Ogród i dom

Jakie listwy przypodłogowe wybrać? Rodzaje listew

Położenie podłogi to jeszcze nie koniec prac remontowych. Kolejnym krokiem jest wybór i montaż listew przypodłogowych. Używa się ich, aby zapobiec przenoszeniu zanieczyszczeń z podłogi na ścianę. Kolejną ich funkcją jest maskowanie przerw, które pojawiają się pomiędzy podłogą a ścianą. Ozdobne listwy nachodzą na podłogę i skutecznie je zakrywają. Niektóre modele posiadają specjalny rowek służący do ukrywania kabli. Listwy przypodłogowe spełniają wiele zadań, dlatego nie warto ich pomijać. Jednak szeroki wybór różnych modeli utrudnia znalezienie odpowiedniego produktu. Poniżej zalety i wady listew wykonanych z MDF, poliuretanów oraz naturalnego drewna. Z dalszej części tekstu można też dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat coraz bardziej popularnych listew przypodłogowych LED.

 

Listwy przypodłogowe MDF i poliuretanowe

 

Większość osób wybierając listwy, decyduje się na te wykonane ze sztucznych materiałów. Najczęściej kupowane są listwy MDF. To nic innego, jak płyta drewnopochodna, którą uzyskuje się, mieszając zmielone drewno i związki organiczne. Taki surowiec ma wiele zalet. Przede wszystkim jest elastyczny, dzięki temu producenci są w stanie z łatwością nadać listwom odpowiedni kształt. Plastyczność przekłada się również na trwałość takiego cokołu. Listwy przypodłogowe są także korzystne cenowo. Ich cena może być różna w zależności od konkretnego modelu. Wpływ na to ma chociażby długość, grubość i wysokość listwy, jak również jej przeznaczenie.

 

Listwy przypodłogowe MDF to produkt, który łatwo jest wyczyścić. Z tego względu idealnie sprawdzi się w tak często użytkowanych pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka. Konkurencją dla tego typu cokołów mogą być listwy przypodłogowe poliuretanowe. Pasują do podłóg wykonanych z każdego tworzywa. Wybierając klasyczne listwy przypodłogowe białe, można być pewnym, że wpiszą się w charakter każdego wnętrza. Są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne ze względu na to, że powstają z polistyrenu o dużej gęstości. Ich kolejną zaletą jest łatwy montaż. Takie listwy można przycinać samodzielnie w domu bez konieczności używania zaawansowanych narzędzi.

 

Listwy przypodłogowe wykonane z drewna

 

Listwy przypodłogowe drewniane potrafią całkowicie odmienić pomieszczenie. Lite drewno to kwintesencja elegancji. Takie listwy można montować zarówno przy drewnianej podłodze, jak i tej, która wykonana została z paneli. Cena listew przyściennych z tego naturalnego tworzywa jest znacznie wyższa niż w przypadku cokołów z materiałów drewnopodobnych. Koszt  różni się w zależności od tego, z jakiego gatunku drewna zostały zrobione. Dobrze jest wybierać listwy przypodłogowe dębowe lub bukowe, gdyż te materiały są wystarczająco twarde i wytrzymałe. Aby ten element dekoracyjny posłużył przez wiele lat, warto upewnić się, czy został prawidłowo zabezpieczony. Niezabezpieczone drewno będzie bardziej podatne na wilgoć i zabrudzenia. Listwy przypodłogowe drewniane wybierane są głównie ze względu na walory estetyczne. Te w naturalnym odcieniu dobrze uzupełnią pokoje w stylu rustykalnym. Egzemplarze pomalowane na kolor biały, szary lub czarny, takie jak oferowane przez sklep https://otownetrze.pl/listwy pasować będą również do nowoczesnych wnętrz.

 

Nowoczesne listwy LED

Listwy przypodłogowe to taki element, który powinien znaleźć się w każdym mieszkaniu. Skoro jest niezbędny, to dlaczego nie miałby też być ozdobny? Takie właśnie są listwy przypodłogowe LED. Oświetlenie przy parkiecie znacznie ułatwi poruszanie się po mieszkaniu w godzinach wieczornych. Dzięki paskom LED-owym listwy wyglądają znacznie lżej. Wybierając tę dekorację, należy zwrócić uwagę na kolor światła, który będzie emitowany. Zupełnie inaczej prezentować się będą listwy z ciepłą barwą światła, a jeszcze inaczej z zimną powłoką. Dodatkowo zaletą taśm LED-owych jest ich energooszczędność. Wspomniane listwy charakteryzują się nieskomplikowanym montażem. Większość modeli wymaga użycia kleju, preferowanego do tego typu prac. Za pomocą takich cokołów zwykły element wykończeniowy staje się ozdobą, która przykuwa uwagę.