witaminy
Porady

Jakie witaminy suplementować?

Witaminy i minerały stanowią grupę składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Suplementacją należy objąć te witaminy, których brakuje w naszym organizmie. Zazwyczaj ich niedobory można określić na podstawie badań kontrolnych. Jeśli już wiadomo, jakie witaminy należy suplementować, trzeba dokonać wyboru odpowiednich preparatów zawierających najlepiej przyswajalne związki.

Kiedy mogą powstać niedobory składników odżywczych?

Wpływ na to, co suplementować ma w dużej mierze aktualna pora roku. Witamina D3 jest wytwarzana pod wpływem promieni słonecznych, a ponieważ wiosną i zimą słońca jest mało, trzeba uzupełniać jej niedobory. Owoce i warzywa uprawiane w gruncie mają dużo więcej witamin niż rośliny uprawiane w warunkach szklarniowych. Przechowywanie produktów, nawet w warunkach chłodniczych, również zmniejsza zawartość w nich witamin.

Przyczyną niedoborów może być także zażywanie leków, między innymi preparatów zobojętniających kwasy żołądkowe, antybiotyków, leków stosowanych w cukrzycy i chorobach nerek. Przebieg różnych chorób, takich jak miażdżyca, osteoporoza czy nowotwory ma wpływ na decyzję lekarzy o tym, jakie witaminy warto suplementować. Kobiety w ciąży oraz obficie miesiączkujące również powinny wziąć pod uwagę, co warto suplementować.

Producenci preparatów zawierających składniki odżywcze, jak np. Colostrum Polska śledzą najnowsze badania medyczne w celu wytworzenia najbardziej aktywnych form witamin i najlepiej przyswajalnych minerałów, aby organizm mógł je skutecznie wykorzystać.

Witaminy – co warto suplementować?

  • Witamina C, czyli kwas askorbinowy to jeden z najbardziej niezbędnych składników potrzebnych organizmowi. Zastanawiając się, jakie witaminy suplementować, nie można zapominać o kwasie askorbinowym. Uruchamia on wiele enzymów, jest niezbędny w tworzeniu kolagenu, ułatwia wchłanianie żelaza. Jest to związek rozpuszczalny w wodzie i usuwany z moczem, ale należy uważać, aby nie przyjmować go w nadmiarze powyżej 1g na dobę, ponieważ może sprzyjać tworzeniu się kamieni nerkowych.
  • Zestaw witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, witaminy A i E.  Witamina E jest odpowiedzialna za usuwanie wolnych rodników z organizmu, suplementacja tej witaminy powinna obejmować tokoferole oraz tokotrienole, ponieważ jest pewna różnica w ich działaniu. Witamina A czyli retinol może być przyjmowana pod postacią beta-karotenu, organizm nie syntetyzuje jego nadmiaru, dlatego wykorzystanie witaminy w tej postaci nie skutkuje żadnymi działaniami niepożądanymi. Ilość wykorzystanego retinolu przez organizm jest uzależniona od obecności tłuszczu w diecie.
  • Witaminy z grupy B, które są rozpuszczalne w wodzie. Decyzja dotycząca tego, jakie witaminy brać, uzależniona jest również od ich właściwości, ponieważ niektóre z nich są kumulowane w organizmie, co może zagrażać zdrowiu. Witaminy z grupy B nie są magazynowane w organizmie, a ich niedobór jest przyczyną wielu stanów chorobowych. Biorą one udział w prawidłowym przebiegu wielu procesów w organizmie, na niedobory tych witamin są narażeni szczególnie wegetarianie, osoby starsze i kobiety w ciąży.

Kiedy witaminy należy przyjmować – przed posiłkiem, czy po?

Producenci witamin, między innymi Colostrum Polska, koncentrują swoje działania na tym, aby były one przyswajalne odpowiednio przez organizm, ale trzeba jeszcze pamiętać, że rozkładają się one w różnych warunkach. Niektóre z nich rozpuszczają się w tłuszczach, zanim trafią do krwiobiegu, inne rozpuszczają się w wodzie. To, jakie witaminy powinno się  suplementować, zależy również od rodzaju spożywanego posiłku, powinien on zawierać tłuszcz. Związki, które rozpuszczają się w tłuszczach to witaminy lipolifolowe, czyli A, D, E i K. Tłuszcze to nie tylko mięso, ale również oliwa, awokado czy orzechy. Witaminy, które należy suplementować, są także rozpuszczalne w wodzie, nazywane są hydrofilowymi. Są to witaminy z grupy B oraz witamina C. Można je przyjmować rano, nawet przed jedzeniem. Są rozpuszczane zaraz po spożyciu w układzie pokarmowym, a ich nadmiar zostaje wydalony z moczem.