Ogród i dom

Jak wybrać listwy przypodłogowe? Praktyczne porady

Jednymi z najważniejszych elementów wystroju wnętrza są listwy przypodłogowe, które posiadają funkcję praktyczne, a zarazem estetyczne. Ich kolor, kształt oraz wysokość powinny podkreślać wystrój wnętrza. Podstawowe zadania listwy przypodłogowych to zasłonięcie nierówności, które znajdują się między podłogą a ścianą. Istnieje także ryzyko zabrudzenia ściany podczas mycia podłogi mopem, co w momencie posiadania lister przypodłogowych jest prawie niemożliwe. To jak tego typu listwy wyglądają, zależne jest głównie od tego, z jakich materiałów są wykonane. Warto wspomnieć też, że gdy mamy puszczone w ścianie przewody to za pomocą listwy możemy je zakryć, co wygląda bardziej estetycznie niż w przypadku użycia maskownic.

 

Listwa przypodłogowa i jej rodzaje

 

Listwy z pełnym przekrojem, które montuje się bezpośrednio do ściany to cokoły. Występują one w dwóch wersjach jako proste lub ozdobne frezowane, które są pogrubione w dolnej części lub wykończone ćwierćwałkiem. Natomiast listwy przypodłogowe, które pozwalają nam na ukrycie przewodów w przestrzeni odstającej od ściany to listwy profilowe. Mogą być także spojone ze ścianą przy użyciu profili aluminiowych, w ten sposób uzyskujemy listwy, które nazywają się listwami chowanymi w ścianie. Są polecane, szczególnie gdy mamy do czynienia z grubszymi okładzinami ściennymi.

 

Z jakich materiałów wykonane są listwy przypodłogowe?

 

Najczęściej tego typu listwy wykonuje się z litego drewna lub drewna pokrytego fornirem, czyli cienkimi płatami drewna, które stosuje się jako oleina lub obłogi. Możemy także spotkać listwy z MDF, czyli płyty pleśniowe z włókien drzewnych, które mogą być lakierowane, laminowane lub fornirowane oraz listwy metalowe. Są one wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej. Mogą być także bardzo cienkie, przez co prezentują się lekko i nowocześnie oraz są bardzo trwałe.

 

Czym się kierować podczas wyboru listew przypodłogowych?

 

Listwy przypodłogowe mają się dobrze prezentować, podkreślając ścianę, jak i podłogę, gdy jest ona dobrze dobrana, to w łatwy sposób możemy podkreślić proporcje naszego wnętrza. Do małych pomieszczeń najlepiej wybrać listwy w rozmiarze od 4 do 6 cm, które wizualnie stapiają się z podłogą. Natomiast w pomieszczeniach o standardowej wysokości ścian bardzo dobrze prezentują się listwy o rozmiarze od 6 do 8 cm. Natomiast pomieszczenia, które mają większą wysokość niż 250 cm, powinniśmy zastosować listwy o rozmiarze powyżej 10 cm. Takie listwy znajdziesz na stronie: https://www.ilistwy.pl/listwy-przypodlogowe-led-c-19.html.

 

Montaż listwy przypodłogowej

 

Listwy drewniane montujemy na kilka sposobów, czyli za pomocą kleju do drewna lub mechanicznie używając do tego celu kołów, lub gwoździ.

 

Listwy przypodłogowe wykonane z PCV najczęściej montuje się je, używając do tego celu kołków służących do szybkiego montażu. Montuje się je w fabrycznie przygotowanych otworach w odstępach wynoszących około 50 cm. Profile z tworzyw sztucznych możemy także z łatwością przykleić do ściany. Warto rozważyć wybór listwy z rynienkami, ponieważ możemy przez nie swobodnie poprowadzić przewody elektryczne. W momencie, gdy schowamy wszystkie wystające przewody, to wykończenie podłogi prezentuje się estetycznie.

 

Listwa z MDF posiada łatwą możliwość montażu, gdyż możemy przykleić ją do ściany za pomocą specjalnego kleju montażowego lub silikonu. Jednak odrywając taką listwę, możemy uszkodzić powierzchnię ściany, dlatego coraz bardziej popularne stają się metalowe listwy, do których montuje się profile MDF. Do przykręconych wcześniej profili do ściany przytwierdza się także aluminiowe lub stalowe cokoły.

 

Czy listwy przypodłogowe są koniecznością?

 

Często przy montażu paneli podłogowych zostawiana jest przy ścianie wolna przestrzeń, dzięki czemu podłoga może zacząć pracować, w wyniku czego nie tak szybko dojdzie do jakiejkolwiek awarii paneli. Listwa przypodłogowa ma za zadanie więc zamaskować nieestetyczną szparę na styku podłogi oraz ściany, a gdy ona jest bardzo dobrze dobrana, to zakrywa wszystkie mankamenty, powodując w ten sposób, że pomieszczenie wygląda ładnie. Jednak to jaki rozmiar i rodzaj listwy zamontujemy, zależy nie tylko, jak wcześniej zostało wspomniane, od wysokości ściany, ale także od rodzaju zamontowanych paneli.

 

Listwy przypodłogowe do gresu

 

Wykończenie ścian i podłóg z pomocą gresu nie należy do skomplikowanych zadań tak samo jak dobór do niego odpowiedniej listwy. W tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na modele, które tak jak gres są trwałe i odporne na wilgoć. Doskonale sprawdzą się tutaj warianty poliuretanowe, są nie tylko odporne na wilgoć, ale także na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie.