiera większej mocy niż 30W.

Wybierając oczyszczacz do swojego budynku, należy zwrócić uwagę również na wymiary sprzętów. W sprzedaży dostępne są zarówno urządzenia o niewielkich gabarytach, jak i duże, masywne modele. Jeśli szukasz oczyszczacza powietrza do małego pokoju lub zamierzasz często przenosić ten sprzęt, sięgnij po urządzenie o niedużych wymiarach i niskiej wadze.

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza sprawdź dodatkowo jego funkcje i wyposażenie. Innowacyjne modele posiadają m.in. tryby automatyczne, programy czasowe oraz zaawansowane czujniki wilgotności, pyłów, zapachów i temperatury. Tak nowoczesne sprzęty pozwalają zwykle nie tylko oczyszczać powietrze z podstawowych zanieczyszczeń, ale również je nawilżać czy jonizować. Tego typu urządzenia doskonale sprawdzają się wśród wymagających konsumentów, którzy oczekują od sprzętu czegoś więcej niż samego oczyszczania.

W czasie zakupu oczyszczacza powietrza warto sprawdzić także jego retencję, czyli poziom usuwania zanieczyszczeń powietrza. Jak można się domyślić, im jest on wyższy, tym lepiej.

Usuwanie zanieczyszczeń powietrza bez klasycznego oczyszczacz – czy to możliwe?

Mimo że na rynku dostępny jest szeroki wybór oczyszczaczy powietrza, to wiele osób wciąż poszukuje innych rozwiązań. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się urządzenia do oczyszczania powietrza przeznaczone do montażu w systemie wentylacji mechanicznej. Sprzęty te skutecznie usuwają mikroorganizmy i nieprzyjemne zapachy. Najczęściej wykorzystują one Promieniową Jonizację Katalityczną. Zazwyczaj są niedrogie w eksploatacji, gdyż pobierają niewiele energii elektrycznej. Tego typu urządzenia można zamówić na stronie: https://activtek.pl/urzadzenia-activtek/. Firma Activtek oferuje szeroki wybór zaawansowanych sprzętów do oczyszczania powietrza. Wśród jej asortymentu można znaleźć urządzenia, które usuwają grzyby i bakterie z powietrza oraz powierzchni w aż 99,99%! Sprzęty te rewelacyjnie sprawdzają się m.in. w przedsiębiorstwach, barach i restauracjach. Spełniają swoje zadania równie dobrze, co najlepsze oczyszczacze powietrza.