Porady

Czym sprzątać w domu?

Od kilku lat dbanie o środowisko jest bardzo ważne tematem i przestało być utożsamiane z czymś niszowym. W dzisiejszych czasach łatwo jest znaleźć produkty, które są dużo bardziej przyjazne dla środowiska od tych tradycyjnych środków. Na rynku jest ich naprawdę dużo i wciąż zdobywają nowych zwolenników. Świadomość dotycząca dbania o środowisko stale wzrasta i łatwo znaleźć interesujące nas informacje. Dużą popularnością cieszą się ostatnio ekologiczne produkty do dezynfekcji i czyszczenia. Można je znaleźć w bardzo łatwy sposób, gdyż są łatwo dostępne. Co należy wziąć pod uwagę, wybierając produkty do dezynfekcji? Czym sprzątać w domu, jeśli chcemy działać w duchu idei “less waste”? Dlaczego warto postawić na ekologiczne rozwiązania?

Czym są ekologiczne produkty do dezynfekcji?

Ekologiczne środki czystości to produkty, które odznaczają się dużo mniej szkodliwym wpływem na środowisko. Nie przenikają one do wód, eliminując żyjące tam stworzenia i nie pogarszają jakości gleby. Wielu osobom wydaje się, że ekologiczne środki są dużo mniej skuteczne niż tradycyjne produkty do sprzątania. Nic bardziej mylnego. Radzą sobie one równie dobrze z czyszczeniem i dezynfekcją. Do ich tworzenia używa się sprawdzonych składników i specjalnie opracowanych receptur, które w niczym nie ustępują standardowym odpowiednikom. Dodatkowo są one w pełni bezpieczne dla zdrowia. Można znaleźć także produkty, które będą właściwe dla alergików. Istnieje wiele rodzajów ekologicznych środków do czyszczenia. Mogą to być produkty uniwersalne, a także przeznaczone specjalnie do danego pomieszczenia, np. kuchni lub łazienki, a także stworzone do czyszczenia określonej powierzchni, np. szkła czy drewna.

Co należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu środków czystości?

Szukając odpowiednich produktów do czyszczenia i dezynfekcji warto mieć na uwadze kilka spraw. Bardzo ważny jest skład poszczególnych artykułów. Przy wybieraniu środków czystości należy zwrócić uwagę, czy nie zawiera takich substancji jak benzeny, związki chloru czy wodorotlenek sodu. Mogą być niebezpieczne nie tylko dla planety, ale również dla naszego zdrowia. Często powodują one silne alergie, powodują oparzenia i rany, a także źle wpływają na układ oddechowy. W przypadku środowiska mogą zaburzyć równowagę biologiczną czy degradować glebę. W takim razie czym sprzątać w domu, aby nie mieć negatywnego wpływu na planetę? Warto wybrać produkty, w którym składniki są pochodzenia naturalnego, ponieważ są dużo bardziej bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Wiele ekologicznych produktów powstaje przy mniejszym zużyciu wody, co również bardzo pozytywnie wpływa na planetę. Ich środki czystości składają się głównie z biodegradowalnych surowców, które nie naruszają równowagi w środowisku. Istnieje dużo substancji, które nie wpływają negatywnie na planetę i pozwalają na sprzątanie w harmonii z naturą. Może to być soda, mydła roślinne, skrobia roślinna, alkohol roślinny, olej cytrynowy czy cukrowe środki powierzchniowo-czynne na bazie oleju kokosowego. Mogą mieć one właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i czyszczące. Świetnie radzą sobie z zabrudzeniami, smugami czy osadami.

W przypadku ekologicznych produktów do dezynfekcji dobrze jest wybrać taki, który został stworzony na bazie alkoholu. Doskonale i szybko radzi on sobie z zabijaniem bakterii. Częste używanie alkoholu może prowadzić do podrażnień lub wysuszenia, dlatego warto zwrócić uwagę, aby w składzie były substancje nawilżające, np. gliceryna. Jeśli nasza skóra jest wyjątkowo wrażliwa i skłonna do alergii, dobrze jest postawić na produkty, które nie zawierają sztucznych substancji i kompozycji zapachowych, gdyż to właśnie one są najczęściej odpowiedzialne za reakcje alergiczne. Ważne są również opakowania produktów. Powinny być one wykonane z takich materiałów, które mogą być ponownie przetworzone i wykorzystane, aby przyczynić się do mniejszego zanieczyszczania Ziemi.

Dlaczego warto postawić na ekologiczne rozwiązania?

Ekologiczne produkty do dezynfekcji i sprzątania mają wiele zalet. Przede wszystkim są bezpieczne dla środowiska i dzięki nim w dużo mniejszym stopniu przyczyniamy się do zanieczyszczania i degradacji planety. Ekologiczne środki często są także dużo lepszym rozwiązaniem dla naszych finansów, gdyż są bardziej wytrzymałe niż tradycyjne produkty i służą przez dłuższy czas.