Rynek i biznes

Jak skutecznie znaleźć mieszkanie do wynajęcia?

Szukasz mieszkania, wpisujesz w wyszukiwarkę „mieszkanie do wynajęcia Wrocław”. Pokazuje Ci się bardzo dużo wyników. Od razu przestaje Ci się chcieć to wszystko po kolei czytać i oglądać… Znamy to. A może by tak poszukać kogoś, kto zrobi to za Ciebie? To proste! Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „biuro nieruchomości Wrocław”. Wśród wyników wyszukaj biuro spełniające najlepiej Twoje kryteria, na przykład znajdujące się najbliżej Ciebie. Sprawdź, czy oferowanie przez nie ceny i warunki są dla Ciebie do zaakceptowania i skontaktuj się w celu omówienia szczegółów.

Zalety korzystania z biura nieruchomości

Biuro nieruchomości pomoże Ci z formalnościami. To pośrednik odpowiada za poprawne sformułowanie umowy i dzięki niemu nie wpadniesz w pułapkę prawną, z której istnienia nie zdajesz sobie nawet sprawy (póki coś złego się nie wydarzy). Biuro sprawdzi za nas stan prawny nieruchomości i to, czy osoba, która wynajmuje mieszkanie, ma w ogóle do tego prawo. Dzięki temu nie musisz się martwić o bezpieczeństwo transakcji.

Pamiętaj, że pracownicy biura nieruchomości po prostu zajmują się taką pracą na co dzień i posiadają lata doświadczeń w wyszukiwaniu właściwych ofert. Może być Ci bardzo trudno, jeśli tej samej jakości pracę będziesz chciał wykonać samodzielnie. Poza tym zajmie to naprawdę bardzo dużo czasu, który można przeznaczyć na coś przyjemniejszego. Biuro nieruchomości często posiada dodatkowe bazy danych oraz ma dostęp do ofert, które jeszcze nie zostały opublikowane. Lista mieszkań, spośród których będzie dokonywany wybór twoich czterech kątów, jest naprawdę długa. Pośrednicy znają także wady i zalety różnych lokalizacji w mieście. Pomogą Ci uniknąć wynajęcia mieszkania w niekorzystnym dla Ciebie miejscu z uwagi na położenie lub sąsiedztwo. 

Jak wybrać biuro nieruchomości?

Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia opinii o wybranym biurze. Czy inni klienci nie mieli jakichś poważnych problemów przy współpracy? Jakie relacje klientów można przeczytać w internecie? Pamiętaj też, że ludzie czasem po prostu wylewają swoje frustracje na przypadkowe osoby i niekoniecznie to, co piszą, musi być prawdą. Nie zrażaj się więc do danego biura po pierwszej niekorzystnej opinii.

Warto sprawdzić pośrednika w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN. Wprawdzie kiedyś do prowadzenia tego typu działalności potrzebna była licencja, ale od 1 stycznia 2014 nastąpiła deregulacja zawodu pośrednika nieruchomości i brak licencji nie oznacza, że mamy do czynienia z podmiotem nieprofesjonalnym. Z wybranym biurem nieruchomości podpisz umowę szczegółowo opisująca zakres obowiązków agenta nieruchomości.

O co pytać pośrednika?

Zapytaj o sposób pobierania wynagrodzenia oraz o to, czy będzie próbował wynegocjować niższą stawkę czynszu w Twoim imieniu. Jeżeli jego wynagrodzenie jest stałe, to bardziej będzie mu zależało na tym, żebyś płacił jak najniższy czynsz, bo to przełoży się na Twoje zadowolenie z usługi. Jeśli wynagrodzenie agenta nieruchomości zależy od płaconego czynszu, po prostu określ maksymalną kwotę, jaką możesz przeznaczyć na mieszkanie. Dowiedz się czy pod uwagę jest brany stan techniczny lokali oraz, czy jest możliwość uzyskania informacji na temat osób zamieszkujących sąsiadujące mieszkania. Jeśli chcesz zamieszkać razem ze swoim zwierzęciem, warto zaznaczyć to na samym początku, ponieważ wielu właścicieli mieszkań nie wyraża zgody na obecność psa lub kota w lokalu mieszkalnym.

Nadal szukasz? Po prostu wpisz w wyszukiwarkę „biuro nieruchomości Wrocław wynajem mieszkań” i zacznij szukać najlepszego dla Ciebie pośrednika. Powodzenia w wyborze Twojego nowego domu!