technika
Porady

Jak wpływa na nasze życie postęp techniki?

Rozwój techniki ma od wieków niebagatelny wpływ na poprawienie jakości życia ludzi. To cel, który przyświecał wielkim wynalazcom, którzy przysługiwali się ludziom podczas rewolucji technicznych. Być może nawet nie poświęcamy wystarczająco wiele uwagi refleksji, jak mógłby wyglądać współczesny świat, gdyby nie wydarzyły się cztery rewolucje przemysłowe. Rozpoczynając od Jamesa Watta i jego silnika parowego, poprzez wynalezienie elektryczności i wprowadzenia w życie telegrafu, żarówki oraz telefonu, nie zapominając o powojennym skoku technicznym i stopniowym udoskonalaniu projektów pierwszego komputera i dzisiejszych innowacjach technologicznych, jak np. internet. To wszystko przecież niezbędne elementy dzisiejszego świata. Czy prawdą zatem jest, że obecnie człowiek nie byłby w stanie przetrwać bez udogodnień technologicznych? To z pewnością pytanie, które należałoby zadać współczesnym naukowcom. Jedno jest jednak pewne – technika sprawia, że życie jest o wiele prostsze.

Z jakich udogodnień techniki korzystamy na co dzień? 

Technika otacza nas właściwie z każdej strony. W naszych domach mamy szereg skomplikowanych urządzeń, bez których nie wyobrażamy sobie życia. To może być chociażby standardowe wyposażenie kuchenne, które najczęściej działa dzięki elektryczności – kuchenka, piekarnik, lodówka. Podobnie w przypadku łazienki, gdzie ciepła woda jest najczęściej podgrzewana przez odpowiednie urządzenia. Salon nie jest wyjątkiem. Piękny i płaski telewizor jest cudem najnowszej techniki. Nawet współczesny wynalazek – telewizja w telefonie, którą wybierają najczęściej osoby młode. Za prostą tzw. usługą na żądanie kryje się skomplikowany mechanizm wykorzystujący sieć internetową, pozwalającą na odtwarzanie wideo, którego działania mógłby nie zrozumieć człowiek niewykształcony w dziedzinach technicznych.

Z pewnością jest to ten rodzaj wynalazku, o którym nie śniło się naszym przodkom. Podobnie było z pewnością w przypadku wynalazku druku. I chociaż jest on już od kilku wieków popularnym rozwiązaniem, to w dzisiejszym świecie jest on uznawany za dobro oczywiste. Prawie każdy ma w domu małą drukarkę i może, nie ruszając się z domu, wydrukować np. potrzebne dokumenty. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile rodzajów druku jest dzisiaj dostępne. Klasyczna technika druku płaskiego to tylko jedna z propozycji. Technika otacza nas na co dzień, więc jak to możliwe, że wśród nas jest tak wiele technofobów?

Technofobia – co to jest i jak ją oswoić?

Technofobia to pewnego rodzaju niechęć lub negatywne nastawienie do różnego rodzaju nowych technologii. Co ciekawe ludzie, którzy są doskonale zapoznani z takimi pojęciami jak telewizja w telefonie lub technika druku płaskiego, potrafią im się sprzeciwiać w imię buntu przeciwko najnowszym technologiom. Jak sobie z tym radzić? Być może pomocne będzie uświadomienie sobie, że zmiany, które przyszły wraz z początkiem XXI wieku i nowe wynalazki są tak samo naturalne dla ludzkości, jak wszystkie poprzednie rewolucje przemysłowe i są wprowadzane do codziennego życia, aby je ułatwić. Lęk przed zmianą jest reakcją naturalną, zwłaszcza w przypadku zagrożenia wykluczeniem technologicznym, warto jednak zachować otwarty umysł i otwartość na nowe.

Racjonalizm będzie w tym przypadku najlepszym doradcą. Warto też próbować nowych rozwiązań technicznych, zamiast od razu je krytykować. Problem technofobii w dużym stopniu dotyka osób starszych, dlatego to na barkach młodszych pokoleń spoczywa odpowiedzialność za wdrożenie swoich starszych krewnych lub znajomych do niezrozumiałego świata nowych technologii. Uświadamianie oraz przekazywanie merytorycznej wiedzy popartej naukowymi wypowiedziami powinna rozwiązać sprawę nieufności, niechęci lub negatywnego nastawienia. Nie możemy jednak oczekiwać, że problem technofobii rozwiąże się sam – technika nie powinna dzielić ludzi, ale łączyć ich we wspólnym dążeniu do ułatwiania sobie codziennego życia poprzez nowoczesne rozwiązania.