rolnik
Porady

Jak zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego?

Jeśli chodzi o polską gospodarkę, to obejmuje ona wiele sektorów. Od dłuższego czasu możliwe jest zaobserwowanie rosnącej popularności sektora usługowego. Mimo to nadal rolnictwo stanowi również jeden z pewniejszych biznesów w XXI wieku. Nic w tym dziwnego, ponieważ czasy mogą się zmieniać, a żywność będzie nadal potrzebna. dlatego nieustannie istnieje konieczność korzystania z ofert kogoś, kto specjalizuje się w produkcji jedzenia, obejmującej uprawę roślin czy też hodowlę zwierząt.

Rolnictwo jest sektorem gospodarczym, który ulega częstym modernizacjom, więc współczesne prace wyglądają zupełnie inaczej niż kilkanaście lat temu. W związku z tym rośnie zainteresowanie tą branżą. Wielu ludzi zastanawia się, czy można zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego. Warto zgłębić ten temat.

Jak zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego? Kim jest rolnik?

Przed dołączeniem do szerokiej grupy zawodowej rolników warto wcześniej dowiedzieć się czegoś więcej na temat prawnej definicji osoby reprezentującej taką profesję. Znając definicję prawną, można podjąć dalsze kroki w celu rozpoczęcia działalności w branży. Zapis ten można bez większych problemów znaleźć w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z tym dokumentem za rolnika uznaje się osobę, która posiada albo dzierżawi tereny rolne, których powierzchnia nie przekracza 300 hektarów. Dodatkowo przepisy wymagają jednoznacznego i samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Innymi słowy, rolnik kieruje pracą gospodarstwa i podejmuje istotne decyzje. Aby uzyskać więcej informacji na temat statusu takiej osoby, warto odwiedzić dobry portal rolniczy, których działa sporo w Internecie. Można w nich wyczytać, że do zostania rolnikiem zachodzi konieczność zamieszkiwania w gminie, na której terenie znajduje się obszar rolny obsługiwany przez okres 5 lat. Istotne jest też posiadanie stosownych kwalifikacji, potrzebnych do uprawiania takiego zawodu.

Jak zostać rolnikiem bez szkoły? Kwalifikacje są bardzo istotne

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, również w branży rolniczej do prowadzenia gospodarstwa rolnego konieczne jest dysponowanie odpowiednimi kwalifikacjami. Najlepiej zaplanować zdobywanie wykształcenia jeszcze na etapie obowiązkowej edukacji szkolnej, ponieważ w ten sposób można najłatwiej uzyskać wymagane umiejętności. Wspomniana wyżej ustawa podkreśla wyraźnie, że otrzymanie statusu rolnika indywidualnego wiąże się z koniecznością dysponowania odpowiednimi kwalifikacjami. Zgodnie z tą ustawą wśród nich wymienia się ukończenie szkoły zawodowej bądź średniej o profilu związanym z rolnictwem. Uzyskanie odpowiedniego rolniczego wykształcenia wyższego również spełnia te wymagania.

Aktualnie na rozpoczęcie działalności i pracy w branży rolniczej decydują się osoby, które nie miały wcześniej styczności z tego typu pracą. Tak zwany rolnik bez wykształcenia rolniczego nabytego w odpowiednich szkołach to pojęcie pojawiające się coraz częściej w zapytaniach wielu ludzi. Okazuje się bowiem, że ustawowo wymagane kwalifikacje można uzyskać również w inny sposób. Między innymi wystarczy otrzymać tytuł kwalifikacyjny albo zawodowy mistrza w branży rolniczej. Warto jednak pamiętać, że wymogiem jest również odbycie przynajmniej 3-letniego stażu pracy w tym sektorze.

Dlaczego warto zostać rolnikiem?

Otrzymanie oficjalnego statusu rolnika jest bardzo ważne nie tylko ze względu na prowadzoną działalność i uzyskiwany z niej dochód. Warto mieć na uwadze to, że rolnicy indywidualni mogą liczyć na uzyskanie różnego rodzaju dopłat oraz dotacji z Unii Europejskiej. Dodatkowo w przypadku posiadania ziemi w ilości mniejszej niż 6 hektarów nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto rolnicy indywidualni mają większą swobodę, jeśli chodzi o proces zakupu ziemi i załatwianie formalności, które są z nim związane. To dlatego warto decydować się na naukę w szkołach rolniczych lub na późniejsze pozyskiwanie kwalifikacji w tym zawodzie.